Kategori: Analiza

Sejdi Veseli- Ndodhi ajo çfarë është pritur!

Shpallja e dënimit ndaj të rinjve shqiptarë, Adeas, Frashërit, Egëzonit dhe Atdheut, edhe një dëshmi se “gjyqësori” jugo-kosovar, po i rikthehet praktikës së vjetër, asaj të para Luftës së Famëmadhes UÇK! Për mua si bashkëkombës i këtyre studentëve të shkëlqyeshëm dhe njohës solid i artit të ushtarakut, të gjitha përpjekjet e prokurorisë për arsyetimin e […]

Nëse do të zyrtarizohet “Lëvizja e lirë e çamëve”, si duhet reaguar?

“PËRTEJ NJË VALLEJE PALIKARËSH” I.- Nëse do të zyrtarizohet “Lëvizja e lirë e çamëve”, si duhet reaguar? Të nderuar miq, bashkëkomunitarë, ju uroj që familjarisht të jeni shëndoshë e mirë. Siç e dini “Çështja Çame” ka 105 vjet që është krijuar nga Fuqitë e Mëdha, si rrjedhojë e ndërhyrjeve të paarësyeshme në trupin gjeografik të […]

Qëndrimi ndaj Katalonisë TURP !

Kombi Katalan ka aq shum ngjajshmëri me Kombin Shqiptar, sa gati as një Komb tjeter. Ja disa Paralele; – Janë një nder banoret më të vjeter të Europës. (Sikur se ne Shqiptarët, që rrjedhim nga Pellazgët) – E kanë Gjuhen e tyre të veqant. (Ashtu si ne) – Janë pa Liri të okupuar. Të gjith […]

Ndërtim i paligjshëm i objektit të Kishës Ortodokse-Serbe në Hapësirat e Kampusit Universitetit të Prishtinës

Pasi humbi gjyqin, UP-ja bën padi të re për tokën ku gjendet Kisha Ortodokse “Opinion-Analizë” T: Më Vendimin e Gjykatës Kushtetuese që legalizojë ndërtimin e paligjshëm të objektit të Kishës Ortodokse-Serbe në Hapësirat e Kampusit Universitetit të Prishtinës, dhe Bibliotekës Kombëtare Universitare A po implementohet behët realitet në praktik tashmë edhe kërkesa , investimi i […]

ILIRIDI NGA ILIRIDA

Jam  lindur s´i  krejt  shqiptarët në  tokën  e   lavdisë së  madhe në tokën e lavdisë  së përgjakur jam rritur  me  prindër  të  mirë me gjyshër  dhe  me stërgjyshër Në këtë  tokë  të  gjithmonshme Shkup jam prej 13  mijë vjetësh trashëgoj pellazgjinë dhe  ilirinë flakët po  ma  djegin  kraharorin nga plagët e trojeve t´copëtuara Iliridës  e  […]

Shqipron Ibrahimi: Me mendje dhe me zemer- Falenderim

FALËNDERIM… Të nderuar familjarë, miq, dashamirë e bashkë qytetarë të Komunës së Prizrenit! Gjej kohën që, sot, me rastin e kandidimit tim nga subjekti politik LëvizjaVetëvendosje për Ansambleist në Komunën e Prizrenit, një ngjarje kjo e shënuar e jetës time, t’u përshëndesë të gjithëve përzemërsisht, dhe t’u falenderoj thellë nga zemra për mbështetjën që më […]

KOHA PËR SHENJTËRIMIN E THEOFAN STILIAN NOLIT ?

Theofan Stilian Noli, lindi në İbrik-Tepe (Qytezë), lokalitet shqiptar në Thrakën Lindore të Turqisë Europiane, më 6 janar 1882-vdiq në Fort Laud anrdale (qytet turistik, tregtar dhe industrial në juglindjen e Floridës, në veri të Miamit) më 13 mars, 1965.  Nisur nga qëllimi i shkrimit, veprimtarinë e Nolit do ta trajtojmë në tre pjesë, sigurisht […]

Radikalizmi në Burgjet e Kosovës, është i organizuar nga Serbia, përms Sokol Zogaj, Agron Rexha & co dhe hoxhallarëve të dirigjuar nga Serbia.

Gjatë qëndrimit tim në burgjet e Republikës së Kosovës, si i burgosur politik nga Fraksioni politiko-kriminal i EULEX-it, prej 16.10.2012 deri më 31.06.2016, në detaje kam pa çdo gjë në lidhje me shumë dukuri. Në mesin e dukurive më shqetësuese ishte edhe radikalizimi, ekstremizimi, rekrutimi, organizimi në grupe terroriste islamike. Madje edhe Prokuroria Speciale ka […]

Fahri Dahri: GJIGANTËT E DRITËS RIKRIJUAN HISTORINË LILIPUTËT PËRPIQEN TA ÇVLERËSOJNË!

Synimi antishqiptar mbi dymijë vjeçar: shuarja e racës shqiptare, prapaardhësja e pellazgëve, ilirëve dhe epirotëve. Racës së perëndishme, që i dha qytetërimin dhe civilizimin, të paktën popujve të tre kontinenteve. Forca popullore e brendshme, ndërgjegja fisnore, instinkti vetëmbrojtës i ndodhur në elitat intelektuale të kësaj race, lindi  “ruajtësit dhe mbrojtësit” tanë ndër shekuj, ata “gjigantët […]

KJO ËSHTË POLITIKË-DIPLOMACIA DINAKE DHE GJAKATARE, SERBO-RUSE-EUROPIANE DHE AMERIKANE!

JA, KJO ËSHTË POLITIKË-DIPLOMACIA DINAKE DHE GJAKATARE, SERBO-RUSE-EUROPIANE DHE AMERIKANE!   -TASH, EDHE IDIOTËT PO E KUPTOJNË,-VETËM SE, DISA TË PAFYTYRË, NUK DUAN TA PRANOJNË,-SESI, IMPERIALISTËT E MËDHENJ, PËR VITE TËRA , GJATË TRI LUFTËRAVE CLIRIMTARE TË KOMBIT TONË, NEVE NA “NDIHMUAN ” TË NA REHATOJNË,-TË NA PALOJNË ME TEKNIKË, NDËRSA, ATËHERË DHE TASH, PUSHTUESIT […]

Çka është përçarja ?

”Hafiz Dalliu tregon që në vitin 1908 kur Refik Bej Toptani që ishte kryetar i Xhemijetit (Xhon Turqve) të Tiranës dhe një nga pak propagandistët e shqiptarizmit, nisi të shpërndajë disa abetare me gërma latine në qytet, u përballë me rebelimin e popullit, hoxhallarëve, oficerëve, qeveritarëve, tregtarëve dhe pasanikëve. Propaganda kundër të mësuarit të gjuhës […]

E bisedova me Shaban Muratin (2 )

Mirë dhe shumë mirë kur e ke mundësinë që së paku virtualisht të bisedosh me një njeri me të cili është kënaqesi e madhe t`ia lexon shkrimet ,opinionet dhe analizat e tij por është edhe krenari që e ke në rrethin e ngushtë të miqësisë. Të shkruaj për Shaban Muratin m`është vështirë t`a analizoj një […]

Një letër me vlerë – Ortodoksia shqiptare nuk është pravosllavizmi sërb

Me që ra fjala « Amerika është një multikomb, nuk ka komb specifik. Kane ardhur nga e gjithë bota, duke krijuar disa rregulla dhe formuan Amerikën. Kjo është Amerika. Por aty kur merren karakteristikat e një lideri, përmendet gjithmonë prejardhja e tij. Dhe ti i dashur njeri i thjesht problematik, ke koncepte te gabuara te kombit, […]

CIA: Plani i Titos për të sulmuar Shqipërinë më 1949, Koçi Xoxe kishte rolin kryesor, si Enver Hoxha nisi të shtypte organizatat kundër regjimit

CIA: Plani i Titos për të sulmuar Shqipërinë më 1949, Koçi Xoxe kishte rolin kryesor, si Enver Hoxha nisi të shtypte organizatat kundër regjimit Jugosllavia ka pasur plan për të sulmuar Shqipërinë rreth viteve 1949-1953. Këtë gjë e ka deklaruar CIA, në disa dokumente të deklasifikuara së fundmi. Në to theksohet se Tito kishte bërë […]

Bashkimi i Shqipërisë © 2014 Bashkimi i Shqiperise
Show Buttons
Hide Buttons