Kujtojmë historinë: Luftërat e strategut shqiptar Gergj Kastriot kundër pushtuesve turq

 

Tre herë u sulmua qyteti i Krujës nga ushtria vrasëse (turke) osmane.
Dyherë nga sulltanët Murati i II dhe djali i tij Mehmeti
dhe një herë nga ushtria e gjeneralit Evrenoz Pasha.
Megjithatë, falë strategut,gjigantit Gjergj Kastrioti,Trimave te tij, ky qytet nuk ra.
Ushtria osmane në të tre rastet numëronte 100 mijë ushtarë…

Shperndaje ne
Updated: 17 Qershor, 2018 — 04:45

The Author

Islam Idrizi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.