Kategori: Dosier

Një letër me vlerë – Ortodoksia shqiptare nuk është pravosllavizmi sërb

Me që ra fjala « Amerika është një multikomb, nuk ka komb specifik. Kane ardhur nga e gjithë bota, duke krijuar disa rregulla dhe formuan Amerikën. Kjo është Amerika. Por aty kur merren karakteristikat e një lideri, përmendet gjithmonë prejardhja e tij. Dhe ti i dashur njeri i thjesht problematik, ke koncepte te gabuara te kombit, […]

Ku është në Shkup muzeu i kryengritjes dhe çlirimit të Shkupit 1912 ?

“Më 19 gusht 1912 “Times “, raportonte se kryengritësit shqiptarë me 12.000 burra kishin çliruar Shkupin të enjten e kaluar, kishin marshuar në Selanik. Nga Shkupi grupe kryengritësish marshuan drejt Tetovës, Kumanovës e Preshevës dhe i çliruan edhe këto qytete, duke liruar gjithashtu të burgosurit. Një grup kryengritësish u drejtua për në Velesh. Udhëheqësit kryesorë […]

N’EMËR TË KUJT, SHQIPTARËT DUHET TË HARROJNË?!

Përderisa themi se: “Nacionalizmi shqiptar nuk lindi si një dëshirë e domosdoshme për çlirim nga Turqia, siç ndodhi me nacionalizmin grek ose serb (Fatos Lubonja)”, atëherë e vëmë në pikëpyetje ndërgjegjen tonë kombëtare. “Perandoritë e mëdha gjatë qëndrimit të tyre plogështojnë dhe shkatërrojnë fuqinë e vendësve që ata i kanë pushtuar…dhe kur ata dështojnë gjithçka […]

Dosier: Lulzim Basha arkitekti i hartimit të dosjes në Hagë kundër Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës !

Arrestimi i ish-­kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, në Francë, për llogari të Beogradit, ka prodhuar polemika midis kampeve politike në Tiranë. Kryetari i opozitës shqiptare, Lulzim Basha, pas një bisede telefonike me bashkëshorten e Haradinajt, ka akuzuar kryeministrin Rama se është dorëzuar pa kushte para qeverisë serbe, duke iu referuar miqësisë me kryeministrin Vuçiç. Por […]

Dosier: Heshtja e krimit që kishte kryer xhandarmeria serbe me vrajsen e Dashnim Hajrullahut  në Miratoc të Preshevës

Heshtja e krimit që kishte kryer xhandarmeria serbe me vrajsen e Dashnim Hajrullahut  në Miratoc të Preshevës Heshtja e krimit që kishte kryer xhandarmëria serbe me vrasjen e Dashnim Hajrullahut më 07 janar të vitit 2005 në fshatin Miratoc të Komunës së Preshevës, edhe sot e kësaj dite vazhdon të mbetet e tillë. Pas dymbëdhjetë […]

Dosier: Terrori dhe aktet  terroriste  të Serbisë, mbi  familjen  Jashari të Rahovicës së Preshevës

Terrori dhe aktet  terroriste  të Serbisë, mbi  familjen  Jashari të Rahovicës së Preshevës. Familja  Jashari, nga  fshati Rahovicë, komuna e Preshevës, pjesë e  së cilës jam unë(Skender Jashari), deri më sot, nuk ka mbetur asnjë  institucion  vendor( në Republikë të Kosovës) dhe as ndërkombtar ( të akredituar në Republikë të Kosovës), që të mos jenë  […]

Pushtimi serbë, i Medvegjës.

Pushtimi serbë, i Medvegjës. Sipas statistikave  të  Serbisë,  nën   Serbi, pra edhe  në  Luginën e Preshevës  që ndodhet  ende  nën  okupimin e Serbisë,  jetonin në vitin 1991,  74.303 Shqiptarë, derisa në vitin 2002, jetonin 61.647 Shqiptarë,  ndërsa  në vitin 2011, jetonin  5.809 Shqiptarë! Derisa askush pos  shovenistët  serbë, nuk  pajtohen me këto  shifra, pasi janë  […]

Shqiptarët dhe hebrenjt e shpetuar nga Holokausti !

Fahri Xharra,30.09. 16 Gjakovë Në veprën e tij Shpëtimi në Shqipëri (Rescue in Albania), Harvey Sarner, shkruan se në Kanun nuk ekziston koncepti modern i Perëndimit për “të huajin”. Në të ekziston vetëm koncepti i “mysafirit”. Prandaj, gjatë Luftës së Dytë Botërore në Shqipëri nuk kishte hebrenj “të huaj” por vetëm hebrenj “mysafirë“, që duhej […]

Dokument: Traktati Serbo-Turk i vitit 1815 kundër shqiptarëve dhe Shqipërisë

Traktati i vitit 1815 në mes të Perandorisë osmane dhe serbëve Siç dihet historikisht Turqia dhe Serbia kanë qenë aleatë, të dyja kanë bashkëvepruar në koordinimi me njëra tjetrën ,p.sh. nëse serbisë i është nevojitur që të nxjerrë diçka kundër shqiptarëve dhe vendeve tjera në gadishullin ilirik ajo ka përdor Turqinë për ta ndihmuar atë […]

Aktivitete Kombëtare Çamëria: Anulohen vendimet e Konferencës së Londrës të vitit 1912 dhe protokolli i Firencës i vitit 1913*

VENDIM Shoqata Demokratike „Çamëria“ me qendër në Hollandë, së bashku me Këshillat Ndërkombëtar të Çamërisë në Evropë dhe në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, në Konferencën e saj të mbajtur në Firencë të Italisë, me datën 21. 08. 2016, merr këtë vendim në udhën e përbashkimit tonë:   Shqitarët jemi pellazg të kulluar. Dy kryeveprat […]

Hakmarrja e Ahmet Zogut: Shtypja e Zonës së Lirë të Junikut, rezistencat e forta të forcave të Azem Galicës, Hasan Prishtinës edhe Barjam Currit

Për Zonën e Lirë të Junikut është folur shumë pak duke dashur ta shuajnë nga historia këtë ngjarje turpi mes shqiptarëve. Ka zëra që i duan kryengritësit që vepronin brenda kësaj zone si ‘bashkpuntorë të Serbisë’ pasi, për ata, kryengritësit lozën lojën e Serbisë me veprimet e tyre. Siç duket këto zëra duan të justifikojnë […]

Akademitë tona me heshtjen e turpit!

Serbët po shtiren si ‘popull biblik’ mes Konstandinit të Madh Trevat dardane – ilire ndër shkeuj i dhanë Evropës, por edhe botës shumë shenjëtorë, disa prej të cilëve kontribuan në zhvillimin dhe qytetërimin perëndimor. Evropa plakë duhet t’u jetë mirënjohës ilirëve e dardanëve, si dhe pinjollëve ose pasardhësve të tyre të padiskutueshëm arbër-shqiptarëve për olin […]

Bashkimi i Shqipërisë © 2014 Bashkimi i Shqiperise
Show Buttons
Hide Buttons