Kategori: Arkivi i Ҫamërise

Greket bertasin “Poshte Amerika, poshte Shqipetaret…”, Qeveria e Republikes Çamerise vepron…

Ne protesten e Agimit te Arte para ambasades Shqipetare ne Athine ku 2000 vete protestuan dhe hodhen parrulla anti shqipetare. Gazetari i Kathimerini Sotiri Alastaidis i pranishem gjate protestes tregon per nje organizim me radikal qe vepron brenda Agimit te Arte. Ne mesin e protesuesve thote ai ne momentin kur situata ishte e ndere, u […]

Qeveria e Republikës së Çamërisë: Çamëria është toka e shenjtë e shqiptarisë

Dje në Hagë u kremtua njëvjetori i Republikës së Çamërisë. Hapja solemne u bë me intonimin e Himnit të Çamërisë. Me këtë rast Presidenti i Rebulikës së Çamërisë z. Festim Lato foli për aktivitetet kombëtare të qeverisë, dhe detyrat që na presin në të ardhmen. Çamëria, thetksoi Festim Lato, mbetet çelësi i zgjidhjes sonë kombëtare. […]

Fahri Dahri: ÇËSHTJA ÇAME NË OPTIKËN E PARIMIT “PRAKTIKA KRITER I SË VËRTETËS”

Çamëria (39°47’ 30.61’’ N – 20°17’ 58.91’’E)             (38°59’ 20.05’’ E – 21°02’ 34.88’’E) Fjalët thuhen, përdoren dhe dëgjohen përherë dhe për gjithçka. Koha i vlerëson ato për vërtetësi ose jo. Krahas kohës, kërkohet vëmëndje e veçantë në ndjekjen e ngjarjeve të ndodhura dhe qendrimet e mbajtura ndaj tyre, për […]

Aktivitete Kombëtare: Shoqata Demokratike Shqiptare “Çamëria” qendra në Hollandë me udheheqje te re, Elida Trushaj, një veprimtare e dalluar e çështje çame.

Aktivitetet Kombëtare për zgjidhjene “Çështjes Çame” që intenzivisht po marrin përmasa gjithëshqiptare, me një përkushtim të jashtëzakonshëm në vrazhdën e aktiviteteve të saj e pëkushtuar për çështjen madhore kombëtare, Shoqata Demokratike Shqiptare “Çamëria” qendra në Hollandë në mbledhjen e saj të fundit analizoi detyrat dhe përgjegjësitë. Me këtë rast u diskutua gjerësisht për aktivitetet e ardhshme. […]

ÇAMËT- PËRBALLË  ËGËRSIVE NJERËZORE GJATË 100 VITEVE 

… me ndershmëri dhe sinqeritet dashamirës, po i drejtohem subjektit politik PDIU me disa pyetje, për të qartësuar opinionin mbarëshoqëror lidhur me cilësimet e asaj partie, si parti e çamëve, kur dihet se nuk mund të ketë partira me kritere krahinore, gjithashtu nëpërmjet këtyre pyetjeve shpreh dëshirat e mia për të shërbyer si këshilla, nëse […]

Zeri i Çamërisë do dëgjohet: Protestë në Holandë para ambasadës greke dhe diplomacive perëndimore për çështjen çame

Populli Çamë e së bashku me vëllezërit tjere shqiptar, së bashku si nje trup i vetëm, edhe me tej ceshtjen madhore kombëtare ta përparojnë, pa u ndalur gjithmone me vullnet për ti shërbyer atdheut, të drejtave që i takojnë, ku lavdia  e heroizmave të popullit tonë që historinë e shkroi me gjak, ku brezat e […]

Idajet Jahaj e Rrustem Geci: Himni Kombëtar i Çamërisë të rrëmben, të deh, me atdhetarizëm , të frymëzon për idealin e drejtësisë dhe aspiratën e Kombit tonë të Unifikuar.

Idajet Jahaj – RRETH HIMNIT TË ÇAMËRISË Sot me 09.09.2017, ditë e diel, kemi një lajm shumë të rëndësishëm për kombin, e veçmas për Çamërinë.   Qeveria e Republikës së Çamërisë, pas zgjedhjes së Qeverisë së Re, për herë të parë realizon dy vepra historike: Kushtetutën dhe Himnin e Republikës së Çamërisë. Të dyja këto […]

Aktivitete Kombëtare: Presidenti i Republikës së Çamërisë, z. Festim Lato dhe Ministri i Mbrojtjes i Republikës së Çamërisë z. Ali Aliu sot në Konferencën e NATO-s në Hagë

Sot në Konferencën e Natos në Hagë, Presidenti i Republikës së Çamërisë, z. Festim Lato dhe Ministri i Mbrojtjes i Republikës së Çamërisë z. Ali Aliu, u takuan me përsonalitete të rëndësishme të Aleancës më të fuqishme Ushtarake në botë, Nato. Takimi me Kolonel,Sylvan Nagrete, dhe drejtorin për siguri politike ishte tejet i frytshëm.   […]

HYMNI KOMBËTAR I REPUBLIKËS SË ÇAMERISË

HYMNI KOMBETAR I REPUBLIKËS SË ÇAMERISË Çamëri e Epirit pellazg Trashëgimi të kemi prej të parëve Këngët çame kurrë nuk shterrojnë I shkruan Janina e Filati Prevezës…   Që nga pellazgët, ilirët e dardanët Ji e bekuara e Aleksandrit dhe Pirros ji krijuesja e qytetërimit të lashtë Stërgjyshja e të gjithë shqiptarve…   Çamëri, lavdi […]

Republika e Çamerisë dënon fuqishëm aktin terrorist nga qarqet ekstreme greke.

  Sot rreth ores 02 të mengjesit shpërthehu një bombë e fuqishme në makinën e Kryeministrit dhe Presidentit të Republikës së Çamerisë z.Festim Lato. Shperthimi i bombës ishte i fuqishëm, dogji makinën, shpërthehu xhamat e shtëpisë së Festimit, dhe goditi tavanet ballore të shtepisë. Të lenduar nuk ka. Dëmet materiale janë të konsiderueshme. Kryeministri dhe […]

Alithia Online: Italia përkrah Republikën e Çamerisë…pasi popujt kanë të drejtën e tyre për vetvendosje.

Alithia Online eshte nje gazete Greke e cila diten e sotme ne faqen e saj ka botuar nje artikull ku sipas saj hedh drite mbi takimin e Presidentit te Camerise Festim Lato me Ministrin e jashtem te Italise Angelino Alfano. Me 15 gusht 2017 ne Itali u takuan ministri i jashtem I Italise Angelino Alfano, […]

Aktivitete Kombëtare: Amerikë Çamëria është me ty

Çështja kombëtare shqiptare është në rrugë  drejt zgjidhjes, brenda popullit shqiptare i cili u coptua u nda padrejtesishte, bijte e saj didte per dite angazhohen, perpiqen kontaktojne miqte e popullit shqiptare kudo. Populli shqiptare i Epirit – Çamët që padrejtësisht u vra u debua anë e mbanë trojeve tjera shqiptare edhe nëpër vendet tjera të […]

Ushtria Çlirimtare e Çamërisë (U.Ç.Ç) e gatshme të veprojë…

Manovrat ushtarake greke pranë kufirit shqiptar, ku mori pjesë edhe ministri i mbrojtjes Kotzias me dy dhjetorë të vitit të kaluar u bënë me një qëllim të caktuar. Gazetat ne Greqi së fundmi kanë dalur me fakte se një grup prej 5 vetash pjesëtarë të ashtuquajturës Ushtria Çlirimtare e Çamërisë (U.Ç.Ç) janë futur brenda territorit […]

Aktivitete Kombëtare: Për çështjen Çame, dy eurodeputetë në Vlorë

Në datën 02.07.2017 , në lokalin ” Barakuda “ pranë Petroliferës, Vlorë u mbajt konferenca për çështjen Çame . Konferenca u iniciua e u organizua nga Shoqata Demokratike “Çamëria” me qëndër në Holandë, dega Vlorë. E veçanta ishte se në këtë veprimtari morën pjesë dhe dy eurodeputetë : Yerohen Gerk dhe Yohan Angelo Klarence.   […]

Bashkimi i Shqipërisë © 2014 Bashkimi i Shqiperise
Show Buttons
Hide Buttons