Letërsi Kombëtare: FLAMUR KUQEZI

flamuri_yne_farajone01

skender

FLAMUR KUQEZI

Kosovë-Kala e gurit
Qell me kaltërsi
Ku fluturojnë Shqipet-
Flamur kuqezi
Kosovë- o Lulëkuqe
Sulltanë edhe krajla
Ta njohën SHQIPONJËN
Jo arrnin me lara
Burrat tu Kosovë
Syl Vokshi, Ymeri
Baca Isë në Vlorë
E Idriz Seferi
Një Flamur e puthën
N’t’cilin rri Skifteri
Plaku Bajram Curri
Shota e Azemi
Dhe Shaban Polluzha
U betua si burrë
N’Kuqezi Flamurë
Edhe Bacë Demaçi
Adem Legjendari
Shabani e Hamza
Fehmiu e Xheva
Zahiri me trima
U betuan n’ Flamur
Kur rri Gjeraqina
Tjetër Flamur s’duam
Se jemi shqiptarë
Shqipëri është Kosova-
NJË FLAMUR KOMBËTAR

prof_Zymer Mehani

Poezi Zymer Mehani

 

Shperndaje ne
Updated: 6 Tetor, 2016 — 21:00

The Author

Prof. Zymer Mehani

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.