Kategori: Arti dhe Kultura Kombetare

Pal Islam Idrizi: Drejtuar njerëzve (atyre që shtiren) të zotit !???

“Drejtuar njerëzve (atyre që shtiren) të zotit”!??? Nga unë,biri i një populli që e krijoi vet ai,-ZOTI-. -Ashtu si dikur…turku ngrinte çadra për rrethë qyteteve,kështjellave,priste me ditë,javë e muaj të tërë,dhe pastaj sulmonte,pabësishtë dhe padrejtësishtë si një vrasës. Sot nuk ngre çadra…por xhamia që kanë të njëtin funksion kazermat ashtarake. -Dikur,jo shumë largë!Kërkonin “xhamia”! Dhe […]

Donika Kastrioti

Donika Kastrioti Sy që thërrasin,përmes diellit,rrezeve të tij! Ashtu si nëna, kur pret bijtë e saj, rri gjithë ditën në dritare, e ngrirë,pa folur asnjë fjalë! Ashtu si motra, kur pret vëllanë, pret nënëlokja, mbretëresha Donikë, bijtë,vëllezërit e gjakut të saj! T’më vini krahë hapur, pritje e gjatë,pesë shekullore, me faqe e nderë, më sillni […]

Rrethanat e përgjithshme dhe veprimet e Batalionit “Qenan Ibrahimi”, të UÇPMB-së, paraprirëse të Betejës së Rahovicës

Më 12.05.2001, në Luginë të Preshevës, ndodhi edhe një ngjarje sa e dhimbshme, aq edhe e lavdishme, por edhe pa harruar anën e errët të saj. Jemi mësuar të dëgjojmë përralla apo gjysmë të vërteta për Luftërat tona për Liri, duke tentu në lavdërim të vetes të bëjmë Histori të rrejshme. Për mua, historia nënkupton […]

Njëlloj si Arbëreshët-Arvanitasit jane shqiptare

Të dashurit e mi Arbëresh-e…ju mbijetuat! Merita është e juaja dhe e askujt tjetër. Të vini në tokën e të parëve…me kujtimet dhe simbolet e tyre,me ëndrrën e tyre për të parë nënqiellin arbërorë tek ri’gjallërohet. -Fatkeqësishtë,jo të gjithë u treguan miq dhe bashkëpunues si mbreti i Napolit Alfonso. Tek unë,dhe jo vetëm,falë juve Arbëresh-e,Italia […]

Lum si ti Shqipëri thash,djemt,trimat e betejës Kumanovë,dje kur pash…!

Lum si ti Shqipëri thash,djemt,trimat e betejës Kumanovë,dje kur pash…! -Do të”huazoj”pak fjalë të Naimit të madh! Ndjesin e tij kur sheh armët e Gjergj Kastriotit në Vjen! Kur shprehet përmes vargjeve të tija: “Lum si ti Shqipëri thash,armët e tua kur pash”…! Kjo ishte ndjesia ime dje,kur pash trimat e betejës së Kumanovës! Zemër […]

Petro Dangëllia: SOFIZMAT DHE SOFISTËT ANTISHQIPTARË

SOFIZMAT DHE SOFISTËT ANTISHQIPTARË (NJË ÇORBË GREKO-SËRBE GATUAR NË TENXHERE ANTISHQIPTARE) Kohët e fundit nëpër televizionet shqiptare po propagandohet një teori e re, sipas së cilës shqiptarët nëpërmjet një “analize”, mostre të ADN-së së tyre u del origjina në se janë shqiptarë, sllavë apo grekë. Përhapësit e kësaj teorie, tellallët e paguar, kanë infektuar edhe […]

Është e shkruar e gjitha me gjak, skrifica pafund.

Debatet që po zhvillohen rreth gjëndjes aktuale,mënyra se si, kumunikimi,fjalori,egërsia ndrëmjet tyre,nga të ashtu quajturit “Analist politik” e shumë të tjerë që përfaçësojnë skenën politike,janë vërtet një shqtësim, jo vetëm i imi besoj! Përfaqësues të paguar nga taksapaguesit Shqiptarë,do duhej të ishin,një urë lidhëse me shtet tjera,përfitimi do duhej të ishte 50me 50-te. Nga ky […]

Fillet e Luftës speciale islamike të Serbisë, kundër ZOP-së së UÇPMB-së!

Kisha lexuar Historinë Kombëtare Shqipëtare, që në shkollë fillore, sepse nuk më mjaftonin vetëm gojdhanat që na tregonin mbi heroizmat dhe luftërat tona për Liri. Kisha lexuar me vëmendje të veçantë, raportet, ndikimet, implikimet dhe instrumentalizimet e feve islame dhe ortodokse, në asimilimin dhe zhdukjen e Kombit Shqipëtar. Natyrisht kisha studiuar më në detaje, elaboratet […]

Të traumatizuar nga frika,apo të shtyrë nga lakmia e servilizmi….

Të traumatizuar nga frika,apo të shtyrë nga lakmia e servilizmi,apo të dyja bashkë??? Turk kaluar turkut! Musliman kaluar muslimanit! Kurse dje…shka kaluar shkaut! Janë të njejtit individ,grupe,në përjashtim të armiqeve. -“Ndoshta”,terori i ushtruar përpara,tek parardhësit e tyre, i’u është n’gulitur në memorje? E sot shprehen në forma të ndryshme pasigurie, pa qenë në gjendje për […]

ZEMËR TË MADHE, TË MBUSHUR ME PLOT DASHURI, PËR MËMËDHEUN E TIJ…

FLAMURË,SHPAT E NDERË, HISTORI PËRPLOT LAVDI, ZEMËR TË MADHE, TË MBUSHUR ME PLOT DASHURI, PËR MËMËDHEUN E TIJ, KY ISHTE GJERGJI, ME T’BËMAT E TIJ. U gezova shume,kam percjellur nga larg,nepermes TV dhe rrjeteve sociale, pothuajse gjithe viziten e Arberesheve! Pritja qe i’u rezervua ne te gjithe trevat Shqipetare. Nje falenderim shkon ne adres te […]

Vlerat për të cilat e gjithë bota u vu në krahë të këtyre vlerave kombetare shqiptare…

Nëse dje bëhej nga mos dija,por sot, çfarë po ndodh me shqiptarët në mërgim!??? -Punëtorët Shqiptarë në kohën e ish Jugosllavisë, kur dikush i pyeste se nga vjen,jam dhe vij nga Jugosllavia! Deri diku edhe “arsyetohet” ky veprim, por jo edhe a’i që e thoshte me mburrje. -“Kultura,feja turke”,e injoruar nga Europa! Arrin nëpërmes imamëve […]

Luftëtarët e huaj terrorist në Republikë të Kosovës do duhej të ndjekeshin penalisht për Tradhëti para se gjithash!

Republika e Kosovës përballet me dukurinë e terrorizmit islamik, që nga vitet 1990/1992, kur shërbimet sekrete serbe, intensifikuan përpjekjet për etiketim të Shqipëtarëve si “ekstremist islamik, e pastaj edhe si terrorist islamik”! Dërgimi i të rinjëve Shqipëtar, për të kryer shkolla teologjike salafiste, në vendet arabe, ishte i dirigjuar nga Serbia. Teologjia salafiste në thelb […]

Prof. Dr. Luftulla PEZA: SHKËLQIMI DHE RRËNIMI I ARKEOLOGJISË SHQPTARE

SHKËLQIMI DHE RRËNIMI I ARKEOLOGJISË SHQPTARE   Historia e shqiptarëve fillon shumë herët në parahistori, 10-15 mijë vjet p.e.s., para gjithë popujve të tjerë. Stërgjyshët tanë, pellazgët,  ngritën “arat” dhe “farmat” e para në historinë njerzore, gjë që shënon fillimin e ushtrimit të bujqësisë në Ballkan. Kjo e shkëput njeriun përfundimisht nga mënyra e vjetër e […]

Kujtojme DASMEN me te madhe qe nje historia-MARTESA E GJERGJIT me DONIKEN.

Gjergj Araniti i ati i Donikes tha: -Atë natë kalaja ndriti…! Vertet, po ne… kemi frike? Nga kush? Nga festat !!! Jane te “kushtueshme”apo…??? Kam shume pyetje,pa fund! Per te shkaterruar,permbysur nga format me te cuditshme,nga ato qe nuk jane, dhe nuk kane qene kurre ne traditen e shqipetarit,behen nje!!!?????? Por,kur eshte fjala per festat […]

Trimat nderohen

Krujë 23.04.1467. Rrethimi i kështjellës së hekurt,nga pushtuesit osman. Njëra nga betejat më të përgjakshme. Humbjet…ishin të pallogaritëshme. Pas një beteje të tejzgjatur,një luftë për jetë a vdekje,ushtria e Arbërit me në krye Gjergj Kastriotin, rimerr nën kontrollë gjithë Krujën,23.04.1467. Pas zemërimit,dhimbjës për gjithë ushtarët e humbur në betejë,një betejë,për të cilen…në vend të kremtohej […]

Brahim Ibish AVDYLI: ORGANIZIMI I KOSOVËS LINDORE (SHQIPËRISË VERILINDORE) PËR TË DREJTËN E VETVENDOSJES DHE TË SHKËPUTJES

 ORGANIZIMI I KOSOVËS LINDORE  (SHQIPËRISË VERILINDORE) PËR TË DREJTËN  E VETVENDOSJES DHE TË SHKËPUTJES   Çështja e organizimit të Kosovës Lindore (d.m.th. çështja e organizimit të Shqipërisë Verilindore) apo si e quajnë me diktimin politik serbo-sllav “Lugina e Preshevës”, e cila është shumë më pak nga i tërë rajoni Verilindor i Shqipërisë, që është i okupuar […]

Atdhe Geci: Në këtë qytet me gjakje të rëndë, prehen ëndërra te te gjitha kohërave, ato pellazge, epirote e dardane …

FILOZOFIA E ECJES – Atdhe Geci Mjafton një ëndërr të dalë në rrugë ajo do ta nxjerr një qytet në shesh lufta ëndrrave do i gjejë ëndërruesit do gjej prijësin e ëndrrave që prijnë… Ëndrrat për ideal dhe për mirëqenie janë të ashpra e tejet të guximshme ëndrrat e sheshit s´janë ëndërra të vazove, por […]