Kategori: ÇAMËRIA

Idajet Jahaj e Rrustem Geci: Himni Kombëtar i Çamërisë të rrëmben, të deh, me atdhetarizëm , të frymëzon për idealin e drejtësisë dhe aspiratën e Kombit tonë të Unifikuar.

Idajet Jahaj – RRETH HIMNIT TË ÇAMËRISË Sot me 09.09.2017, ditë e diel, kemi një lajm shumë të rëndësishëm për kombin, e veçmas për Çamërinë.   Qeveria e Republikës së Çamërisë, pas zgjedhjes së Qeverisë së Re, për herë të parë realizon dy vepra historike: Kushtetutën dhe Himnin e Republikës së Çamërisë. Të dyja këto […]

Aktivitete Kombëtare: Presidenti i Republikës së Çamërisë, z. Festim Lato dhe Ministri i Mbrojtjes i Republikës së Çamërisë z. Ali Aliu sot në Konferencën e NATO-s në Hagë

Sot në Konferencën e Natos në Hagë, Presidenti i Republikës së Çamërisë, z. Festim Lato dhe Ministri i Mbrojtjes i Republikës së Çamërisë z. Ali Aliu, u takuan me përsonalitete të rëndësishme të Aleancës më të fuqishme Ushtarake në botë, Nato. Takimi me Kolonel,Sylvan Nagrete, dhe drejtorin për siguri politike ishte tejet i frytshëm.   […]

Një letër me vlerë – Ortodoksia shqiptare nuk është pravosllavizmi sërb

Me që ra fjala « Amerika është një multikomb, nuk ka komb specifik. Kane ardhur nga e gjithë bota, duke krijuar disa rregulla dhe formuan Amerikën. Kjo është Amerika. Por aty kur merren karakteristikat e një lideri, përmendet gjithmonë prejardhja e tij. Dhe ti i dashur njeri i thjesht problematik, ke koncepte te gabuara te kombit, […]

HYMNI KOMBËTAR I REPUBLIKËS SË ÇAMERISË

HYMNI KOMBETAR I REPUBLIKËS SË ÇAMERISË Çamëri e Epirit pellazg Trashëgimi të kemi prej të parëve Këngët çame kurrë nuk shterrojnë I shkruan Janina e Filati Prevezës…   Që nga pellazgët, ilirët e dardanët Ji e bekuara e Aleksandrit dhe Pirros ji krijuesja e qytetërimit të lashtë Stërgjyshja e të gjithë shqiptarve…   Çamëri, lavdi […]

Republika e Çamerisë dënon fuqishëm aktin terrorist nga qarqet ekstreme greke.

  Sot rreth ores 02 të mengjesit shpërthehu një bombë e fuqishme në makinën e Kryeministrit dhe Presidentit të Republikës së Çamerisë z.Festim Lato. Shperthimi i bombës ishte i fuqishëm, dogji makinën, shpërthehu xhamat e shtëpisë së Festimit, dhe goditi tavanet ballore të shtepisë. Të lenduar nuk ka. Dëmet materiale janë të konsiderueshme. Kryeministri dhe […]

Alithia Online: Italia përkrah Republikën e Çamerisë…pasi popujt kanë të drejtën e tyre për vetvendosje.

Alithia Online eshte nje gazete Greke e cila diten e sotme ne faqen e saj ka botuar nje artikull ku sipas saj hedh drite mbi takimin e Presidentit te Camerise Festim Lato me Ministrin e jashtem te Italise Angelino Alfano. Me 15 gusht 2017 ne Itali u takuan ministri i jashtem I Italise Angelino Alfano, […]

Aktivitete Kombëtare: Amerikë Çamëria është me ty

Çështja kombëtare shqiptare është në rrugë  drejt zgjidhjes, brenda popullit shqiptare i cili u coptua u nda padrejtesishte, bijte e saj didte per dite angazhohen, perpiqen kontaktojne miqte e popullit shqiptare kudo. Populli shqiptare i Epirit – Çamët që padrejtësisht u vra u debua anë e mbanë trojeve tjera shqiptare edhe nëpër vendet tjera të […]

Ushtria Çlirimtare e Çamërisë (U.Ç.Ç) e gatshme të veprojë…

Manovrat ushtarake greke pranë kufirit shqiptar, ku mori pjesë edhe ministri i mbrojtjes Kotzias me dy dhjetorë të vitit të kaluar u bënë me një qëllim të caktuar. Gazetat ne Greqi së fundmi kanë dalur me fakte se një grup prej 5 vetash pjesëtarë të ashtuquajturës Ushtria Çlirimtare e Çamërisë (U.Ç.Ç) janë futur brenda territorit […]

Aktivitete Kombëtare: Për çështjen Çame, dy eurodeputetë në Vlorë

Në datën 02.07.2017 , në lokalin ” Barakuda “ pranë Petroliferës, Vlorë u mbajt konferenca për çështjen Çame . Konferenca u iniciua e u organizua nga Shoqata Demokratike “Çamëria” me qëndër në Holandë, dega Vlorë. E veçanta ishte se në këtë veprimtari morën pjesë dhe dy eurodeputetë : Yerohen Gerk dhe Yohan Angelo Klarence.   […]

Mediat Greke: Alexis Tsipras ka firmosur … shkëputjen e Çamërisë pa luftë nga Greqia.

Gazeta greke Kathimerini sot me datën 22 Qershor 2017 ka bërë publike bisedat që u zhvilluan në mbledhjen qeveritare urgjente që thirri Kryeministri Grek të mërkuren me datën 21 qershor. Tema kryesore e mbledhjes ishte “Politikat e reja ekonomike për joshjen e investitorëve të huaj”. Por, u fol edhe për çështje të tjera, që nuk […]

I urojmë sukses Kombëtares së Futbollit të Çamërisë “Çamëria”

Në garat ndërkombëtare për popujt e pa përfaqësuar merr pjesë edhe Republika e Çamërise me Kombëtaren e futbollit, “Çamëria” në këtë takim të rëndësishëm për futbollin dhe miqësitë e popujve marrin pjesë 110 shtete nga gjithe globi. Garat mbahen ne Hagë me datë 17 qershor 2017. Klubi futbollistik i kombetares “Çamëria” merr pjesë për herë […]

MIRËNJOHJE TË SINQERTË PËR VENDASIT E QYTEZAVE MIKPRITËSE

Kam lindur në Risian (Rrëzanj) Gumenicë -Thesproti, me datë 18/12/1937, jam larguar me 22/07/1944, për në Shqipëri. Fillimisht kam banuar në Durrës; më pas në fshatin Qerret të Durrësit; pastaj në fshatin Çermë Biçak të Lushnjës; në qytezën e Rrogozhinës të rrethit të Durrësit; në Belsh dhe Cërrik të rrethit të Elbasanit dhe nga viti […]

Letërsi Kombëtare: DORA E ATDHEUT

Përpara vëllëzër  për Çamërinë Ta çlirojmë atë vend të atdheut Dora jonë do të  jetë  në  gjithë Epirin, përpara bijë  të Atdheut   Çamëria të gjithëve  na  thërret Ajo është plagë e  tërë  kombit Ne  do  të jemi deri në Epir, se Çamëria Shqipëri  është fitorja   Me duar tona të ngrejmë lirinë Çami  s´ […]

Letërsi Kombëtare: RIBASHKIMI SHQIPTAR

RIBASHKIMI SHQIPTAR   Ne s´ reshtim së kërkuari Çamërinë as tërësinë tokësore të Epirit Shqiptar fundi i kërkimit tonë do të jetë çlirimi mbërritja tek Rilindja dhe Ribashkimi   Në dheun e luftave dhe betejave çame Çamët jemi trashëgimtar të pellazgëve Çamëria – Shqipëri është udha jonë në Çamëri shqiptarët jemi të bimur   Në […]

Letërsi Kombëtare: Rrustem Geci- KËNGË HIMNI PËR ÇAMËRINË

KËNGË HIMNI PËR ÇAMËRINË Çamëri, plagë e të gjithë shqiptarve Ji zemër nënash, dhe zemër bijash Ji  trimja  jonë  në  betejat për  liri Ji armë burrash nga më atdhetarët Kjo këngë himni për tërë shqiptarët Është nder i gjuhës dhe  i  flamurit Çamëria- Shqipëri është udha jonë Çamëria-Shqipëri është tërëzgjidhja Çam dhe  arvanit  jemi  një  flamur […]

Bashkimi i Shqipërisë © 2014 Bashkimi i Shqiperise
Show Buttons
Hide Buttons