Sepse jemi bijtë e shqiponjave

shqiponjaezezeedrites

xdggddg

         Nga: Brilant Gashi

Gjithmonë e kam pyetur veten se a jemi ne shqiptarët , bijtë e shqiponjave ?

Këtë nuk e kam ditur kurrë , por që tani jam edhe më shumë në rrugën kombëtare , po e ndjej se unë dhe shqiptarët e tjerë , jemi bijtë e shqiponjave , bijtë e shqipeve , që fluturojnë lartë në qiell . dhe për t’u mbrojtur nga armiqët tanë qyqar dhe lakmitar . Po afrohet dita e bukur e 28 nëntorit , kësaj dite heroike dhe fatin e Shqipërisë për Pavarsinë e saj të vërtet , që e shpalli më 28 nentor 1912 dhe shpalli mëvetësinë në po këtë ditë të lavdishme dhe të bukur për të gjithë popullin shqiptar .

Kemi kaluar pushtime të mëdha , por në këtë ditë , kishte ardhur dita që pushtuesi 5 shekullor osman të largohej nga tokat tona dhe t’i linte të qeta ato toka nga pushtimet , që i kishte sjellur ajo dhe dëmet , që i kishte sjellur në të bukurën Shqipëri . Në këtë ditë , u ngrit zëri i Pavarsisë së Shqipërisë dhe kështu u plotësua ajo ëndërra jonë për shpalljen e Pavarsisë së vendit tonë të shenjtë , të bekuar nga zoti .

U bënë më në fund edhe 103 vite shtet shqiptar . U bënë 103 vite shtet shqiptar , por jo vetëm … U bënë 572 vite që kur heroi ynë kombëtar ngriti flamurin shqiptar – arbëror në Krujën e Kastriotëve … U bënë 60 vite që kur Adem Jashari kishte lindur në djepin e tokës Kosovë , për të mbrojtur këtë tokë të Shqipërisë Etnike … U bënë 18 vjet që kur u bë publike dalja e UÇK-së , para forcave paramilitare serbo-sllave .

Këto janë ditët tona të bukura , që ne po i përjetojmë , në realitet si të ndarë por në zemër e në mendje si të bashkuar . U bënë vite të tëra që kur Ismail Qemali dhe Isa Boletini , ngritën flamurin shqiptar Kuq e Zi në Vlorën heroike , në atë Vlorën ku për herë të parë , u ngrit flamuri më i bukur në botë … Të gjithë ishin aty , shumë nga Kosova e nga Shqipëria , të cilët u bashkuan për të bërë një shtet të vetëm .

Na kanë pasur inatin fuqitë e mëdha dhe fqinjët , që kërkonin të merrnin tokë shqiptari dhe të merrnin e të pinin pa pushim , gjakë shqiptari . I përulem këtij flamuri të bukur , që prej 28 nëntorit të vitit 1443 dhe që prej 1912 , ku u bë dhe pavarsia e bukur e shtetit shqiptar .

Por në fund , dy burrat e Pavarsisë i ndanë rrugët e tyre , sapo u ndanë tokat shqiptare në copa të vogla , që i morën fqinjët barbar , grekët , serbët dhe malazezët .

Por unë si shqiptar besoj që , shumë shpejtë do të vijë dita , kur ne do të bashkohemi në një shtet të vetëm , në një Shqipëri të Bashkuar . Urime 28 nëntorin 1443 – 1912 të gjithë shqiptarëve !!!

Brilant Gashi

Shperndaje ne

The Author

Brilant Gashi

Përgjithmonë Shqiptar ...

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.