Kategori: Deshmoret e Kombit

U prehsh në paqe Festim Lato, luftën nuk do ta ndalim për Shqipërinë deri në Prevezë! Amanetin tënd do e qojmë deri në fund!!!

Sot u vorroset me nderime “Heroi i Çamërisë”, Festim Lato. Për ta nderuar krijuesin e Republikës së Çamërisë në udhën e të përjetëshmeve. Në Panaja të Vlorës në Rezidencën e Presidentit tani të ndjerë, të “Heroit të Çamërisë”, Festim Lato. Në Panaja sot ishte Kryeministri i Republikës së Çamërisë, z. Ali Aliu, Shpallësi i Republikës […]

KUSH E DREJTON REVANSHIN ANTISHQIPTAR ME QELLIME SHOVINISTE GREKE DERI DHE BRENDA MEDIAVE TË TIRANËS ?

NEKROLOGJI PËR HEROIN MË TË RI TË KOMBIT SHQIPTAR, PËR BIRIN E ÇAMËRISË I CILI E BËRI TË NJOHUR ÇESHTJEN ÇAME NË TË GJITHË BOTËN DEMOKRATIKE. VRASJA E PRIJËSIT TË ÇAMËRISË, FESTIM LATO, ËSHTË VRASJE E SHEKULLIT, E CILA ME MISTERIN E SAJË BËN QË TË DALIN NË DRITË BASHKPUNIMET SHOVINISTE NË MES ATHINËS, TIRANËS […]

Kryeministri i Republikës së Çamërisë Z. Ali Aliu dekoron Atdhetarin Festim Lato “Hero i Çamërisë”

Atdhetari Festim Lato, dekorohet “Hero i Çamërisë” Kryeministri i Republikës së Çamërisë, Ali Aliu, dekoron me urdhrin “Hero i Çamërisë” atdhetarin Festim Lato. Festim Lato dekorohet me urdhrin “Hero i Çamërisë” Për veprimtarinë e tij patriotike për shkëputjen e Çamërisë nga Greqia, për hedhjen në gjygj Greqinë për gjenocid ndaj çamëve dhe Çamërisë, dekorohet për […]

Përshëndetëni trimat e Idriz Seferit, Hasan Prishtinës, Bajram Currit etj…

-Bashkatdhetarë të nderuar,gjithë ju përdorues të kësaj rruge! KUJDES! Kujdes me shpejtësinë!Nga ulja e shpejtësisë, jo vetëm që kurseni jetët tuaja, por edhe përfitoni shumë,përveç bukurisë që ka Gryka e Kaqnikut,natyra e historia e tij! Ndaloni,po e patët këte mundësi! “Përshëndetëni trimat e(vet ata)Idriz Seferit,Hasan,Prishtinës, Bajram Currit” etj. “Ata i keni aty,mes maleve,në të dy […]

Islam drizi: luftë me grushta mes plumbave

27.03.1989 Prishtine “luftë me grushta mes plumbave” Me anë të kësaj foto-Irfan Musmurati-Islam Idrizi- dhe një përshkrimi të shkurtër për demonstratën e vitit 1989,dua të ndaj bashkë me ju të nderuar miq,kujtimet e kësaj date historike,sa krenare po aq të dhimshme! Nga largë dua t’i përshëndes të gjithë familjarët e të rënëve në këtë demonstratë,t’u […]

Pal Islam Idrizi: HERONJEVE NDER dhe LAVDI përjetë…

Adem Jashari,Zahir Pajaziti,Luan Haradinaj,Fehmi e Xheva Lladrovci,të gjithë këta dhe shumë bashkëpatriot,luftëtarë tjerë të atdheut,ëndërr kishin ta shihinin Gjergj Kastriotin në qendër të Prishtinës. -“A do të vijë ajo ditë…eehëë, kur edhe ne ta kemi Gjergjin,mu në qendër të Prishtinës,ashtu…si e ka Tirana dhe Kruja”! Përveq Luanit që nuk e kam njohur apo dëgjuar më […]

Përkujtim për Dëshmorin e Kombit

PËRVEJTORË LAVDIE GJAKU I TË RËNËVE PËR LIRI – ËSHTË AMANET! Sot u mbushën 35 vjet, nga rënia për të mos vdekur kurrë e militantit të Frontit Nacional-Çlirimtar shqiptar, Dëshmorit Bajram Hajrush Bahtiri, pas një përpjekjeje me forca të shumta të milicisë serbo-çetnike dhe kuislingëve shqipfolës. Rënia e Dëshmorit të Kombit, Bajram Hajrush Bahtiri–Besniku, në […]

Fli i qete trim Hero i Kombit Harun Beka, tashme e kemi Ushtrine e Kosoves ….

Harun Beka “A do të jet e mundur,një ditëtë kemi ushtrin tonë, t’mos na vriten djemt tanë duke i sherbyer ushtris fashiste jugosllave! Pyetja e para që më bëri Harun Beka! Krejt në fillim të njohëjes me të”! -Harun Beka, njëri ndër luftëtarët më emblematik të Betejës së lavdishme të Koshares. -Atdhetar,veprmtar i palodhur,njëri ndër […]

A. Kojku: Personalitet i brymosur kombetar Zyber Alliu (Poezi)

”Poezi kushtuar Zyber Alliut,- dhe personaliteteve të tjerë atdhetar nga rrethi i Librazhdit dhe më gjerë”. Dhe me konkretisht për jetën, veprën, personalitetin, atdhetarin, humanizmin, shoqërinë miqësitë dhe cilësitë e vetit e tjera fisnike dhe burrërore patriotike atdhetare që i ka pasur në formimin intelektin memorjen karakterin botkuptimin e tijë Zyber Alliu, i ka përmbledhur […]