Kategori: Intervista

Aventurat e rrezikshme politike të Sali Berishës dhe të Lulzim Bashës në dëm të Shqiptarisë.

REXHEP QOSJA 1.Si njoftuan mediet e Tiranës, më 26.4.2017, bisedimet e Koalicionit shqiptar, të përfaqësuar prej kryeministrit, Edi Rama, e kryetarit të Kuvendit, Ilir Meta, dhe Opozitës shqiptare, të kryesuar prej kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, me ndërmjetësimin e dy përfaqësuesve të Bashkimit Evropian, David Mekalister e Knut Flekenshtain, dështuan! Dhe, dështuan sepse Draft-marrëveshjen […]

Ç`më tha Kadare për At Zef Pllumin ?

Një mik më porositi që të lexoj librin e Kardelit “ Me Stalinin: e posaçërisht aty kur e pyetë Stalini për Shqipërinë se a do bashkohet me Jugosllavinë Kardeli thotë : -“S’ka problem bashkimi , sepse Enver Hoxha është njeri besnik!” -“Besnik!?” -habitet Stalini,-“Njeriu s`ka si me qenë besnik! Besnik është vetëm qeni…Njeriu ka interesa!” […]

Lufta guerilase ka gryer superfuqi ushtarake dhe jo më Maqedoninë.

Zoti Demiraj, në faqen tuaj në “facebook” keni kthyer një përgjigje të zjarrtë kundër ish-ministres së Brendshme të Maqedonisë Jankullovska, e cila ka pohuar në një bisedë telefonike, se për një orë luftë i shfaros të gjithë shqiptarët. Ju evidentoni se shqiptarët janë populli më i fortë në ballkan dhe nuk maqedonasit nuk kanë forcë […]

Kadare: Pushtimi osman nuk i ka mbrojtur shqiptarët nga sllavët

Në fundjavë (15.06) në Këln ishte i ftuar shkrimtari Ismail Kadare i shoqëruar nga bashkëshortja e tij dhe shkrimtarja e njohur Helena Kadare. Kadare foli ndër të tjera për raportin Shqipëri – Europë – Perandori osmane. Bashkëbisedimi me shkrimtarin u fokusua më shumë në librat më të fundit të Kadaresë dhe veçanërisht në temat më […]

Demaçi: Enver Hoxha udhëheqës gjenial dhe biri më i madh i popullit shqiptar

Adem Demaçi ishte në vitin e 28 të ngujimit në burgjet e Serbisë, por asnjëherë s’ishte ndalur të jepte intervista për mediet. Tre muaj para se, të lirohej për herë të fundit nga burgu, Adem Demaçi kishte folur për figurën e Enver Hoxhës për gazetën “Vecernji list”. Aty Demaçi përzgjedh fjalët më të mira për […]

Jusuf Gërvalla: Qëllimi i gjithë shqiptarëve është bashkimi i Kosovës me Shqipërinë

Më 1946 Jugosllavia e ndaloi përdorimin e flamurit shqiptar në emër të “Internacionalizmit Proletar”. Më 1968 në Kosovë pati trazira studentore, të cilat vërtetë kanë arritur ca suksese. Gazeta alternativa politike e Berlinit “Tagishe Cajtung” më 20 janar 1982, në gjithë faqen e saj të shtatë, botonte lajmin për vrasjen e Jusuf dhe Bardhosh Gërvallës […]

Rexhep Qosja: Ideja e bashkimit të shqiptarëve është forca që e ka lëvizur historinë shqiptare.

Akademiku Rexhep Qosja shprehet se bashkimi Shqipëri- Kosovë do ndodhë pashmangshmërisht një ditë. Deklarata e tij u bë gjatë emisionit “Shqip” të Rudina Xhungës.    R.Xh: Ndalemi pak në rajon, Tsipras në Greqi, ishte sipas jush njeriu ideologjik, njeriu me parime, njeriu se tregoi se kush guxon fiton, i një Europe prej së cilës duhet […]

DO TË LUFTOJ DERI NË VDEKJE PËR BASHKIMIN E TROJEVE SHQIPTARE

Nga: Reshat Badallaj Interviste me Avdi Ibrahimin, zeveneskomandant ne Brigadn 128 të UÇK-së ZOP DO TË LUFTOJ DERI NË VDEKJE PËR BASHKIMIN E TROJEVE SHQIPTARE Shumë të pakt janë ata lexues qe nuk kanë dëgjuar për gazetarin, publicistin shkrimtarin… Avdi Ibrahimin. Poashtu, shumë të pakt janë ata patriot te mos kenë dëgjuar për atdhetarin Avdi […]

DO TË LUFTOJ DERI NË VDEKJE PËR BASHKIMIN E TROJEVE SHQIPTARE

Nga: Reshat Badallaj Interviste me Avdi Ibrahimin, zeveneskomandant ne Brigadn 128 të UÇK-së ZOP DO TË LUFTOJ DERI NË VDEKJE PËR BASHKIMIN E TROJEVE SHQIPTARE Shumë të pakt janë ata lexues qe nuk kanë dëgjuar për gazetarin, publicistin shkrimtarin… Avdi Ibrahimin. Poashtu, shumë të pakt janë ata patriot te mos kenë dëgjuar për atdhetarin Avdi […]

Bashkimi i Shqipërisë © 2014 Bashkimi i Shqiperise
Show Buttons
Hide Buttons