Të jesh anti-UÇK , do të thotë të jesh anti-Shqiptar

56595323_m

12342574_582804735200631_3031144433704580826_n

Shkruan : Brilant Gashi


Gjatë gjithë kohës , ne gjithmonë ëndërronim dhe dëshironim që të çliroheshim nga pushtuesit , që silleshin vërdall në trojet shqiptare dhe që ishin me të vërtet të pamëshirshëm dhe vranin dhe shkatërronin çdo gjë që i dilte përpara . Nuk i interesonte kurrë për njeri të gjallë .
 
Në kohën kur ne bënim përpjekje , për t’u çliruar nga pushtuesi , luftëtarët shqiptar , ndërtonin dhe krijonin çeta dhe brigada për t’i përballuar pushtuesit nga pushtimet e tyre të stërmëdhaja shekullore . Kështu mund të përmendin çetat e Sali Butkës dhe ato të Çerçiz Topullit të cilat luftonin kundër ushtrisë osmane dhe kundër shovinistëve grekë .
 
Edhe në Kosovë , veprohej në të njëjtën mënyrë duke u krijuar aradhe të ndryshme partizane , të cilat luftonin kundër pushtuesve nazi-fashistë dhe kvshtu këta trima kishin dalur luftëtarë fitimtar dhe kështu edhe u arrit të çlirohej Kosova . Por ajo ende nuk ishte çliruar , pasi që , menjëherë erdhi edhe regjimi serb me një sistem fashisoid .
 
Ushtria më e madhe e Kosovës , që arriti edhe t’a çlirohej Kosovën me ndihmën e Amerikës është UÇK , të cilët kishin luftuar kundër forcave paramilitare serbe dhe bënin të pamundurën , që të çlironin Kosovën nga një pushtim , pothuajse 1 shekullor .
 
Por të jesh anti-UÇK , do të thotë të jesh edhe një anti-Shqiptar i madh , që nuk ke atdhe e as zot . Djepi i lirisë së Kosovës është UÇK-ja jonë , e cila për herë të parë është bërë publike dalja më 28 Nëntor 1997 me nismëtar Rexhep Selimin .
Kurse beteja e parë e cila ishte bërë kundër forcave serbe është bërë më 25 Nëntor 1997 .
 
Zoti i ka bekuar luftëtarët shqiptar , që kishin rënë dëshmorë dhe me lirinë që e ka Kosova në ditët e sotme nga UÇK dhe nga SHBA . Zoti i bekoftë këto të dyja dhe dashtë zoti , që t’i kenë të gjitha të mirat në jetë .
 
Ata që janë kundër UÇK-së nuk janë njerëz dhe nuk guxojnë që të quhen njerëz . Ata janë argatë të dreqit të mallkuar . Ata që janë kundër tyre , nuk e dinë historinë e tyre , nuk i dinë trimërit e tyre . Ata që janë pro UÇK-së , e dinë shumë mirë historinë e popullit shqiptar dhe historinë e Kosovës , e dinë shumë mirë , ato që kanë hequr dhe i dinë masakrat që i janë bërë kundër këtyre ushtarëve shqiptar .
 
Ata që kanë qenë ushtar të UÇK-së , e dinë shumë mirë se çfarë ndjesie është të shërbesh atdheun , e dinë shumë mirë se si është të çliroheshin atdheu dhe vatani ku je lindur dhe je rritur .
 
Të jesh kundër Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës , do të thotë që të jesh anti-Shqiptar , anti-Drenicë , anti-Krujë , anti-Shqipëri e Bashkuar . Duhet të çohet në vendin e vet amaneti i tyre për të bërë Kosovën një vend të përkyer dhe t’a bashkojnë Kosovën me trungun e Shqipërisë .
 
UÇK-ja është familja , babai , nëna e Kosovës . Ata janë gjithçka që ne si komb multi-etnik kemi . Për ta kanë kënduar shumë artistë të mëdhenjë dhe të gjithë ata që e kanë ndjerë veten shqiptar . Edhe unë shkruaj për ta dhe i falënderoj , që falë tyre , unë jam ende i gjallë .
Shperndaje ne

The Author

Brilant Gashi

Përgjithmonë Shqiptar ...

1 Comment

Add a Comment
  1. Te kritikosh komandatet e UCK nuk do te thote se je kunder UCK e as se je anti-Shqiptar. Individet ne UCK jane njerez e si cdo njeri kane gabimet e tyre. Mjaft me pergjithesime e kthimin e idivideve ne Perendira

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.