Letërsi Kombëtare: Kasam SHAQIRVELA -Poezi “KUR GJETHET I PREK BRIMA”

19crop 1

Kasam SHAQIRVELA

I ruaj kujtimet me bardhësinë e borës

Ndër vite e dekada rrugës së dashurisë

Shpirtin mbledhur n’pëllëmbë të dorës

Dhe zemra sërish krënkon ditët e rinisë

 

Zgavrohet shpirti me kalimin e kohës

Dhe dëbora mbulon majat nën diell

Zgërbonjat vështirë se shërohen

Ato mbyllen vetëm atje lart në qiell.

 

Kur gjethet i prek brima e parë

Vjeshtës së tretë përpara acarit

Shtatit të hedhur ndër vite krenar

Seç ia shton jetëgjatësinë kalvarit

 

Dhe trungu kërruset degë lakuar

Kujtimet pështjellas në thes litar

I mba koka e thinjur që s’ka t’haruar

Bastuni m’ankohet për tekat urryer

 

Peshën s’ta mbajë thot mbi kërrabë

Rëndojnë vitet nga mosha e thyer

Si qepen i ndryshkur a si tarabë

Është një udhë që s’ka të kthyer

Ikë dita dhe vjen nata me errësirë

Një natë me mëngjes t’pagdhirë!

© Kasam ShAQIRVELA

Shperndaje ne

The Author

Kasam SHAQIRVELA

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.