Ëndërra e Kosovës , ende nuk është në dritë

citatiukshinit

11811570_537716746376097_2058587429534981199_n

Shkruan: Brilant Gashi

Ne kemi pasur një ëndërr të madhe , për të pasur sot liri . Ajo ishte që populli ynë të ketë këtë liri që ka sot dhe t’a gëzojë atë më shumë se çdo popull në botë , që gëzon lirinë e tij . Dëshmorët tanë derdhën gjakun për këtë popull dhe ne më duket e keqpërdorim këtë liri në mënyrën më të keqe të mundshme .

 “Edhe nëse ky qe fati im , unë pajtohem me të , pavarsishtë nga çmimi që mund të paguaj , sepse fëmijët e mi dhe jo unë vetë , janë kuptimi i jetës sime . Atdheu e fiton kuptimin me ta dhe jo pa ta , pasi që për atëdheun mund të luftohet vetëm në emër të njerëzores kurrsesi ndryshe .” – Ukshin Hoti
 
Fjalët e mëdha të Ukshin Hotit , ndër vite janë të mëdha dhe gjithmonë do të jenë kështu sepse kombi ynë , ka nevojë për këtë llojë të njerëzve dhe gjithmonë do të jetë kështu dhe atdheu për fat të keq , nuk ka edhe shumë njerëz që punojnë për komb .
 
Liria jonë erdhi nga shteti aleat i yni , pra nga Amerika , Amerika e qytetërimit , Amerika e shumë intelektualëve dhe nacionalistëve të mëdhenj , që për synim kishin edhe çlirimin e vendit të tyre .
 
Kosova ishte po ajo Kosovë që u nda nga mëma Shqypni në Londër në vitin 1913 dhe kjo ndarje me të vërtet , na zhgënjeu para Evropës sepse u ndamë dhe sot e kësaj dite jemi të ndarë .
 
Luftuam shumë për ta fituar këtë liri që kemi ne tani dhe ne po mundohemi t’a keqpërdorim në mënyrën më të keqe të mundshme , por ne nuk do të lejojmë që të na keqpërdorin lirinë më tepër sepse , kemi dhënë jetët tona për të pasur këtë liri që e kemi .
 
Shumë nga luftëtarët shqiptar që dhanë jetën për Kosovën , tani janë të mbuluar me dhe , dhe tani nuk po mundin që ta shohin gjendjen e trevës shqiptare të Kosovës në asnjë mënyrë , sepse plumbi i armikut i shtriu ata për toke .
 
Ne kemi bërë Kosovën tonë , shtet të pavarur dhe me demokraci , por ëndërra jonë nuk ishte dhe nuk është realizuar ende . Ka ende shumë kohë që të realizohet kjo ëndërr për bashkimin e Kosovës me Shqipërinë . Por për të realizuar këtë ëndërr , duhet shumë punë dhe duhet të bëhet një referendum për bashkimin e Kosovës me trevën e mëmës Shqypni , që e ndanë nga trungu shqiptar , pikërisht në vitet e largëta dhe me gjakë për shqiptarët , në vitet 1913 .
 
Bashkimi i Kosovës me Shqipërinë , pa dyshim që duhet të ndodh dhe nuk ka qare të ndodhë , sepse gjithmonë themi se këto janë kohërat e shqiptarëve për bashkim dhe ne duhet t’a bëjmë të vërtet , këtë fjali që ne e themi .
Shperndaje ne

The Author

Brilant Gashi

Përgjithmonë Shqiptar ...

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.