Kategori: Të përgjithëshme

Të faleminderit nga zemra o trim,ti dhe gjithçka pate për të mbrojtur nderin e atdheut, ngjyrat e flamurit kombëtar.

Adem Jashari (Kështu shkruante At Gjergj Fishta në poemën “Lauhuta e Malsisë”)! -Ma mirë n’varr, e mu qa për mall,se ner turk e shkja, me nej për gjall. -“Prit zemrimin tim shkja, nuk më kap të gjallë jo, pa u farue burra, fëmij e gra. Këtu në Drenicë, në tokën e të parëve, jetën japim […]

Për jetë mote e paqim këtë flamur-kuq e zi-të Gjergj Kastriotit dhe Identitetin tonë kombëtarë Shqipëtarë.

Në Krujë Shteti -Arbër- vuri themelet e tija-28.11.1443- Gëzuar motra dhe vëllezër. Shqiptarë dhe shqiptare, kudo ndodheni GEZUAR. Gëzuar motra dhe vëllezer Arbëresh-Itali,Ukrain,Kroaci,Amerik,Bullgari…! Kudo ndodheni Gëzuar. Gëzuar dhe juve motra dhe vëllezer Arvanitas-Arbëresh. Gëzuar motra dhe vëllezër Shqipëtarë (arnaut siq ju thërret armiku im) në turki. Për jetë mote e paqim këtë flamur-kuq e zi-të […]

KRENOHU Shqipetare kudo ndodhesh, gezoju fatit, je GJAKE nga GJAKU I ARBERIT!

…un jam këtu e do të jem– dem baba dem- Sa mali të bëhet hi e hiri mal përsëri. “Percillte,nga thellesia e zemres se tij,i madhi, Mitrush Kuteli”! -Krujë-28.11.1443 -Lezhë-02.03.1444 -Lezhë-14-15.01.1703 -Prizren-10.06.1878 -Manastir-14-22.11.1908 -Vlorë-28.11.1912 -Shqipëri-29.11.1944 -Kosovë-27.11.1968 -Shqipëri Kosovë-28.11.1997 Ky eshte NENTORI yne i SHENJTE. Me plot histori, lavdi e krenari pa fund. Ky eshte pupulli […]

Sulltanat osman apo shqiptar

            Gazeta “New York Times” e datës 26 Prill 1909 (figura përbri) përcjell një lajm mbi sulmin e bërë nga Turqit e Rinj kundër Sulltanit, i cili mbrohej nga 4000 ushtarë shqiptarë, dhe dorëzimin e tij. Egzistenca e 4000 ushtarëve elitë shqiptarë në rrethin më të afërt me Sultanin tregon […]

Tentim-shantazhimet e Serbisë ndaj Faktorit Ndërkombëtar kundër Kosovës

Fillimisht Serbia sidomos që nga vitet 1870, vazhdimisht luan një lojë politike të asnjanësisë karshi përcaktimit të të qenit pro Perandorisë Osmane apo pro-Ruse. Fillet mund të gjenden që nga Aleanca e princave serbë me ata Osman në Betejën e Maricës më 1371. Pastaj me princin serb Brankoviqin, në Betejën e Kosovës, pasuar me marrëveshjen […]

Fraksioni politiko-kriminal i EULEX-it, ende dorë e zgjatur e Serbisë në Kosovë, kundër Grupit të Dobrosinit

Rasti i Dobrosinit ende nuk është duke marr formën finale, të shfajësimit të 9 Shqipëtarëve, në lidhje me sulmet e Dobrosinit. Ende në forma perfide, vazhdohet terrori psikologjik, i kamufluar si burokraci dhe zvarritje e qëllimshme e procedurës. Me rastin e sulmeve të Dobrosinit, Ivica Daçiqi si ministër i brendshëm dhe zëvendëskryeministër i Serbisë, reagoi […]

Zgjedhjet për Këshillin Kombëtar të Shqipëtarëve nën Serbi në shërbim të Serbisë!

Vaj halli për Shqipëtarët nën pushtimin Serb, nga kush përfaqësohen! Ditëve të fundit, u pa një angazhim tejet i shtuar i partizanëve politik të partive politike dhe grupeve të interesit klanor e kriminal të partive politike në Luginë të Preshevës, duke gënjyer e mashtruar popullatën tonë, gjoja për angazhim serioz të tyre! Të thirret në […]

HOMOGJENËT (¹) PËR HOMOGJENIZIM (²) [³]

HOMOGJENËT (¹) PËR HOMOGJENIZIM (²) [³]  Të  gjithë popujt, kombet, rracat, etnitë fetare në çdo brezni me sa vëmë re, kanë një të përbashkët, atë të konfliktit midis brezave bashkëkohorë, me kahje: Brezi i ri me agresivitetin ndaj brezit të vjetër, ose e thënë më ndryshe, të rriturit ndaj prindërve i mëshojnë prirjes së kundërshtisë, […]

GEZUAR FESTAT E NENTORIT GJAKU I ARBERIT!

Kruje 28.11.1443. Ati yne-Gjergj Kastrioti-drejtuar ushtareve,popullit Arber,pas ngritjes se flamurit,ne qytetin e Krujes,pas clirimin e tij nga pushtuesit osman. Shteti Arber,populli dhe kufijt e tij,jane nje,te paprekshem. Eshte gjaku yne,trupat tane qe do te dalin ne mbrojtje. Nje pershendetje nga ZEMRA gjithe juve bashkatdhetar. Gjakun e pastert ARBENOR kudo ndodhen. Ne kete rast do ti […]

Arbërshve në Greqi u bëjë thirrje:Të mos lejojnë të nëpërkëmbet identiteti i tyre…

Vëllezërve Arbëresh (Arvanitasve) zhvishuni nga ai flamur Grek-PIZHAM-! BASHKOHU ME SHPAT E ME NDERË,TA BËJMË SHQIPËRINË PRANVERË. “Shteti grek,teroristët,kriminelët e vet, i shpallë heronjë! Shtet i cili pretendon se ai është djepi ku lindi Demokracia”!? Madje ka edhe pretendime teritoriale! Një flamur që n’gjanë me -pizhame- pa as edhe një lloj kuptimi. “Valvitet” në tokat […]

Kujdes me kufijt në Tokat Shqipëtare!

Si sot, ashtu edhe gjatë viteve 1878-1959( madje edhe në kohën e Millosheviqit), luhej e njejta lojë! Ndryshim kufijsh si atëherë edhe sot! Kërkuesi i ndryshimit të kufijëve është i njejti subjekt-Serbia! Çështja e ndryshimit të kufijve është aktualizuar sidomos këta shekujt e fundit, gjegjësisht mund të përmendim afërsisht nga Kongresi i Vjenës i 1815, […]

SHTRIRJA GJEOGAFIKE E ILIRO-EPIROTËVE DHE DODONA THESPROTE

Pardje lexova tek Gazeta “Shqiptare” një shkrim mbi “Tomorrin Hyjnor” dhe me këtë rast , jam i nderuar t’ju uroj gjithë besimtarëve Bektashjanë dhe sidomos pelegrinëve: “Kudo mbretëroftë paqja dhe dashuria tek njerëzit, mbretëroftë shenjtëria e këtij tempulli të sotëm të Baba Abaz Aliut”.   Edhe sot lexova shkrimin me titull: “Reportazh/ Tomorri hyjnor, mali Perëndi […]

Bota Demokratike ndalon Burkën dhe Nikabin, në Atdheun tonë ende njerëz të maskuar lirshëm lëvizin në vende publike!

Bota demokratike, pra vendet Europiane dhe Amerika veriore, këto dekadat e fundit, janë objektivi kryesorë i cili atakohet nga terrorizmi islamik. Mjafton të analizohen raportet që nxjerrin institucionet e specializuara ndërkombëtare në çështjen e terrorizmit, trajtohet si kërcënim global, në veçanti terrorizmi islamik ( p.sh në vitin 2007 në vendet e BE-së, ishin kryer 256 […]

Letër-Kërkesë publike drejtuar medjave të shkruara elektronike

”Kërkesë” Drejtuar njësisë bashkjake të ishë Komunës Hotolisht , Kryetarit të Bashkis së Librazhdit, antarve të këshillit së Bashkisë-Librazhd. Drejtorisë arsimore në Hotolisht dhe Librazhd. Drejtorisë së arsimit qarku Elbasan. Ministrisë së Arsimit Tiranë. Deputetve të rrethit Librazhd-Prrejas ,qarkut Elbasan., Kryeministrit të vëndit. Gjatë sistemit qeverisës monist 50-të vjeçarë në shqipërinë tonë londineze, a mosë […]

Serbia islamizoi dhe osmanizoi Luginën e Preshevës edhe gjatë kohës së pushtimit Osman!

Lugina e Preshevës, përjetoi fatin e zi, në shumë ngjarje historike, sidomos për faktin e pozitës së saj gjeostrategjike! Ndodhja e saj në pjesën kyçe të Luginës-koridorit që lidh Moravën me Vardarin, rrugë kjo e njohur që në antikitet, bëri që të ketë fatin të shohë dhe vuaj shumë ekspedita, pushtime të mbretërive e perandorive […]

KOMEDIA TEATRALE: “Mos ngri zërin por fjalën, është shiu që i rrit bimët jo bubullimat”

“Mos ngri zërin por fjalën, është shiu që i rrit bimët jo bubullimat” Bubullimat e mëdha dhe shfaqet e shëmtuara nuk e ndihmojnë njeri-tjetrin përveçse ushqejnë mllef dhe urrejtje midis tyre, për të pretenduar se ne kemi të drejtë të veprojmë, të analizojmë, të argumentojmë, të bindim, dhe në fund të pranojmë. Në qëndër të […]

ÇFARË ISHTE MISIONI I KRYEMINISTRES SERBIJANE, ANA BRNABIQ NË “MBLEDHINË” E SIVJETME TË KLUBIT ELITAR TË BILDERBERGUT?

Me 7 deri më 10 qershor 2018 në (Turin)Torino të Italisë, zhvilloj punimet „Mbledhia“ e 66-të e Bilderbergut. Si zakonisht edhe punimet e kësaj “Mbledhie” u zhvilluan në përputhje me rregullat e “Shtëpisë Çatam” (Chatham House). Rregullat themelore e Shtëpisë Çatam obligojnë të gjithë pjesëmarrësit e seminareve dhe “mbledhive”, që ta ruajnë fshehtësinë – duke […]

“Autor nderi” i portalit tone, Atdhe Geci rrëmben çmimin e III- të Metaforës, me poezinë, “Gruaja perandorake”.

“Autor nderi” i Portalit “Bashkimi i Shqiperise”, zoti Atdhe Geci, në Festivalin e Pozisë “Drini poetik” që u organizua nga Lidhja e Shkrimtarëve të Kosovës, me datë 9 e 10 qershor, në Prishtinë, Prizren e Kukës, rrëmben çmimin e III- të Metaforës, me poezinë, “Gruaja perandorake”. I urojme , shendet, suksese edhe me metutje, ne […]

RECETA PA KOMB

Ky është titulli i librit me brendi të pazakontë botuar në Shqip dhe Anglisht këtë fillim viti. Autori: Saimir A. Lolja Titulli: RECETA PA KOMB Nëntitulli: Lufta e sllavo-komunistëve për “çlirim” ishte një luftim për ripushtim…prej marrëveshjes Entente Anglo-Sovjetike Shtëpia Botuese: Helga’s Secrets, Tiranë Kur: Shkurt 2018 Ku gjendet: Biblioteka Kombëtare, libraritë në Tiranë, Prishtinë, Elbasan, […]

Foletë Kombëtare Shqiptare

Jo,jo pa shkelur mbi trupa tanë, Prizreni, shqip flet, shqip qesh edhe qanë, Shqiptar-e historia bëri para, me këmbë të mbarë, Të parët, dhanë gjithçka, dhe jetën, për ne, të jemi një dhe të pa ndarë. Besëlidhja e Lezhës 02 mars 1444 dhe Lidhja shqiptare e Prizrenit (10 qershor 1878) Jane dy ngjarje qe qone […]