Shqipëria , vend i plehrave apo i trimave ?

thenie-nga-faik-konica

Shkruan : Brilant Gashi

Shkruan : Brilant Gashi

Pa shiko tani ! Nga vendet e perëndimit ne konsiderohemi si vendi i plehrave në Europë . Pëse tani në është vendosur ky emërtim i tmerrshëm , i cili na e njollosë nderin dhe emrin e atdheut tonë të dashur ? Besoj që këto dy pyetje , mund të jenë sa 200 pyetje të tjera të parëndësishme , kurse kjo pyetje do të merr kohë në përgjigjen e saj .
 
Epo tani këtë emër e kemi marrur nga elita jonë politike , e cila në këto kohë , gjendet në pushtet . Një pushtet diktatorial i maskuar në tiparet e demokracisë . Kjo është e vërteta e neveritshme e popullit tonë të shenjtë . Ne duhet të kthehemi mbrapa në kohë për të parë , nëse kemi pasur plehra në histori , siç kemi plehra në këto kohë të vështira për kombin tonë .
 
Shqipëria është bërë një shtet i rrezikshëm bashkë me Kosovën sepse sot nga Kosova dhe nga Shqypnia janë bashkuar , shumë shqiptar me organizatën terroriste ISIS dhe kjo e shton edhe më shumë mosbesimin e Evropës për shtetet tona të bashkuara në një trung . Mund të themi se për këtë arsye , ne quhemi vend i plehrave .
 
Arsyeja është se vendi ynë mban shumë plehra , me emërtimin “politikan” dhe këta janë duke e keqësuar imazhin tonë si komb etnik dhe dëshiron , të na bëjë një komb me tipare terroriste e islamike .
 
Ne me të drejtë mund të quhemi edhe vendi i trimave të mëdhenjë sepse ne , në histori kemi pasur shumë trima të mëdhenjë , të cilët i janë përulur me nderime atdheut , siç të gjithë do t’i përuleshin ! Dhe kanë kapur pushkët dhe dolën në male për të zmbrapsur dhe larguar armikun nga trojet etnike shqiptare .
 
Por me të drejtë , mund të quhemi edhe vendi i plehrave sepse mjerë atdheu ynë se çfarë plehrash mban në politikën tonë . Plehra antishqiptare mund të themi . Zoti na dënoi neve , që të kemi plehra të tilla si këta , të cilët i kemi në elitën politike .
 
“Një popull që zgjedh në krye të vendit njerëz të korruptuar , hajdutë , maskarenjë dhe tradhëtarë , nuk është viktimë ! Por është bashkëpunëtorë i tyre !” – George Orwell
 
Ai (George Orwell) me të vërtet , kishte të drejtë , por në fakt hajdutët që kemi sot në pushtet , i kanë vjedhur me të madhe , votat e popullit dhe ato vota i kanë përdorur për qëllimet e tyre antishqiptare me maskë “kombëtar” .
 
Fakti që atdheu im , mban plehra të mëdha , siç janë plehrat tanë më shtynë që t’a urrej atdheun tim . Këto fjalë po i shkruaj në emër të gjithë popullit shqiptar dhe shpresoj , që ky popull njëherë e mirë të zgjohet nga ky gjumë letargjik . Një gjumë letargjik , të cilin as arinjët nuk e bëjnë siç e bënë populli im . Jemi në një gjumë shekullor letargjik !
 
Po flas edhe në emër të popullit shqiptar të Kosovës , po flas në emër të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe dua t’u them kështu :
Këta “shqiptarët” e sotëm janë duke shkelur në gjakun tuaj të shenjtë dhe pikërisht këta politikanë , janë ata të cilët kanë shndërruar gjakun tuaj në ujë ! Këtë nuk e kishin bërë as armiqët tanë më të këqinjë .
 
Një bandë hajdutësh , dallaverxhinjësh janë bërë bashkë dhe janë duke zënë të gjitha pozitat më të rëndësishme të vendit dhe po bëjnë çdo gjë , që të kthejnë atdheun në një vend të plehrave të mëdha në Bashkimin Europian . Ky bashkim (europian) , i cili nuk na lë , që t’a shndërrojmë Shqipërinë nga një vend i plehrave në një vend të bukur dhe në një vend , ku edhe vet njeriu i’a vlen të jetojë .
 
“Nëse Shqipëria , do të vdiste ndonjëherë në epitafin e saj do të shkruhej :
Shqipëria lindi nga zoti , shpëtoi nga rastësia dhe vdiq nga politikanët .” – Jam me ty o Faik Konica , ti vizionar i madh i yni . Çdo thënie e jotja është duke dalur si një e vërtet e pamohueshme .
Shperndaje ne

The Author

Brilant Gashi

Përgjithmonë Shqiptar ...

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.