Letër Gjergjit , Mbretit të Shqipërisë (II)

10479566_523765521104553_275040804719375173_n

                                                                 (shkrim me shkas)
                                                      I dashur Gjergj
 
11811570_537716746376097_2058587429534981199_nPo e shkruaj për herë të dytë me të njëjtin titull këtë letër , por me disa fjalë të tjera , që ti dhe çdo shqiptar tjetër duhet t’i dijë , disa fjalë që nuk i kishe pritur të dilnin nga goja e një djaloshi adoleshent , që ende është në shkollë të mesme , por me mendje e zemër shumë më i pjekur .
 
Betejat e mëdha të tuat Gjergj , nuk ka ndonjë shqiptar , që nuk i di . Beteja të cilat do të mbahen në mend nga ne gjithmonë përderisa ekzistojmë me një emër të përbashkët të quajtur “shqiptar” .
Dihet se ishe vetëm 5 vjeçar , kur pushtuesit e egër otoman të morën nga atdheu yt Arbëria dhe të dërguan në Turqi , ku u bëre një luftëtar i zoti dhe me atë shpirt të madh luftarak , i munde të gjithë armiqët dhe pjellat otomane .
 
Gjergj , ti që je me gjak Kastrioti , dhe që osmanët t’a vunë nofkën ku me të identifikohesh Skënderbeu për ty 25 vjetët sa ishe në Shqipëri dhe e udhëhoqe këtë vend shkuan shumë shpejtë . Aq shpejt sa që nuk mund t’a imagjinosh unë e kam këtë mendim dhe këtë mendim se për të tjerët shqiptar nuk e di .
 
Hordhitë dhe pushtuesit osman nuk guxonin që ta preknin Shqipërinë , kur e dinin se ti ishe në Shqipëri , në atë tokë shqiptari . Lum nëna Vojsavë , që të ka lindur ty o bir shqiponje . Një luftëtar trim , ku edhe të gjitha këto rreshta , që po i shkruaj janë të pakta dhe fjalë të vogla , por me një kuptim shumë të madh .
 
Por Gjergj , duhet që të të them diçka : Duhet të zgjohesh nga varri dhe të shohësh se si po të poshtërojnë në një mënyrë shumë primitive dhe shtazarake .
 
Para një muaji erdhi një hienë e zezë , një hienë osmane ose mund të thuhet një pjellë otomane , që ishte realisht një historian turk dhe që para varrit tënd , të ka poshtëruar në mënyrën më të keqe të mundshme .
 
Të thoshte se ti nuk kishe luftuar për vendin tënd por vetëm ke qenë një terrorist që ke vrarë gra dhe fëmijë . Një gjë e tillë thotë edhe fëlliqësira osmane Olsi Jazexhiu .
 
Si ka mundësi që të vijë një turko-osman në Lezhën e bekuar dhe bën ç’mos për të të poshtëruar ty ? Pse është kjo punë e keqe vallë ? Nuk ke faj ti o Gjergj , por ka faj ky popull dele , që t’a vras atë qelbësirë primitive turke .
 
Gjergj , ti si një mbret i Shqipërisë së Bashkuar , duhet t’a dish se në këto toka kanë ardhur pashallarë të rinj me emrin “hoxhallarë” , që po nxit të rinjët tanë që të shkojnë në luftë fetare në Siri . Gjergj shqiptarët e Maqedonisë dhe një pjesë e shqiptarëve të Kosovës janë turqizuar dhe e duan më shumë fenë se sa kombin dhe për ty nuk dëshirojnë t’ia dijnë fare .
 
Pse ndodh kjo o Kastriot , çfarë kemi bërë ne kështu , që të na ndodhi kjo e keqe që asnjë popull nuk e ka ? Një pyetje , që ia kam parashtruar gjakut shqiptar .
 
Shqiptarët në trojet e tyre kanë filluar gjithashtu të mbështesin sulltanin diktator me emrin Rexhep Taip Erdogan dhe popullin “modern” turk , që ti dikur luftoje me ata o Gjergj . Nuk e di se çfarë duhet t’i bëjmë këtij populli o mbreti i Shqiptarisë ?!
 
                                      Me dashuri të pastër kombëtare :
                                                    Brilant Gashi
Shperndaje ne

The Author

Brilant Gashi

Përgjithmonë Shqiptar ...

2 Comments

Add a Comment
  1. na nderove te madhin .mbretin tone Gjergj Kastriotin Skenderbe .jetofsh gjithmon i lumtur ore trim .Shqiptaris i duhet djem te fort e atdhetar sikur ti o Brilant Gashi

  2. I nderuar qofsh sa te jete jeta, Percolle nje mesazh qe ky popull duhet vetedisuar.
    Rrofsh sa malet e u befsh trim si Gjergji ,,,,,

    me respekt !

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.