Kategori: Të përgjithëshme

Kërkesa për kompensim e Skender Jasharit në rastin e Grupit të Dobrosinit!

Kalvari i Grupit të Dobrosinit, ende nuk ka mbaruar. Të akuzuar për rastet e sulmeve të Dobrosinit, kundër policisë dhe xhandarmërisë së Serbisë, më 17 maj 2012, 28 qershor 2012 dhe 10 tetor 2012. Sulme këto të ndodhura si reagim i fundit, pasiqë Serbia më 26 dhjetor 2008, kishte arrestuar Grupin e Gjilanit( Preshevës), përkundër […]

Perse denohen Luftëtarët e LIRISE nga ish- Titistët (veglat e tyre)?

Përse „Amnistohen nga të burgosurit politik“!? Titistët e ish Jugosllavisë fashiste! Titistët (veglat e tyre) dëshmojnë kundër UÇK-së,komandantëve,luftëtarëve të lirisë! Pyetja automakishtë,shtrohet! Ku janë të burgosurit politik!? Në cilin krah jan të rreshtuar ata sot!? -A nuk jan këta djem dhe vajza që nuk ndaluan aktivitetin patriotik,të filluar nga ju! -Si mundët të amnistohen të […]

Deradikalizimi i terroristëve islamik të Serbisë, në Kosovë!

Lufta kundër radikalizmit, ekstremizmit dhe organizatave të terroristëve islamik në Republikë të Kosovës, si dhe në gjitha Trojet Shqipëtare është specifike! Ashtu siç është specifike edhe radikalizimi, ekstremizimi dhe terrorizmi islamik në pothuajse të gjitha vendet të cilat kaluan nga ndikimi sovjetik në demokraci dhe orientim Euro-Amerikan. Botërisht nuk flitet, madje Rusia dhe Serbia, ende […]

SOROVA BIZANTINESh

NIHILIZËM TENDENCIOZ (apo mosbesim në vetvete) Mbrëmë në emisionin e Arian Canit, Zonë e Lirë, edhe njlherë u ballafaquan e vërteta historike e pakontestueshme e prezentuar dhe mbrojtur denjësisht nga Elena Kocaqi, përballë Kaprit dhe Curit që përfaqësuan mosbesimin, dyshimin …dhe ndoshta më tepër se kaq në lidhje me Luftën e Trojës..? Të cilët në […]

Luftetaret e lirise: URIME USHTRINE REPUBLIKA E KOSOVES!

Luftetare te lirise,familjar te te reneve per liri si dhe mbar kombit Shqipetare kudo ndodhet! Nga thellsia e zemres, ne emer te gjithe familjes sime,URIME,pa fund urime per USHTRINE e REPUBLIKES se KOSOVES. Une zgjodha kete menyr per t’ju pershendetur dhe uruar, edhe me disa fjal te thena -vargje-! -“Ëndërr pash,ku shtrihej dikur,e gjithë Arbëria, […]

Të faleminderit nga zemra o trim,ti dhe gjithçka pate për të mbrojtur nderin e atdheut, ngjyrat e flamurit kombëtar.

Adem Jashari (Kështu shkruante At Gjergj Fishta në poemën “Lauhuta e Malsisë”)! -Ma mirë n’varr, e mu qa për mall,se ner turk e shkja, me nej për gjall. -“Prit zemrimin tim shkja, nuk më kap të gjallë jo, pa u farue burra, fëmij e gra. Këtu në Drenicë, në tokën e të parëve, jetën japim […]

Për jetë mote e paqim këtë flamur-kuq e zi-të Gjergj Kastriotit dhe Identitetin tonë kombëtarë Shqipëtarë.

Në Krujë Shteti -Arbër- vuri themelet e tija-28.11.1443- Gëzuar motra dhe vëllezër. Shqiptarë dhe shqiptare, kudo ndodheni GEZUAR. Gëzuar motra dhe vëllezer Arbëresh-Itali,Ukrain,Kroaci,Amerik,Bullgari…! Kudo ndodheni Gëzuar. Gëzuar dhe juve motra dhe vëllezer Arvanitas-Arbëresh. Gëzuar motra dhe vëllezër Shqipëtarë (arnaut siq ju thërret armiku im) në turki. Për jetë mote e paqim këtë flamur-kuq e zi-të […]

KRENOHU Shqipetare kudo ndodhesh, gezoju fatit, je GJAKE nga GJAKU I ARBERIT!

…un jam këtu e do të jem– dem baba dem- Sa mali të bëhet hi e hiri mal përsëri. “Percillte,nga thellesia e zemres se tij,i madhi, Mitrush Kuteli”! -Krujë-28.11.1443 -Lezhë-02.03.1444 -Lezhë-14-15.01.1703 -Prizren-10.06.1878 -Manastir-14-22.11.1908 -Vlorë-28.11.1912 -Shqipëri-29.11.1944 -Kosovë-27.11.1968 -Shqipëri Kosovë-28.11.1997 Ky eshte NENTORI yne i SHENJTE. Me plot histori, lavdi e krenari pa fund. Ky eshte pupulli […]

Sulltanat osman apo shqiptar

            Gazeta “New York Times” e datës 26 Prill 1909 (figura përbri) përcjell një lajm mbi sulmin e bërë nga Turqit e Rinj kundër Sulltanit, i cili mbrohej nga 4000 ushtarë shqiptarë, dhe dorëzimin e tij. Egzistenca e 4000 ushtarëve elitë shqiptarë në rrethin më të afërt me Sultanin tregon […]

Tentim-shantazhimet e Serbisë ndaj Faktorit Ndërkombëtar kundër Kosovës

Fillimisht Serbia sidomos që nga vitet 1870, vazhdimisht luan një lojë politike të asnjanësisë karshi përcaktimit të të qenit pro Perandorisë Osmane apo pro-Ruse. Fillet mund të gjenden që nga Aleanca e princave serbë me ata Osman në Betejën e Maricës më 1371. Pastaj me princin serb Brankoviqin, në Betejën e Kosovës, pasuar me marrëveshjen […]

Fraksioni politiko-kriminal i EULEX-it, ende dorë e zgjatur e Serbisë në Kosovë, kundër Grupit të Dobrosinit

Rasti i Dobrosinit ende nuk është duke marr formën finale, të shfajësimit të 9 Shqipëtarëve, në lidhje me sulmet e Dobrosinit. Ende në forma perfide, vazhdohet terrori psikologjik, i kamufluar si burokraci dhe zvarritje e qëllimshme e procedurës. Me rastin e sulmeve të Dobrosinit, Ivica Daçiqi si ministër i brendshëm dhe zëvendëskryeministër i Serbisë, reagoi […]

Zgjedhjet për Këshillin Kombëtar të Shqipëtarëve nën Serbi në shërbim të Serbisë!

Vaj halli për Shqipëtarët nën pushtimin Serb, nga kush përfaqësohen! Ditëve të fundit, u pa një angazhim tejet i shtuar i partizanëve politik të partive politike dhe grupeve të interesit klanor e kriminal të partive politike në Luginë të Preshevës, duke gënjyer e mashtruar popullatën tonë, gjoja për angazhim serioz të tyre! Të thirret në […]

HOMOGJENËT (¹) PËR HOMOGJENIZIM (²) [³]

HOMOGJENËT (¹) PËR HOMOGJENIZIM (²) [³]  Të  gjithë popujt, kombet, rracat, etnitë fetare në çdo brezni me sa vëmë re, kanë një të përbashkët, atë të konfliktit midis brezave bashkëkohorë, me kahje: Brezi i ri me agresivitetin ndaj brezit të vjetër, ose e thënë më ndryshe, të rriturit ndaj prindërve i mëshojnë prirjes së kundërshtisë, […]

GEZUAR FESTAT E NENTORIT GJAKU I ARBERIT!

Kruje 28.11.1443. Ati yne-Gjergj Kastrioti-drejtuar ushtareve,popullit Arber,pas ngritjes se flamurit,ne qytetin e Krujes,pas clirimin e tij nga pushtuesit osman. Shteti Arber,populli dhe kufijt e tij,jane nje,te paprekshem. Eshte gjaku yne,trupat tane qe do te dalin ne mbrojtje. Nje pershendetje nga ZEMRA gjithe juve bashkatdhetar. Gjakun e pastert ARBENOR kudo ndodhen. Ne kete rast do ti […]

Arbërshve në Greqi u bëjë thirrje:Të mos lejojnë të nëpërkëmbet identiteti i tyre…

Vëllezërve Arbëresh (Arvanitasve) zhvishuni nga ai flamur Grek-PIZHAM-! BASHKOHU ME SHPAT E ME NDERË,TA BËJMË SHQIPËRINË PRANVERË. “Shteti grek,teroristët,kriminelët e vet, i shpallë heronjë! Shtet i cili pretendon se ai është djepi ku lindi Demokracia”!? Madje ka edhe pretendime teritoriale! Një flamur që n’gjanë me -pizhame- pa as edhe një lloj kuptimi. “Valvitet” në tokat […]

Kujdes me kufijt në Tokat Shqipëtare!

Si sot, ashtu edhe gjatë viteve 1878-1959( madje edhe në kohën e Millosheviqit), luhej e njejta lojë! Ndryshim kufijsh si atëherë edhe sot! Kërkuesi i ndryshimit të kufijëve është i njejti subjekt-Serbia! Çështja e ndryshimit të kufijve është aktualizuar sidomos këta shekujt e fundit, gjegjësisht mund të përmendim afërsisht nga Kongresi i Vjenës i 1815, […]

SHTRIRJA GJEOGAFIKE E ILIRO-EPIROTËVE DHE DODONA THESPROTE

Pardje lexova tek Gazeta “Shqiptare” një shkrim mbi “Tomorrin Hyjnor” dhe me këtë rast , jam i nderuar t’ju uroj gjithë besimtarëve Bektashjanë dhe sidomos pelegrinëve: “Kudo mbretëroftë paqja dhe dashuria tek njerëzit, mbretëroftë shenjtëria e këtij tempulli të sotëm të Baba Abaz Aliut”.   Edhe sot lexova shkrimin me titull: “Reportazh/ Tomorri hyjnor, mali Perëndi […]