Arbërshve në Greqi u bëjë thirrje:Të mos lejojnë të nëpërkëmbet identiteti i tyre…

Vëllezërve Arbëresh (Arvanitasve) zhvishuni nga ai flamur Grek-PIZHAM-!
BASHKOHU ME SHPAT E ME NDERË,TA BËJMË SHQIPËRINË PRANVERË.
“Shteti grek,teroristët,kriminelët e vet, i shpallë heronjë!
Shtet i cili pretendon se ai është djepi ku lindi Demokracia”!?
Madje ka edhe pretendime teritoriale!
Një flamur që n’gjanë me -pizhame- pa as edhe një lloj kuptimi.
“Valvitet” në tokat e shqipeve! Nga ajo tokë ku mori mbështetjën me të gjitha mjetet për tu bërë shtet!
Arbërshve në Greqi u bëjë thirrje:Të mos lejojnë të nëpërkëmbet identiteti i tyre,
vlera dhe sakrifica që dhanë për atë shtet është e pamohueshme.
Ti denancojnë,ti luftojnë krimet dhe kriminelët.
Ishin parardhësit tanë që krijuan këtë shtet.Tani bie përgjegjësia mbi ju.Bëhuni të gjallë!
Autoriteti i juaj i krijuar në shekuj, është në rrezik,po ashtu edhe integritetit teritorial që ju zotëroni.
Ne,nga ana tjetër e”kufirit”dhe jo vetëm, presim ti bashkojmë forcat dhe zëmrat…si parardhesit tanë ARBER, ti luftojmë ata që ndërtojnë mure ndarëse, në mes vëllezërve.
Përveq ÇAMERISË kemi edhe njëmij e një halle që duhet ti ndajm bashkë.
Sot kriminelët grek, futen në teritorin Shqiptarë nga tokat që juve zotëroni vëllezër Arvanitas.
Prandaj, ju duhet ti ndaloni këta vrasës dhe ti luftoni në të gjitha format,në qoft’se doni të jetoj ajo që u ndërtua nga parardhësit tanë.
BASHKOHU ME SHPAT E ME NDERË,TA BËJMË SHQIPËRINË PRANVERË.
Me shume dashuri dhe respekt per juve, motra dhe vellezer Arberesh.
Pal Islam Idrizi.
29.10.2018 Ingolstadt.

Shperndaje ne
Updated: 29 Tetor, 2018 — 21:41

The Author

Islam Idrizi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.