Kategori: Opinione

Opinion -Analizë: Enveristët e Kosovës, dhe Enveristët e Shqipërisë-londineze!-ku konkretisht ka qenë dhe vazhdon të jetë ndryshimi-botëkuptimi në mesë këtyre dy taborëve enveristesh

(Enveristët e Kosovës, dhe Enveristët e Shqipërisë-londineze!-ku konkretisht ka qenë dhe vazhdon të jetë ndryshimi-botëkuptimi në mesë këtyre dy taborëve enveristesh) I nderuar lexues, në mbarë hapësirat tona gjeografike etnike shqiptare, siç edhe e dimë jemi të informuar tashmë, se si çdo parti politike ideologji qoftë ajo majtiste apo djathtiste ka pasur simpatizantët mbështetësit nostalgjikët […]

Opinion -Analiz -Reagim: Pse po keqpërdoret numri i luftetareve të dalë nga lufta çlirimtare e ishë uçk-së.

  Gepostet von Gjergji Harka am Freitag, 20. Juli 2018 Cila mund të jetë konkretisht edhe njëra ndërë arsyet kryesore vendimtare ,e mbifryrjes në ekstrimitet ndoshta paksa,,- të numurit të kategorive të dala nga lufta çlirimtare e ishë uçk-së. Pse po dezinformohet demonizohet anatemohen poshtërsisht qëllimisht kriminalisht kundrejt numurin realist të kategorive të ishë uçk-së ,pikërisht […]

SATELITËT E KOMANDUAR

ÇETËS SË HYZMEQARËVE TË ShITUR (satelitëve të komanduar) Sa vjen e po shtohen individët të cilët janë shitur hyzmeqarë te padronët e tyre, disa nga interesi material meskin, disa nga karrierizmi fatkeq e i njollosur dhe disa të tjerë mbase edhe nga intuita e nuhatjes së gjenit gjakprishur, të një mbarsjeje nga një soj tjetërfare. […]

Dashamir Alliu: KUNDREJT LARGIMEVE DEZERTIMEVE TE DISA DEPUTETËVE TË KATAPULTUARVE NGA LËVIZJA VETËVENDOSJE

KUNDREJT LARGIMEVE DEZERTIMEVE TE DISA DEPUTETËVE TË KATAPULTUARVE NGA LËVIZJA VETËVENDOSJE A ka arsye argumente që të ndjehen jenë të zhgënjyer dekurajuar-pesimist të tradhtuar keqpërdorur-manipuluar, simpatizantët anëtarësia elektorati votuesit 24-karat atdhetar shqiptarë i Lëvizjes Vetëvendosje, konkretisht nga ish udhëheqësia themeluesit dhe lideri shpirtëror i kësaj lëvizje Albin Kurti, tek të cilët kanë besuar shpresuar se […]

PATRIOTIZMI RACIST I ShFRENUAR

ME FOBIZËM NDAJ TE TJERËVE S’MUND TË ARSYETOHET PATRIOTIZMI RACIST I ShFRENUAR Si shumë politikanë dhe akademikë serbë poashtu edhe Shesheli është njëri nga ata persona të cilët me çdo kusht paraqiten si “patriota serbë”, por në realitet prejardhjen e tyre e kanë të dyshimtë! Mbase këtu qëndron racizmi dhe shovenizmi i shfrenuar i tij, […]

KUJT DhE PSE U PENGON BAShKIMI I JONË KOMBËTAR

  DEKLARATAT E DËMShME DhE BROHORITJA E TURMËS Masa shqiptare e manipuluar apo e paditur, si shumë herë, e pret me flamurin shpiptar, burrështetasin e huaj, njeriun i cili publikisht deklaroi se ështe kundër bashkimit të shqiptarëve..?! Sa keq dhe sa turp për ne shqiptarët, te kush vallë shqiptarët paskan mbajtur shpresë se u ndihmoka? […]

VËLlAUN E MADH SHQIPTARËT E KANË KAH PERËNDIMI

PËRSE ERDOGANI SIMPATIZON POLITIKAT SLLAVE?! Gjatë veprimit të Perandorisë Otomane, sulltanët përveç se kanë qenë sulltanë ata kanë mbajtur edhe disa tituj të tjerë si: kan, kalif,…. por edhe në kuptimin fetar kanë qenë njerëzit e parë edhe të kishës orthodokse me qendër në Stamboll, me titull kishtar kryepatriark!? Vallë ndoshta ua ka kërkuar gjaku, […]

FANTAZMAT E UDB-së JUGOSLLAVE !

Ishte ditë vjeshte kur binin gjethet ! Viti 1981… … E kidnapuan nga shtëpia, e dëbuan lidhur në pranga! Ai shkoi e s’u kthye më, bile as kufomën nuk ia sollën  në shtëpi. E maltretuan në qelia të përgjakura të burgjeve të Bosnës, e akuzuan me gënjeshtra dhe në proces  të kurdisur , të montuar  […]

Lugina e Vardarit i përshëndeti shqip, pra në “Gjuhën e Perëndive”: ZEMËRVOGËLSIA E KOMShINJVE

MOSTOLERANCË APO ZEMËRVOGËLSI..? Nga dita e djeshme, saktësisht parmbrëmë, disa nga komshitë, çuditërisht, kanë një sjellje të pazakontë madje dhe përshëndetjen e kanë rutinore, të tharrët, në takimet e rastit kur janë duke hypur apo zdrypur shkallëve të pallatit ku jetojmë bashkë, në të njëjtën godinë, bile në të njëjtin kat të banimit apo edhe […]

Nëse do të zyrtarizohet “Lëvizja e lirë e çamëve”, si duhet reaguar?

“PËRTEJ NJË VALLEJE PALIKARËSH” I.- Nëse do të zyrtarizohet “Lëvizja e lirë e çamëve”, si duhet reaguar? Të nderuar miq, bashkëkomunitarë, ju uroj që familjarisht të jeni shëndoshë e mirë. Siç e dini “Çështja Çame” ka 105 vjet që është krijuar nga Fuqitë e Mëdha, si rrjedhojë e ndërhyrjeve të paarësyeshme në trupin gjeografik të […]

Ndërtim i paligjshëm i objektit të Kishës Ortodokse-Serbe në Hapësirat e Kampusit Universitetit të Prishtinës

Pasi humbi gjyqin, UP-ja bën padi të re për tokën ku gjendet Kisha Ortodokse “Opinion-Analizë” T: Më Vendimin e Gjykatës Kushtetuese që legalizojë ndërtimin e paligjshëm të objektit të Kishës Ortodokse-Serbe në Hapësirat e Kampusit Universitetit të Prishtinës, dhe Bibliotekës Kombëtare Universitare A po implementohet behët realitet në praktik tashmë edhe kërkesa , investimi i […]

TALLJE ME QYTETARË

TALLJE ME QYTETARË Është bërë rutinë dështimi i seancave konstituive në Kuvendin e Republikës së Kosovës, siç është rutinë tallja e klasës politike me qytetarët e vendit. Koalicioni PAN, si grupi më i madh parlamentar i dalur nga Zgjedhjet Parlamentare të 11 qershorit, ka të drejtën kushtetuese për Kryetar të Kuvendit por që duhet ta […]

Fantazma e Shqipërisë së Madhe nuk do ti përndjekë më, me ribashkimin e trojeve shqiptare të viteve 1912.

Pavarësia e Kosovës ka dhënë një zgjidhje të pjesshme të gabimit të madh të fuqive të mëdha me kufijtë e vitit 1913, por integrimi në Bashkimin Europian i Ballkanit do të japë zgjidhjen finale, thotë Marcus Tanner. Mbledhja e përbashkët e qeverive të Shqipërisë dhe Kosovës në Tiranë shkaktoi një stuhi të parashikueshme mbi komentet […]

Bashkimi i Shqipërisë © 2014 Bashkimi i Shqiperise
Show Buttons
Hide Buttons