Kategori: Heronjët Kombëtar

Çerçiz Topulli dhe Mihal Grameno

Bota kundër shqiptarëve (shkrimi #11)   “Ne nuk kemi luftuar për shtëpinë tonë , por për vendin tonë dhe vendi jonë është gjithkund ku flitet gjuha shqipe e jetojnë shqiptarë në trojet e veta . Edhe kjo është tokë shqiptare !” Fjalët e fundit të Çerçiz Topullit përpara pushkatimit të tij nga malazezët .   […]

Perse po zbrapsemi kultura jone po FUNDOSET,VORROSET,PERDHOSET,TJETERSOHET, PARA SYVE TANE, E VERTETA DHE E KALUARA JONE SHQIPETARE!!!

-Perse ndodh tek ne!? -Sa z’brapsim, mundim, gjakosemi me njerin! Kthejm koken pas, perpiqemi te marrim frym lirshem, shohim tjetrin te ulur kembekryq, me qellime po te njejta, te ati qe patem perballe!? -Per cudi, ngushellojme veten duke thene, ky ndoshta nuk do jet si ai…!!! -Ne pabesi, mbrapa shpine, shtirret si “mik”, te gadet […]

Përkujtimore: NJERËZ SI RRAHMAN BAHTIRI PËRJETËSOHEN NË KUJTESËN E POPULLIT!

“Dashuria për atëmemëdheun është topi që rrënon kalatë më të forta edhe ato, për të cilat mendohet, se mund t’u qëndrojnë topave më të fortë.” Sami Frashëri NJERËZ SI RRAHMAN BAHTIRI PËRJETËSOHEN NË KUJTESËN E POPULLIT! (Përkujtim, me rastin e 7-Vjetorit të vdekjes fizike të Rrahman Bahtirit) Lexoj me dhembje të thellë në shpirt, përkujtimet […]

Perkujtimore per DESHMORET e rene ne Demonstraten e 27.03.1989-te

Te dashur miq,shoke, te nderuare familjar te DESHMOREVE te rene ne Demonstraten e 27.03.1989-te: SHUKRIJE OBERTINCA, ISMET KRASNIQI, SEVDAT XHAFOLLI, VETIM SHALA dhe MUSTAF VESELAJ. Te gjithe ju te plagosur apo te lenduar dhe ju pjesmarres te Demonstratese se 27.03.1989-te.Bashkohem me ju si sot e 28 vite me pare per te ndare dhimbjen por dhe […]

Letërsi Kombëtare: I GJALLË DO TË MBETESH PËRHERË

Në përvjetorin e rënies së dëshmorit Mujë Krasniqi-KOMANADANT KAPUÇI (14 dhjetor 1998, Malet e Pashtrikut)                            I GJALLË DO TË MBETESH PËRHERË Vitet fluturojnë ngadalë të gjithë plakemi ngapak por ty nuk të plakë koha i dashuri komandant I gjallë do t’mbetesh përherë jo pse të kanë skalitur në gur Porse gjakun ia dhurove Shqipes […]

“Pirro Burri” frymëzim për heroin tonë kombëtar Gjergj Kastrioti- Skënderbeu

EPIRI DHE TRASHËGIMIA HISTORIKE Për Epirin dhe tre krahinat përbërëse të tij: Molosinë, Thesprotinë dhe Kaoninë, është folur e shkruar shumë, por do të flitet dhe do të shkruhet ende shumë për shkak të interpretimeve dhe pretendimeve greke për këtë trevë thjesht pellazgo-Iliro- shqiptare, që asnjëherë, e theksojmë: Asnjëherë nuk ka qenë tokë apo popullatë […]

“Të qoftë  lehtë dheu i tokës shqiptare”-PROFESORËT IKIN, POR MËSIMET DHE NDIHMESAT E TYRE TË VYERJA RROJNË PËRJETË!

(Dhimbje e pikëllim i thellë, për ndarjen nga jeta të Akademikut  Alfred Uçi) Me dhimbje e pikëllim të thellë  morëm kumtin e zi të ndarjes nga jeta të akad.Alfred Uçit, profesorit të shquar të filozofisë dhe estetit të mirënjohur, dijetarit të madh dhe autorit të një vargu  veprash studimore, të  mirënjohura e të mirëpritura nga […]