Rexhep Gali Balidemaj-” Nga lashtësia do të mbrohet Shqipëria…”

– “BETIM mbi nderin dhe lashtësinë”-

E ç’më duhet pasuria,
nëse shkeli mbi varret e mia,
mbi gjakun e t’rënëve,
akoma më keq,
në emër të tyre…t’përfitoj,
tregohet paaftësija, paftyrsija!

Nga ata mbijetoj kombi ynë,
u frymëzua rinia,
u shtua atdhedashuria,
me gjak të tyre u shkrua historia,
u lartësua shqipëtari,Shqipëria.

E nëse nuk “di”të mbrojë,nderojë,
ta përcjellë tek fëmija,
tek mbesa e nipi,
do të “vdes”lashtësia,
do të shuhet Shqipëria.

I verbër je…apo të them tradhëtar,
nëse nuk kujton,kupton,
nderin dhe lashtësinë,
ç’far bënë shqipet për lirinë.

Nuk deshën asgjë,si këmbim,
dhanë dhe jetën e lere më… “pasurin”,
gjithçka patën,
për kombin,lirinë,Shqipërinë.

Islam Idrizi
220.10.2018
Kushtuar te madhit-Nje shekull perpjekje per liri-
Rexhep Gali Balidemaj.

I shtyer nga nje program dukumentar i realizuar nga miku im Agim Sylejmani ne:
AA Vision/ Agim Sylejmani: Rrëfime për burgun famëkeq të Gjilanit!
Me la shume pershtypje rrefimi i te madhit,GJIGANTIT Rexhep Gali Balidemaj.
Prandaj vendosa ose te them te shprehi ate qe une po ndjeja gjate gjithe intervistes se trimit nga Plava e Gucia nga Malsia trime.
Porosit e tija… edhe pse ne nje mosh te shtyer, megjithate ishte shume i kjart ne qendrimet e tija prej nje patrioti te VERTET.

Shperndaje ne
Updated: 22 Tetor, 2018 — 20:50

The Author

Islam Idrizi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.