Kategori: Arti dhe Kultura Kombetare

Prof. Dr. Luftulla PEZA: SHKËLQIMI DHE RRËNIMI I ARKEOLOGJISË SHQPTARE

SHKËLQIMI DHE RRËNIMI I ARKEOLOGJISË SHQPTARE   Historia e shqiptarëve fillon shumë herët në parahistori, 10-15 mijë vjet p.e.s., para gjithë popujve të tjerë. Stërgjyshët tanë, pellazgët,  ngritën “arat” dhe “farmat” e para në historinë njerzore, gjë që shënon fillimin e ushtrimit të bujqësisë në Ballkan. Kjo e shkëput njeriun përfundimisht nga mënyra e vjetër e […]

Kujtojme DASMEN me te madhe qe nje historia-MARTESA E GJERGJIT me DONIKEN.

Gjergj Araniti i ati i Donikes tha: -Atë natë kalaja ndriti…! Vertet, po ne… kemi frike? Nga kush? Nga festat !!! Jane te “kushtueshme”apo…??? Kam shume pyetje,pa fund! Per te shkaterruar,permbysur nga format me te cuditshme,nga ato qe nuk jane, dhe nuk kane qene kurre ne traditen e shqipetarit,behen nje!!!?????? Por,kur eshte fjala per festat […]

Trimat nderohen

Krujë 23.04.1467. Rrethimi i kështjellës së hekurt,nga pushtuesit osman. Njëra nga betejat më të përgjakshme. Humbjet…ishin të pallogaritëshme. Pas një beteje të tejzgjatur,një luftë për jetë a vdekje,ushtria e Arbërit me në krye Gjergj Kastriotin, rimerr nën kontrollë gjithë Krujën,23.04.1467. Pas zemërimit,dhimbjës për gjithë ushtarët e humbur në betejë,një betejë,për të cilen…në vend të kremtohej […]

Brahim Ibish AVDYLI: ORGANIZIMI I KOSOVËS LINDORE (SHQIPËRISË VERILINDORE) PËR TË DREJTËN E VETVENDOSJES DHE TË SHKËPUTJES

 ORGANIZIMI I KOSOVËS LINDORE  (SHQIPËRISË VERILINDORE) PËR TË DREJTËN  E VETVENDOSJES DHE TË SHKËPUTJES   Çështja e organizimit të Kosovës Lindore (d.m.th. çështja e organizimit të Shqipërisë Verilindore) apo si e quajnë me diktimin politik serbo-sllav “Lugina e Preshevës”, e cila është shumë më pak nga i tërë rajoni Verilindor i Shqipërisë, që është i okupuar […]

Atdhe Geci: Në këtë qytet me gjakje të rëndë, prehen ëndërra te te gjitha kohërave, ato pellazge, epirote e dardane …

FILOZOFIA E ECJES – Atdhe Geci Mjafton një ëndërr të dalë në rrugë ajo do ta nxjerr një qytet në shesh lufta ëndrrave do i gjejë ëndërruesit do gjej prijësin e ëndrrave që prijnë… Ëndrrat për ideal dhe për mirëqenie janë të ashpra e tejet të guximshme ëndrrat e sheshit s´janë ëndërra të vazove, por […]

Skenderbeu: Të lodha,të mundova sot aq shumë…o trim,ishin shumë, por ne u treguam të zot,të fortë e të pathyeshëm, qëndrove besnik …

Gjergj Kastrioti dhe Kali i tij Besnik. Thuhet se;Kali i Gjergjit,nuk lejonte njëri tjetër të kaluronte, përveç kryetrimin,Gjergj Kastriotin. -Pasi hidhte një sy gjithë ushtarëve të tij,dhe sigurohej që ishin mirë,kthehej edhe tek kali i tij besnik,përgëdhelte dhe falenderonte,pas çdo beteje. -“Të lodha,të mundova sot aq shumë…o trim,ishin shumë, por ne u treguam të zot,të […]

Atdhe Geci: Ahmet Qeriqi punoi dhe luftoi për Çlirimin dhe Bashkimin e Trojeve Etnike Shqiptare…

SHKRIMTARI – Prof. AHMET QERIQI Jeta dhe vepra e shkrimtarit dhe atdhetarit, prof. Ahmet Qeriqit, është shembulli më i veçantë i luftëtarit të lirisë, i romansierit të shkëlqyer, eseistit poetik, ilegalit të guximshëm, i zërit të Radios në Luftë. Veprimtaria letrare dhe publicistike e prof. Ahmet Qeriqit, prej mijëra faqesh është krijimtari epiko-lirike, dhe tërësisht […]

SOKRATI DHE PLATONI : Të ndershmit; të drejtët; të diturit dhe të aftët. Ta udhehëqin shtetin…

SOKRATI DHE PLATONI  PËR ROJTARËT E SHTETIT DHE SHËMBËLLTYRA E TIJ TEK NE NË DEMOKRACI       Mendjet më të ndritura të lashtësisë i ka shqetësuar problem i shtetit, funsionimi mirë i tij, si dhe janë përpjekur për të gjetur mekanizmat e mbrojtjes dhe funksionimit ideal të tij. Për këtë, në mënyrë të shkëlqyer kanë marrë […]

FISI AGESTAEANS, FISI I PLAKONISË SË LASHTË RRON KRENAR TEK FISI I SOTËM I ÇAMËRISË(*) (I)

FISI AGESTAEANS, FISI I PLAKONISË SË LASHTË RRON KRENAR TEK FISI I SOTËM I ÇAMËRISË(*) Pjesa I Nga viti 1830 deri sot, shteti Grek në zbatim të “Megalloidesë”, ka synuar dhe realizuar shtimin e territoreve nëpërmjet luftërave, mashtrimeve, shpifjeve, predikimeve kishtare me fetishizimin e besimit ortodoks; ndërsa me shekullin e XXI, krahas atyre metodave, kanë […]

Kujtojme dhe nderojme historine 100% Shqipetare: “Vallen e Fitores”

-Arbëresh-Arvanitas-Shqipëtarë, kudo ndodheni,të festojmë bashkë ditët e lavdishme të historisë sonë të përbashkët. Dasmen e Gjergj e Danika Kastriotit,-23.04.1451-me te madhen e degjuar ndonjeher gjate gjithe historise qe lam pas…! -“Vallen e Fitores” Fest e cila nga gjithe ne nuk duhet harruar,por kujtuar e nderuar gjithmone. Pasi mposhten forcat pushtuese osmane (rrethimi i tret i […]

Të nderuar bashkatdhetarë!

Të nderuar bashkatdhetarë! Ju drejtohem juve me këtë thirrje! Miq të mi, gjithë juve të nderuar mërgimtarë! Mos bëni ftesa”njerëzve”që janë në pushtet,pozit e opozit. “Njerëzve”të komunitetit fetarë. Pseudo intelektualeve. Jo,jo pa zgjidhur gjithë lëmshin e krijuar nga vet ata,dhe për çfar! Vetëm e vetëm për të përfituar nga situatat që krijojnë,kurse neve si mërgimtarë […]

Nga Mato Labi : EPOPEJA E “RILINDJES” KOMBËTARE

 EPOPEJA  E  “RILINDJES”  KOMBËTARE  Nga Mato Labi  Telegramet venë e vinë   Nga Parisi në Athinë  E terezitëm Shqipërinë  Se vumë mbret Edvinë.    E nderuam dhe me kryqe  Mbi të cilat këndon qyqe.  Këndon qyqe për Shqiprinë  Gaz hare për Sërbinë.  Për Sërbinë dhe Greqinë:  Rroftë e qoftë ki horri inë.  Nga Franca kryqi si Toptani,  Greqia nga kriemitropolitani.  Kjo i pëlqen dhe Gjermanisë,  Kur ki i fërkohet Sërbisë.    Tek rrepet në Vlorë  foli Edi me gojë.  Pse ankohi o vlonjatë  që u lash barkëthatë  se u bëra goxha pjacë  me shqop, drizë dhe lofatë.  Peshqesh ju prura prej Evrope  Lungomare si gjuhë lope.    Vlonjatët shajnë perëndinë:  Kur bëre derr dhe arrinë  Ç’deshe që bëre Edvinë!  Se na prishi terezinë.    Mbushi Vlorën me beton  që të djeg dhe përvëlon.  Në korrik bëhet hataja  Pleqve u bie damllaja.  Në Skelë në të madhin shesh  Betoni është bërë përshesh.  Nuk gjen një pikë hije  Si në mest Arabije.  Plasin fëmijë dhe gra  Sikur janë në Sahara.    Longomare moj virane  E bukur nga aropllani  Ujdisur nga dorë jarane  atje poshtë të plas xhani.    Evropa shkruajnë e thonë  Ç’bënet kështu në Vlorë  […]

Besnik (Zoto) Imeri: GENOCIDI DHE SPASTRIMI ETNIK NË ÇAMËRI

MATERIALIZIMI HELENIZIMIT NË TERRITORET SHQIPTARE           (GENOCIDI DHE SPASTRIMI ETNIK NË ÇAMËRI)  Europa “Noterja” e dhënies së trojeve shqiptare  Greqisë në shekujt e XIX dhe XX.        Kush ishte Greqia në prag të fitimit të pavarësisë? Ose më saktë duhet shtruar pyetja: Kush ishin territoret e banuara nga grekët në Ballkan, të cilat duhet t’i kërkonte dhe duhet t’i […]

Islam drizi: luftë me grushta mes plumbave

27.03.1989 Prishtine “luftë me grushta mes plumbave” Me anë të kësaj foto-Irfan Musmurati-Islam Idrizi- dhe një përshkrimi të shkurtër për demonstratën e vitit 1989,dua të ndaj bashkë me ju të nderuar miq,kujtimet e kësaj date historike,sa krenare po aq të dhimshme! Nga largë dua t’i përshëndes të gjithë familjarët e të rënëve në këtë demonstratë,t’u […]