Kategori: Letërsia Kombëtare

LIBËR QË SJELL BUZËQESHJEN TE FËMIJËT

LIBRËR QË SJELL BUZËQESHJEN TE FËMIJËT “DËSHIRA E POETIT” I AUTORES ORNELA LAHU Letërsisë sonë për fëmijë këtyre ditëve iu shtua edhe një vëllim poetik nga autorja Ornela Lahu, nxënëse e klasës së shtatë në Shkollën e Mesme të Ulët “Nexhmi Mustafa” në fshatin Rimanishtë të komunës së Prishtinës. Kjo përmbledhje poetike e kësaj voglusheje […]

NGA SFIDA NË SFIDË

NGA SFIDA NË SFIDË (Vështrim për librin autobiografik “Persekutim-përndjekje” të Dashamir Alliut) Libri autobiografik “Persekutim-përndjekje” i atdhetarit, shkrimtarit dhe publicistit Dashamir Alliu, lexuesit shqiptar në Shqipëri dhe në Kosovë i ofron dromca jetësore, historinë e tij të jetës, me ngjarje, fakte, ide, me sukseset dhe arritjet, dështimet dhe zhgënjimet e tij, me përndjekjet, akuzat dhe […]

Atdhe Geci: Në këtë qytet me gjakje të rëndë, prehen ëndërra te te gjitha kohërave, ato pellazge, epirote e dardane …

FILOZOFIA E ECJES – Atdhe Geci Mjafton një ëndërr të dalë në rrugë ajo do ta nxjerr një qytet në shesh lufta ëndrrave do i gjejë ëndërruesit do gjej prijësin e ëndrrave që prijnë… Ëndrrat për ideal dhe për mirëqenie janë të ashpra e tejet të guximshme ëndrrat e sheshit s´janë ëndërra të vazove, por […]

Letërsi Kombëtare: NËNËLOKE

NËNËLOKE (Nënës Nazife, që e lindi dhe e rriti dëshmorin e kombit, Abedin Rexha-SANDOKANIN) Nënë bujare Nënëloke Rrofsh sa malet E kësaj toke Ti që linde Uraganin Me shtatë zemra SANDOKANIN T’falem, nëno Nënë e mbarë Ty që linde Legjendar Zemërtrimin SANDOKAN Lavë tërmeti Uragan Nënë Nazife… Rrofsh sa malet Zemra ime Të përfalet Që […]

Letërsi Kombëtare:VËLLIMI POETIK, ”BUKUROSHJA E LIRISË” NGA GRUP AUTORËSH (KUSHTUAR DËSHMORES SË KOMBIT, ANTIGONA FAZLIU), PËRGATITUR NGA POETI Z. SHEREMET PROKSHI

Në 20-vjetorin e rënies, vëllezërit dhe motrat poete, heroinës së kombit Antigona Fazliu i ngrejnë monument letrar VËLLIMI POETIK, ”BUKUROSHJA E LIRISË” NGA GRUP AUTORËSH (KUSHTUAR DËSHMORES SË KOMBIT, ANTIGONA FAZLIU), PËRGATITUR NGA POETI Z. SHEREMET PROKSHI I Poezitë e vëllimit “Bukuroshja e lirisë”, dedikuar dëshmores së kombit, Antigona Fazliu, po vijnë në duart e […]

GjYQE EPOKASh

MË PYESIN PAREShTUR Andej, matanë kufirit Po më pyesin ca të huaj Bile ashpër dhe si me qesëndi Ku e kanë hallin dot s’e bluaj As pretekstin madje nuk ua di! Nga vjen ti djalë, -më thanë! Nga cili vend i botës je? Trego për veten tënde diçka! T’parët e tu kush ishin, Dhe ti […]

TOKË DRENICASE

TOKË DRENICASE Truall i Drenicës- Çerdhe shqipesh thurur me plumba, me bomba, me varre… Me rrënjë ilirike, me ngjyra dardane e zemër bujare Rrënjët e lirisë i kërkove, i gjete thellë trupit tënd Në rrugë e sipër drejt fitoresh kundër mynxyrës e plojës Me betim të Adem Jasharit, të SANDOKANIT e të Antigonës Gatuar në […]

LIBRI PUBLICISTIK I MURAT GASHIT, “JETA ËSHTË KTHYER, PASOJAT SHËROHEN NGADALË”.

LIBRI PUBLICISTIK I MURAT GASHIT, “JETA ËSHTË KTHYER, PASOJAT SHËROHEN NGADALË”. PARATHËNIE Libri publicistik “Jeta është kthyer, pasojat shërohen ngadalë” i shkrimtarit, publicistit e gazetarit të dikurshëm, z. MURAT GASHIT, përmbanë shkrime të përzgjedhura gjatë kohës sa ai ishte gazetar i Rilindjes famëmadhe, në periudhën e paraluftës dhe pas çlirimit të vendit. Shkrimet në këtë […]

“DROMCA KULTURORE NË NJË KOHË TË PËRFLAKUR” I AUTORIT SHEFKI PËRVETICA SHPËTOI SHUMËÇKA NGA PLUHURI I HARRESËS

“DROMCA KULTURORE NË NJË KOHË TË PËRFLAKUR” I AUTORIT SHEFKI PËRVETICA SHPËTOI SHUMËÇKA NGA PLUHURI I HARRESËS Libri: “Domca kulturore në një kohë të përflakur” (monografi për Shoqërinë Kulturore-Artistike Amatore “Rinia” të Podujevës) i autorit Shefki Përvetica është i konceptuar në formë kujtimesh kronologjike me një shtrirje gjithëpërfshirëse, duke përfshirë karakteristika të përgjithshme për qytetin […]