Letërsi Kombëtare: Pal Islam Idrizi: “Trokitja” (Poezi)

“Trokitja”
“Unë,po pres… sa t’vij ajo pranverë,
t’më troket dikush në derë,
por si motra kur pret të vellanë,
po pres,deri sa ju të bëheni të gjallë,
kam Lautën,këngët e kreshnikëve me to heqi mallë”

Përpiqem…këngët rikujtojë,
me zë këndoj,
me shpresë,dikush do t’më dëgjojë,
kujtoj këngët,nuset tek i këndonin,
duke qëndisur me t’bukurin flamurë,
tek prisnin,ulur në gurë,
thurrnin këngë,
por të përlotura kurrë.

Dhe unë… pres e pres,
siq pret motra të vellanë…

Pal
Islam Idrizi.

Shperndaje ne
Updated: 5 Tetor, 2018 — 03:40

The Author

Islam Idrizi

1 Comment

Add a Comment
 1. Selman Dervishi-Mani,USA.

  DHE UNË,PRES E PRES;KËRCUNË MOS TË VDES;QË MË SHEKUJ O SHEKUJ;SE ME TEMPUJ O
  TEMPUJ;NGA BASTARDHËT OKUPASTORË;MËSA TARDHËTARËT UZURPATORË;BANDA KRIMINELË;
  TRANDA SHFRIMINGELË;BASHKKA ME CA SERVILË;DRASHKA Q’SA STERILË,DEBILË;DUKE NA
  NDARË,PËRÇARË;DUKE NA VRAË O SHPËRNDARË;NËN DHUNË OH,PËRDHUNË,QË NA PËRZUNË,
  LARG,LARG,SHTATË KONTINENTË;VRRAGË MË VRRAGË,SHVATË TRONDITRENDË;SHQIPËN MË
  HUMANITARE,SHKRIPËN ZË TRUMBETARE;QË TË ÇFARROSEJ;QË TË ÇVARROSEJ;TË HUMBEJ,O
  TË SHKRUEBEJ;DUKE ÇAFRROSUR FARËN MË TË MBARËN,MË TË PARËN,TË NJERËZORËN,O TË
  BREZËREN;PORSE,NA THËRRET DHE,NA BËRTET KRYLEGJENDA,HYREGJENDA,OH,NGA SHTATË
  KONTINENTË MBI TOKË OJ,NËNË LOKË,SI DHE,NË SHATTË PALË TOKË TË NËNTOKËS OH,TË
  NËNËLOKËS,SI EDHE,LARTË MË LARTË,NË SHTATË PALË QIELLI,QË SHËNDRITË,QË NA BËN
  DRITË;SHTATË VALË RREZE MË BREZË DIELLI,DIELLI I LIRISË;DIELLI ILIRISË;OUUU,
  PËR RILINDJEN,RIBINDJEN,PËR RIGJALLËRIMIN,PRIBALLËRIMIN;TË PËRTRËRIRJES TERË
  RINGRITJES,TË KRYLEGJENDËS,HYREGJENDËS,MBARË KOMBËTARE MBARË SHQIPTARE,O,QË
  SI PËRJETËMOT EDHE SOT,HEJ I MADHI ZOT,QË DO NA GJEGJI,NA PËRGJEGJI,OUUUH-0,
  PËR RIBASHKIMIN,RITRASHËGIMIN,TË MBARË SHQIPTARISË,QË SHKRIPKA VËRRISË;AHIII,
  GJEGJKA NË TANDEMA-GJERGJA MË ADEMA;O,GJERGJKA NË TANDEMA-GJERGJA MË ADEMA!..
  TË FALA NJË REFUGJAT LUFTË NGA TROJET SHQIPTARE-NEW JERCEY,USA.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.