Gjergj & Donika Kastrioti-

A mund te dalim dot nga vetja,te ikim nga pergjegjesia,te largojme barren e rend mbi supe, nje barr qe padresjtesisht e kemi te trashiguar forcerisht te imponuar nga historia, nga pushtuesit e ndryshem, nder ta nga me te egrit dhe me primitivet qenTurku!
A mund ne te rrim anash dhe te mallkojme te kaluaren,armiqt tane,qe jane jo te pakt ne numer dhe mos te merremi qofte edhe me riparim, rishikim apo riaktivizim e ndergjegjejes sone kombetare etj.
Te therrasim ndergjegjejen tone, qofte edhe per nje moment te caktuar!
Me pas, jame shume i bindur se do shohim se ne qe rruge te turpshme ne po ecim!
Ne shkelim me te dyja kembet mbi vlerat tona qe na dhuroj e kaluara, historia, kush me apo pa vetedije?
Por eshte duke ndodhur kjo!
E tmershme.
-Ati i yne Gjergj Kastrioti, la nje thasar te c’muar,nje pasuri qe ne e prekim dhe e gezojme cdo dite e me shume,frymojme shqip,kendojme dhe qajme po ne kete gjuhe etj.
Porosi kemi pa fund nga historia,nga te paret.
Sa me shume ikin vitet aq me e pa kuptueshme behet,mjerishte e kaluara e kombit tone sepse armiqet po punojne per ta deformuar,historine.
Eshte e dhimshme te thuhet sot se ne dim Vorrin e te madhit Atit tone te shenjte Gjergj Kastriotit por per Eshtrat e tij nuk dim se ku dhe si jane tretur!
Nese kjo eshte e „pamundur“ per tu argumentuar pershkak te egersis se turkut qe fsheh vertetesin,ateher si mund te arsyetohemi para keti fakti,-vendi ku eshte mbajtur Kuvendi i Lezhes eshte ne nje pamje shume tmerruese! Ta shohesh ne qe gjendje eshte!!!!
Kisha, ku eshte varri i kryetrimit,eshte ne nje gjemdje te dhimshme!
E pa falshme per te gjithe ne.
Por akoma me e rende eshte:-
Ku eshte trupi i Nenelokes se madhe Donika Kastrioti?
Une di qe trupi e saj eshte en Valencia por ???
Eshtrat e saj,ne nuk guxojme te lejojme te treten akoma ne nje vend qe dikur e kishim mik… dhe sot???
Jane pa fund krirtikat,nisem ne fillim nga vetja pastaj bashke bisedoj edhe me ju te nderuar miq!
Mjaft.
Une jam gati me te gjitha,te kthejme Doniken,Neneloken tone te madhe ne vendin e saj,pran Kryetrimit,ne folen e vet qe e deshti dhe beri aq shume per ta mbajtur gjalle dhe rritur.
Te fillojme qofte edhe me ndertimin e Kishes se Shen Kolit etj.
Koha nuk pret.
Me shume respekt per te gjithe ju Islam Idrizi.

Shperndaje ne
Updated: 30 Korrik, 2018 — 04:12

The Author

Islam Idrizi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.