Njëjtë si Sami Frashëri , “Ne jemi Pellazgë”

Pellazget_ilire
Të gjithë ndoshta e mohojnë , origjinë tonë të lashtë edhe nëse ata e dinë se vijmë nga ajo rracë ose ai fis , por megjithatë historia nuk mund të shpikë rrena dhe ajo e do vetëm të vërtetën . Një të vërtet , që neve është duke na u mohuar nga të gjithë , por vetëm na pohohet nga ato shtete , që janë në të njëjtën origjinë me ne .
 
2-sami-Frasheri
Leximi i librit të madh të rilindjes kombëtare “Shqipëria ç’ka qenë, ç’është e ç’do të bëhet” më ka futur në mednime shumë të thella dhe truri më ka bërë pyetjen nëse ne jemi të rracës pellazge apo jo ?
 
Propaganda kundër nesh , është një propagandë e fëlliqur , që nuk duhet t’a lejojmë të fitojnë besën e të tjerëve , sa i përket origjinës sonë . Me të vërtet , sot kundër nesh bëhen shumë propaganda dhe manipulime për historinë tonë .
 
Një propagandë bëhet në WIKIPEDIA ku shkruhet se “Emri Amantia rrjedh nga greqishtja e “lashtë” dhe se “Amantia është një qytetërim i lashtë grekë” . Por jo more budallenjë dhe propagandues . Amantia është vetëm një qytetërim i lashtë pellazgë . Mos t’iu besojmë këtyre propagandave .

 

Shqipëri i thonë gjithë ati vëndi , tek rrinë shqiptarët . Shqiptarët janë m’i vjetër i kombeve të Evropës” – thoshte Sami Frashëri tek kapitulli i parë , Shqipëria ç’ka qenë .

11813405_1460776207580665_6526402186577499701_nDihet që nga egjiptianët e lashtë , rraca pellazge ishte rraca që njihej nga egjiptianët . Kjo është një gjë , që është e vërtet dhe gjithmonë duhet të jenë .
 
“Po edhe këta helenë , q’erdhë n’atë vënde , ishin prej një fare me pelasgëtë , si edhe shqehtë , gjermanëtë , gjelttë a galëtë e të tjerë kombe t’ardhurë ng’ Azia të cilëtë thuhenë bashkë arianë , fëmij’ (familje) e madhe , që përpushton edhe persëtë , indianëtë e të tjerë kombe t’Asisë .” – Sami Frashëri
samiu_kombi_edrejta01-800x459
Nuk është i vërtet fakti se librat fetare janë shkrimet më të lashta gjatë historisë së sotme njerëzore . Kjo tezë , duhet të hidhet poshtë . Skrimet pellazge janë shkrimet më të lashta që datojnë me mijëra vite , që janë të shruara në gurë .
 
Teza e sipërme duhet të jetë e vërtet . Ne shqiptarët , jemi pellazgët e sotëm dhe ne e përfaqësojmë edhe botën ndoshta . Origjina jonë nuk duhet të mohohet kurrë . Thoshte “greku” Homeri “Para se të vinim në këto troje ku jemi sot , Këtu ishin pellazgët” .
 
Qytetërimet e popujve të tjerë (disa nga to) janë të gjitha qytetërime pellazge , por thjeshtë ne nuk e ruajmë trashigiminë tonë kulturore dhe ne nuk jemi mësuar kurrë se si t’a ruajmë këtë trashigimi kulturore .
12342574_582804735200631_3031144433704580826_n
                                                                  Shkruan : Brilant Gashi 
Shperndaje ne

The Author

Brilant Gashi

Përgjithmonë Shqiptar ...

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.