Letërsi Kombëtare: Hamit Taka – Një tufë poezi

RiBashkimi

Hamit Taka

Përshëndetje Bashkimi i Shqipërisë!

Lexoj e pëlqej faqen Tuaj.

Faleminderit për botimin e Poezisë “Konispoli”

Me kënaqësi po Ju dërgoj një tufë tjetër me poezi.

Faleminderit për mirëkuptimin.

Hamit Taka, Sarandë

 

BETIMI

Me dorën mbi Librin e Shenjtë

Përherë jam betuar: Pasha Zotin!

Pasha Diellin! Pasha kohën!

Pasha Tokën e bekuar!

Me dorën në zemër

Përherë jam betuar: Pasha flamurin!

Pasha lirinë! Pasha besën!

Pasha Shqipërinë e bashkuar!

Me shpirt e me zemër

Përherë jam betuar: Pasha familjen!

Pasha bukën!

Pasha nderin!

Pasha dashurinë e amëshuar!

Me qafë nën zgjedhë

Prapë jam betuar: Pasha idealin!

Pasah Udhëheqësin!

Pasha kinezët!

Pasha të drejtën e mohuar!

Me dy gishtat në qiell

Duke brohoritur jam betuar: Pasha demokracinë!

Pasha fjalën e lirë!

Pasha Europën!

Pasha mërgimine harruar!

Gjysëmdroguar, gjysëmesëll

Më tej kam evoluar: Pasha PS-në!

Pasha PD-në!

Pasha LSI-në!

Pasha Drejtësinë e korruptuar!

AZILKERKUESI

Mbase unë sonte nuk do të vij

Ti fike dritën kur të biesh.

E di se shtrati të duket varr

Po sqetullat prapë ti mund t’i lyesh.

Mbase as nesër në portë s’do të trokas,

Ti darkën mos e ler të shtruar

Dhe djalit, kur ta vësh në gjumë,

Përralla të frikshme mos t’i thuash.

Mbase papritur kaloj kufirin

Si një skllav i arratisur nga padroni

Dhe në tokë të huaj rrëshqas

e bie Buzë një gremine

e buzë një honi.

Mbase i dehur në kabarera

Ndeshem keqas me një

zezak a bjond,

Mbase diku në një skutë të errët

Pusi më zë një vagabond;

Mbase në një sofër të pa shtruar

Përtyp kotheren e urisë

A fillikat i vetëm në një tren

Rend mesnatës drejt lirisë;

Mban ky kurmi i të varfërit

Dhe qafë e tij si qafë e djallit…

Veç kudo qofsha, në parajsë a ferr

Unë sonte flë në shtrat të mallit.

* * * * *

Nëna ime, ish zanë me huqe

Nëpër shtëpi këndonte si harabeli

Leshrat breshër përmbi supe

Kur shplekste gërshetin gjer te beli;

Nëna ime shtëpiake prore

Gatuaj e laj, plekste e shplekste

Si mbretëreshë e bletëve puntore

Në mjaltë kthehej çdo gjë që prekte;

Nëna ime, perëndeshë e heshtur

Me buzën e bukur qesh e qaj

Herë si bora në majën e çveshur

Herë si trëndafili në maj…

ME FAL

Më fal!

Udhën s’ta shtrova dot me lule.

S’u bëra dot as lider as VIP as ofiqar.

Unë di të lëroj atje ku dielli ulet

Mëngjesin të rrënjos në sytë e tu të larë.

Më fal!

S’të shëtita dot ty nëpër botë.

Bile unë s’di as ku bie Polinezia.

Lidhjen tonë të pandarë di ta mbroj fort

Dhe humbas plot besim në ëndërrat e mia.

Më fal!

Fatin Zoti na e bën dhuratë.

Horoskopin e yjeve unë s’e kam lexuar.

Kujtoj mbrëmjet kur ti ngreje kokën lartë

Trupin ma lëronin duart e tua shtrënguar.

Më fal!

S’të çova dot në Tokën e Premtuar.

Si Magelani s’i erdha rrotull botës.

Nën hijen e agimit vargjet i kam shkruar

Zbathur kam ecur në zemër të tokës.

Më fal!

Për ditët tona rutinë e pa jetë.

Për netët plot trishtim e brenga shumë.

Të lutem, mos kujto furtunat,

lotët e shkretë,

Mos i kujto më fjalët që të thoja unë.

Kujto ti ditët e pakta plot me dashuri!

Gëzimet që na mbushnin shpirtin i kujto!

Rrugën tonë ku ecëm plot guxim e gjallëri

Bekoje, e dashur, kurrë mos e harro!

 

Shperndaje ne

The Author

Hamit TAKA

1 Comment

Add a Comment
 1. Përshëndetje BASHKIMI I SHQIPERISE! Faleminderit per botimin e poezive te mia!Po Ju dërgoj dhe disa te tjera me shpresë se do t’i gjeni të përshtatshme. respekte!

  DASHURI BALLKANASE

  Ballkanas, komshinjtë e mi të shtrenjtë!
  I njëjti diell na zgjon çdo mëngjes
  E njëjta erë na zbulon pjesët e turpshme
  Këmbët na lagen nga po e njëjta vesë.

  Të njëjtat male, i njëjti det, dallga e njëjtë
  I njëjti peshk, e njëjta bukë, e njëta kripë
  Të shënjtë e kemi vdekjen dhe lindjen të shënjtë
  Dhe vajzat i përcjellim me të njëjtën prikë.

  Në të njëjtin krua lajmë e shplajmë teshat
  Në të njejtin tel i ndejmë për t’u tharë,
  Në të njëjtën kapse i mbërthejmë shpresat
  Inatet, dashuritë dhe urrejtjet për të na i parë…

  E njëjta zënkë dëgjohet në shtëpitë tona
  Të njëjtat të bërtitura, të njëjtat të qara
  Me të njëjtat fjalë i përkëdhelim fëmijët
  Të njëjtën kafe i vëmë mikut përpara.

  I njëjti tingull na ngre ne të kërcejmë
  Me të njëjtat meze i mbushim tryezat në dasmë
  Ekzaltohemi, kapardisemi dhe dehemi
  Patjetër, të njëjtat gjëra vjellim dhe më pas…

  Të njëjtët zogj na vijnë në pranverë
  Me të njëjtin kënd vjeshtës shtegëtojnë
  E njëjta fishkëllimë dëgjohet sa herë
  Vashat e bukura para syve na kalojnë…

  E njëta kukuvajkë na lajmëron për mort
  E njëjta kukuvajkë mbi të njëjtën çati
  Në të njëjtën kohë flemë…i njëjti murë na ndanë
  I njëjti rënkim dëgjohet kur bëjmë dashuri.

  I shajmë me mllef perënditë njëri-tjetrit…
  Themelet e shtëpive… Dreqin dhe shejtanin…
  Të parët i zgjasim dorën njëri-tjetrit në skamje…
  I zgjasim kripën, hirin, kafen e duhanin…

  EMIGRACION
  Drurët në pyllë u rralluan
  Djemtë tanë të bukur u rralluan,
  Zogjtë ikën pa na përshëndetur
  Një adresë nuk na lanë se ku shkuan;
  Arat na mbetën pa lëruar,
  Tufat na mbetën pa barinj,
  Na mbetën fletoret pa u shkruar,
  Na i këndojnë këngët korbat e zinj;
  Ne mbetëm zgërbonja të vetmuara,
  Zemrat mbetën fole të braktisura,
  Gjejmë lodra fëmijësh të harruara
  Si relike nga epoka të përmbysura;
  Ne gjithë ditën presim që të ngryset,
  Lusim ëndrrën që nata të zvarget,
  Dhe i themi vdekjes që të niset
  Të vijnë djemtë të na hapin varret.

  NE DHOMEN E POETIT
  Ju bren kureshtja për dhomën e poetit?
  Hyni pa emocione, është e qetë dhe e thjeshtë,
  Sa të hedhësh hapat në qilimat e heshtur
  Do të ushtojë ajo sa qindra zgjoje me bletë;
  Mjafton ta prekësh pak tavolinën e vjetër
  Do të kumbojnë në çast partiturat muzikore
  Simfonitë e Moxartit e Bet’hovenit të verbër
  Gjatë një mbrëmjeje miqsh në paqe dimërore;
  Në çdo nyje druri ka brenda më tepër
  Cicërima zogjsh se gjithë zemra e një pylli
  Dhe karrigia e hershme me damask e veshur
  Ka pamjen flurore të një peme në mëngjes;
  Një vajzë fluturake mali vjen e të shërben
  Në se është kohë për kafe a për të drekuar,
  Përparsja e saj sjell aromën e bukës së ngrohtë,
  Të trëndafilit të freskët dhe qershisë së lulëzuar.

  ME FAL
  Më fal! Udhën s’ta shtrova dot me lule.
  S’u bëra dot as lider as VIP as ofiqar.
  Unë di vetëm të lëroj atje ku dielli ulet
  Mëngjesin të rrënjos në sytë e tu të larë.
  Më fal! S’të shëtita dot ty nëpër botë.
  Bile unë s’di as ku bie Polinezia.
  Lidhjen tonë të pandarë di ta mbroj fort
  Dhe humbas plot besim në ëndrrat e mia.
  Më fal! Fatin Zoti na e bën dhuratë.
  Horoskopin e yjeve asnjë herë s’e kam lexuar.
  Kujtoj mbrëmjet kur ti ngre kokën lartë
  Trupin ma lërojnë duart e tua shtrënguar.
  Më fal! S’të çova dot në Tokën e Premtuar.
  Si Magelani s’i erdha rrotull botës.
  Nën hijen e agimit vargjet i kam shkruar
  Zbathur kam ecur në zemër të tokës.
  Më fal! Për ditët tona rutinë e pa jetë.
  Për netët plot trishtim e brenga shumë.
  Të lutem, mos kujto furtunat, lotët e shkretë,
  Mos i kujto më fjalët që të thoja unë.
  Kujto ti ditët e pakta plot me dashuri!
  Gëzimet që na mbushnin shpirtin i kujto!
  Rrugën tonë ku ecëm plot guxim e gjallëri
  Bekoje, e dashur, kurrë mos e harro!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.