Heronjet Kombetare: Fazli Grajqevci dhe Ruzhdi Jusufi

Fazli Grajqevci-me 30 Prill 1964-Mesuesi patriot bashke me Ruzhdi Jusufin ne maje te Goleshit vendosin FLAMURIN KOMBETAR…!
Ky akte patriotik si dhe shume veprime tjera qe ishin ne sherbim te lirise se atedheut dhe popullit i kushtoi jeten.

nentori

Shperndaje ne

The Author

Islam Idrizi

1 Comment

Add a Comment
 1. -KAM DALË DHE,PRORE KAM ME DALË;KENGËN-BRENGËN TIME KURRË NUK
  KAM ME NDALË;GJËR NË RIBASHKIMIN DHE RITRASHËGIMIN MBARË TROJE
  KOMBËTARE SHQIPTARE”;QE KY ËSHTË VETËM NË CITAT I MESUSEIT,O,I
  POETIT,SHKRIMTARIT,PATRIOTIT,KRIJIMTARIT,FLIJIMATRIT,DESHMORIT
  TË KOMBIT-FAZLI GREÇEVCI;PASI KAM QENË EDHE NXENËSI I TIJ NË
  VITIN SHKOLLOR 1963/1964 QE VETËM VETIN E FUNDIT TË JETËS;DHE,
  VEPRIMTARISË MADHËSHTORE PATRIOTIKE,PËR RILINDJEN O RINGRITJEN
  SI DHE RIBASHKIMIN DHE RITRASHËGIMIN,TË MBARË TROJEVE-HOJEVE O
  TONA-ZONA-MBARË KOMBËTARE,OU,MBARË SSHQIPTARE;NËN NJË FLAMUR E
  NËN NJË HIMNE,NJË KOMB DHE NJË GJUHË,NJË KULTURË DHE STRUKTURË
  DHE,NJË GJENË O,NJË KERNE,MBARË KOMBËTARE,MBARË SHQIPTARE;DHE,
  DUKE ZBATUAR E PROMOVUAR,PLAN PROGRAMIN MBARË KOMBËTARË SIPAS
  SUPËR IDEOLOGËVE,SUPËR INTELEGJNCËS MBARË SHQIPATRE NGA USA.O
  FAN NOLI,FAIK KONICA DHE MITHAT FRASHËRI;A,MU PËR KËTE,FAZLI
  GREIÇVCIN,SI DHE MBARË INTELEKTUALËT DIJETARË KOMBËTARË,MBARË
  SHQIPTARË,QE NDIQESHIN HAP PAS HAPI,DERI NË BURGOSJE-FUNDOSJE
  EDHE GJËR ME MASAKRIME O KASAPRIME,GJËR ME VDEKJE MIZORE;DHE,
  MË KUTOHEJ,KUR KUKUVAJKAT DUKE KUKATUR,QE QIRRSHIN,THIRRSHIN:
  PRITE,PRITE,SE NA ERDHI AI PATRIOTI,I CILI PO I ZABTON DHE I
  PLOTËSON PLAN PROGRAMIN E TË MËDHJËVE,PTRIOTËVE SHQIPTARË OR
  NGA AMERIKA,EDHE,NË PUSHIM VJETOR 1964,E BORGOSEN,FUNDOSËN O,
  GJËR NË VDEKJE MIZORE,DUKE MASAKRUAR O KASAPRUAR,NGA KASAPËT
  UDB-ASHË TË SERBO-RUSO-SLLAVISË;POR,MËSUESI-DESHMORI I KOMBIT
  LA GJENERTA O GJENERATA,ME AMANETE DHE TESTAMANTE,QE TANI OR,
  NXNËSIT E TIJ,SI KOMANDANTË-DESHMORË FAHMI-XHEVË LLADROCI,QE
  KËTA KRYLEGJËNDARË,SI AZEM E SHOTË GALICA,KOMANDANTA TË UÇK.
  QE SHKATËRRUAN DHE FLAKËRUAN PARAMILITRËT SERBË,NË LUFTËN MË HEROKE TË UÇK-SË NË MBARË KOSOVËN;SI DHE,VETË AUTORI,JAM OR
  NXENËSI I MËSUSIT FAZLI,NA KA MËSUAR TË VARGOJMË,TË KRIJOJMË
  VARGJET E PARA,MË TË MBARA;QE TANI,FATI DHE LUFTA E UÇK POSI
  REFUGJAT LUFTË,NA QITI VALA NË USA,DHE,LOTËT PO M’I LAGIN
  FAQET,PËR MËSUESIN,POETIN,ATDHETARIN,SHKRIMTARIN,HERION,OH,
  DESHMORIN E KOMBIT,DHE,DO TË MUNDOHËMI,TUNDOHEMI,OR,AQ SA
  MUNDEMI,TA PLOTËSOJMË AMANETIN,TESTAMENDIN PËR RIBASHKIMIN
  DHE RITRASHËGIMIN,TË TROJEVE-HOJEVE TONA-ZONA MBARË KOMBË-
  TARE,OUUU,MBARË SHQIPATRE!!.TË FALA SELMAN DERVISHI NGA FSH.
  GRADICË,DRENICË,KOSOVË;TANI PËRKOHËSISHT SI REFUGJAT LUFTË,
  NË POMPTON LAKES,NEW JERCY,USA.-OUUU,DESHMOR I KOMBIT,VEPRA
  E JUAJ NUK HARROHEJ,PËR JETË E MOT,O,I MADHI ZOT,MU SIKUR
  QE GJEGJI EDHE SOT,HEU,I TERË ATDHEU,MU GJERGJI-KASTZRIOT-
  SKENDËRBEU,BASHKA-DASHKA,HYEGJENDARIN-ADEM KRYLEGJNDARIN!.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.