Trashigimia kulturore në Kosovë , duhet të jetë e jona

11013210_1426036491054637_7875690557086026159_n

12342574_582804735200631_3031144433704580826_n

Shkruan: Brilant Gashi

Si popujt e tjerë të botës dhe të Europës , edhe populli ynë ka gjithashtu një trashigimi kulturore të pasur me të vërteta të mëdha historike dhe me artefakte të mjaftueshme për të vërtetuar se populli ynë ka një trashigimi të vjetër kulturore dhe historike .

Themi se jemi një popull i vjetër dhe një popull i lashtë , por në fakt , ne duhet të ruajmë shumë më mirë të vërtetat tona historike dhe trashigiminë tonë duhet t’a ruajmë me një kujdes të madh .

Trashigimia kulturore në Kosovë mund të themi se nuk ruhet edhe aq mirë pasi që ne nuk kujdesemi edhe aq mirë për këtë trashigimi kulturore të çmuar , që në fund edhe ne patëm pasoja që nuk e kemi ruajtur këtë trashigimi kulturore .

Kemi shumë pasuri të mëdha kulturore , që duhet t’i ruajmë me sytë e ballit , por që ne nuk bëhemi të vëmendshëm që t’i ruajmë ato pasuri kulturore .

6F1sn_sNjë trashigimi e madhe kulturore është në Decan , pra e kam fjalën për Manastirin e Decanit , që nuk është më një manastir katolik por është një manastir serbo-ortodoks , ku nuk kemi ditur që t’a ruajmë , ashtu si duhet ruajtur . 

BCD274s974_n_s

Trashigimit e tjera kulturore në Kosovë janë : Qyteti antik i Ulpianës , Xhamia “Hadum” në Gjakovë , Kalatë mesjetare në Prizren , Kisha ortodokse në Graçanicë (më herët shqiptarët ortodoks bënin ritet e tyre në këtë kishë , Kisha Katolike Shën Ndou në Prishtinë , Xhamia “Sinan Pasha” e shekullit të 17-të në Prizren , Hamami “Mehmet Pasha” në Prizren , Lidhja e Prizrenit – 1878-1881 , Kisha Ortodokse ?”Zonja e Bekuar Levishka” në Prizren ,

21D918s974_n_s

Ura e Gurit ne Prizren

Ura e Vjetër e Gurit në Prizren , Kisha Ortodokse Shën ?George Runovic në Prizren , Konkatedralja Katolike “Zonja Ndihmëtare” në Prizren , Patrikana e Pejës , Kisha Ortodokse “serbe” .

Dc8Janë edhe shumë veshje popullore shqiptare që janë thesar i pakontestueshëm i trashigimisë kulturore të Kosovës . Ato veshje janë : Xhubleta , Tirqi , Plisi dhe shumë veshje popullore të tjera .

Serbët kanë punuar shumë mirë dhe ende po punojmë , që ne të mos t’a kemi asnjë meritë të vetme në çfarë do lloj lamie , sepse atyre i’u dhemb sukseset që ne i bëjmë në lami të ndryshme të jetës .

Kishim një mision të madh , për t’a anëtarësuar Kosovën në UNESCO , por për fat të keq nuk arritëm të shkonim në UNESCO , për 4 vota të vlefshme , që do të na dërgonin drejtpërsëdrejti në UNESCO . Serbët kanë punuar shumë për të mos na antarësuar neve në UNESCO dhe që t’a bëjnë trashigiminë tonë kulturore , në trashigimi kulturore të tyre .
Jemi treguar mendjelehtë dhe pse kemi lobuar për #KosovoinUNESCO , sepse gjithmonë kemi dashur që ne të antarësohemi aty .

Mos shkuarja jonë në UNESCO , na japi një mësim se ne nuk jemi askund me punën tonë dhe duhet të punojmë shumë më shumë , nëse ne dëshirojmë , që të arrijmë pikë dhe rezultate të mëdha .

Shperndaje ne

The Author

Brilant Gashi

Përgjithmonë Shqiptar ...

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.