Gjuha Shqipe , si një burim i gjuhëve të huaja

Holger_Pedersen_kombi_gjuha-800x297

12342574_582804735200631_3031144433704580826_n

Shkruan: Brilant Gashi

Një e vërtet e pamohueshme mund të jetë fakti se gjuha shqipe është një çelës për të gjitha gjuhët ose mund të jetë një burim i gjuhëve të huaja dhe të tjera . (cila do qoftë ajo gjuhë)
 
“Hirësi , shqiptarët merren vesh me perëndinë më lehtë me shqipen se sa me greqishten tuaj” – thoshte prifti ortodoks i Shqiptarisë At Stathi Melani dhe e kishte mirë atë që thoshte . Gjuha jonë e bukur shqipe është gjuhë e perëndisë , sepse zoti ynë mendon , flet shqip dhe nuk i bën këto në gjuhë të tjera të botës .
 
Ka raste që gjuha shqipe , i dijë dhe i zbërthen emrat e perandorëve të lashtë si p.sh Athina – A-thëna – E Thëna , Afërdita – Afër-dita e shumë emra të tjerë të banorëve dhe të perandorëve , që kanë lënë gjurmë .
 
Po anglishtja , a është degë e gjuhës shqipe ?
Kur e dëgjon këtë fjalë , shumica janë dhe bëhen skeptikë , por faktet e reja që kanë dalur , të bëjnë të kuptosh , se anglishtja mund të jetë një degë e gjuhës shqipe .
 
Gjuha angleze është një miksim midis latinishtes , britanishtes së vjetër si dhe gjuhës së saksonëve . Sipas shumicës së historianëve botëror gjuha më e vjetër në Europë është gjuha shqipe pastaj vjen armenishtja , madje ka nga ata që thonë se Shqipja është nëna e të gjitha gjuhëve të botës .
 
Më poshtë , do të japim disa fjalë nga mijëra të tjera të gjuhës angleze që kanë një domethënie të caktuar edhe në gjuhën e bukur shqipe .
 
Le të bëjmë pak etimologji të thjeshtë :
 
– Marim fjalët : See vjen nga fjala shqip shi shikoj syri-siri si i thonë gjirokastritët .
 
-SEEM (sim) nga anglishtja do të thotë më duket apo më ngjan me atë pra në shqip do të bënte fjala shim shi .
 
-SHOW Nga anglishtja ka kuptimin e shfaqjes dukjes apo spektaklit e cila e ka origjinën tek folja shi shoh e shqipes .
 
-SECRET nga fjala shqipe she që bën fshe ku f ka rënë në prononcim dhe kret që janë kryet . Pra fshekret do të thot fsheh kryet .
 
-RUNE quhet një sekret i mistershëm dhe i fshehtë . Fjala ka lidhje me shqipen ruan që në gegnisht bën rune
 
-LEAVE iki largohem e len vetëm .
 
-ALLOW(ellou) nga anglishtja do të thotë lejoj . Fjala e ka origjinën sipas etimologëve nga folja LON .
 
-ALONE (elone) nga anglishtja është i lënë vetëm pra e-lone e lënë i lënë vetëm .
 
-Fjala RE që ka kuptimimin e bie apo re posht rash e shoqëruar me fjalën LE ka formuar disa fjalë interesante :
 
-RELAX—nga rilaks re+lash
 
-RELAY —nga ri+le
 
-RELEASE—ri+lis le liroj
 
-COLONY e ka origjinën tek fjala latine kolere që tregon vendosjen në një vend të caktuar .
 
-SEER nga anglishtja do të thotë fallxhor , apo që shikon fatin me rrenj te fjala shi . edhe shqipja e ka një fjale të till , si me hodhi sirr .
 
-DARK —errësirë ndërsa ne kur zhduket dielli i themi erdhi darka .
 
-MILK—–Mund të themi se fjala qumësht me milk nuk kanë kurrfarë lidhje , por procesi i nxjerrjes së qumështit quhet mjeljë ose në veten e parë urdhërore mile lopën pra mil+k .
 
-crazy—krejzi kre janë kryet + zi i janë errur kryet koka .
 
-come—vjen për të ardhur për të ecur njeriu përdor këmbët pra kam . (come)
 
-door—- der dera që e hapim me dorë .
 
-AM—–i am apo a jem pra am është jam .
 
“Do të vijë dita kur Gjuha Shqipe do të bëhet çelësi i shpjegimeve të sekreteve të mëdha” – Friedrich Maximillian Muller (December 6 , 1923 – October 28 , 1900)
 
Gjithashtu ka edhe disa fjalë që kanë prejardhjen nga gjuha shqipe dhe ajo gjuhë është gjuha etruske . Më poshtë janë disa fjalë etruske që kanë përputhje me Gjuhën e bukur Shqipe :
 
ETRUSKISHT————-SHQIP
Kortona ——————-Gurtona , nga fjala gur+tona
Ap————————-Hap
Athna———————-At , baba
Ast————————-asht , është
Zar————————-Zjarr
Vaze————————Vajzë
Vras————————Vras
Nuna————————Nëna
Lur————————–Lyr
Preve———————–Preva
Dalius———————–Dal
Maie————————Maje
Neri————————-Njeri
Kru————————–Ekry pra e bërë e kryer
Dhushk———————-Dushk
Etna————————-Etrit
Ve—————————Ve , vendos
Vanth————————Vand
Se—————————-she
Sil—————————-sill
Tesi————————–Deshi
Calus————————Kale
Repin————————RRepin
Ape rucen——————-Hape ruken apo rrugën
Shperndaje ne

The Author

Brilant Gashi

Përgjithmonë Shqiptar ...

4 Comments

Add a Comment
 1. edhe ato qe ne pamie nuk duken shqipe, te gjitha jan te ndertu prej shqipes, se shqipia asht illirishtia.

 2. briland ke emrin , briland qënke në të gjitha antë, kjo që bën më rikthen në mendje që në shqipri ska humbur ndjenja e bërjes enjerzve të mbdenj.ju falenderoj nga zemra paç suksese në jet.

 3. duket qarte se anglezet te ashtuquajtur ”autokton” e kane origjinen nga rraca ilire-dardane. ne kohen kur lane trojen e shkaterruar nga lufta midis trojaneve dhe frigjianeve dhe jo grekeve sic pretendohet, ata shtegetuan neper europe dhe nji pjese e trojaneve qendruan ne gali, francen e sotme, ne angli, danimarke, hollande, gjemani e gjetke dhe perdoren gjuhen e tyre te lashte gjurme te te cilave kemi edhe sot ne spjegimin e mijra fjaleve, midis tyre po spjegoj anet e horizontit; fjala west=eshte do te thoshte ne ate kohe se ajo popullsi eshte pra ishte vendosur ne angline e sotme, fjala east=ist=isht-e pra ishte ne lindje a nuk jemi ne lindje te anglise sot prandaj east anglishtja spjegon sot lindjen dhe me west=esht perendimin qe do te thoshin eshte aktualisht dhe ne krahasim me trojen e dikurshme ishin ne perendim dhe sot ata shprehin anen e horizontit perendim, vazhdojme me anen tjeter te orientimit te horizontit north=veri qe ne shqip spjegohet ngordh me te cilen kuptojme ate qe po te shkosh ne veri te anglize do te ngordhesh se ftohti, ana tjeter e horizontit south=jug me kete spjegohet me fjalet sa u tha pra po te shkosh ne jug do te thahesh, teresh si i themi ne sot me kete kane dash te tregojne se moti ngrohet se ka me shume diell. move=leviz kjo fjale po ta ndajme ne rrokje behet mo-ve qe do te thote ma ve d.mth vendos dhe kur themi ma vendos dicka diku nenkuptojme levizje si keto fjale une kam konstatuar me qindra dhe arrij ne konkluzionin se gjuha shqipe jo vetem qe eshte nena e gjuhve te tjera por ajo eshte edhe filozofike; te analizojme disa fjale ato jane me qindra e qindra por te ndalem te fjala leviz, po ta ndajme le-viz pra len vize, a nuk e kuptojme ne levizjen me lenien e vizez si shenje, kur ecen kermilli a nuk e kuptojme se ai len shiritin karakteristik dhe e shohim levizjen pra ndrrimin e vendit ne te gjithe njerzit mjetetet dhe trupat kur spostohemi pra hecim leme gjurme pra vize; fjala ushtar e ka rrjedhen nga fjala ushte qe ne kohet e lashta ishte arma e njeriut qe e perdorte ne jeten e perditshme, fjala i beku, bek do te thote mbrapa prandaj i themi edhe mbrojtesit ne futboll bek qe do te thote mbrapa i beku do te thote ti te qendrosh mbrapa dhe zoti perpara per te te mbrojtur nga cdogje dhe kete fat nuk e ka kushdo, prandaj themi ne ‘qofsh beku’ pra qofsh i mbrojtur nga kush, nga me i fuqishmi qe ne therrasim zot, e shume shume te tjera qe une i kam te renditura simbas alfabetit.te me falni per shkrimin pa thojza, pa shkronja te medha e shenja te tjera sepse nuk me punon mire kompjuteri, tastjera, nuk e fus dot ne kllapa kete fjale per te spjeguar cfar dua te shpreh.
  autokton

 4. fjale Angleze me prejardhje shqip:
  English Shqip
  Princ Prijes
  Night Nate
  Day Djell(ka rrene ll-ja)dhe ka evoluar ne dei
  meditate Meditoj(ME e dite)
  Univers Une-version(versjoni i unit,i imi)supozohet se ne jemi versjoni i universit
  Capiten Kapiten,Kapo(fjale e lasht,ai qe ne gjuheti kapte gjahun,quhej Kapo,qe qe me i zoti
  saint i shenjte
  Angel Engjell(A-ashte,eshte gjel,simboli bukuris mashkullore)

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.