AKADEMIA KULTURORE E MORALE E SHQIPTARËVE NË EVROPË – Qendra Dortmund organizon Promovim librin e Prof. sc. dr. Elena Kocaqit, “Lufta e Trojës – Luftë Pellazgo Ilire”

AKADEMIA KULTURORE E MORALE E SHQIPTARËVE NË EVROPË – Qendra Dortmund, me datën 09. 12. 2018, organizon Promovimin e librit të Prof. sc. dr. Elena Kocaqit, “Lufta e Trojës – Luftë Pellazgo Ilire”. Promovimi mbahet në Dortmund ,  ditë e dielë këtë adresë; Bergstrasse 47, 44339 Dortmund  në orën 16.00.

Ju mirëpret AKADEMIA KULTURORE E MORALE E SHQIPTARËVE NË EVROPË – Qendra Dortmund.

 

Shperndaje ne
Updated: 29 Nëntor, 2018 — 03:15

The Author

Atdhe Geci

Rrustem Geci është një poet i njohur. Ai u lind në Roganë të Dardanës. Mësimet e para i bëri në vendlindje, kurse shkollën e mesme e kreu në Gjilan dhe Dardanë. Rrusta u kulturua më tej në Universitetin e Prishtinës, në Fakultetin Ekonomik. Rrustem Geci 15 vjet ishte gazetar, në Radio Televizionin e Prishtinës. Ndërsa pas mbylljes së RTP-së nga regjimi fashistoid serbian ai mërgon në Dortmund të Gjermanisë, ku edhe tani jeton e vepron. Deri më tash ka shkruar dhe botuar 17 vepra; 1. “Demonstratat e luleve”, 2. “Antolologjia personale" 3. “Jeta në Letër”, 4. ”Mielli dhe uji”, 5. “Lirikë”, 6. “Dridhjet e barit”, 7. “Atdheu”, 8. ”Erdhëna”, 9. “Arbëreshët”, 10. “Shqipëria”, 11. “Trojet e mia” , 12. “Rogana”, 13. “Heroika”, 14. “Gacat e prushit”, 15. “Atdhetarët”, 16. “Pasha këtë tokë”, 17. “Kanuni poetik”, libri më i vëllimshëm në gjuhën shqipe me poezi, 2 mijë faqe, dhe mbi 23 mijë vargje. Motivet në poezinë e Gecit janë motive të zemrës dhe të shpirtit. Shndërrimi i jetës së jetuar në tekst poetik, është natyrshmëria e të qenit poet. Poezia përfiton shumë nga e bukura, nga dashuria. Rrustem Geci është anëtar i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës, prej vitit 1995, dhe është i përfaqësuar në gjashtë Antologji me poezi, dhe në një Antologji për gazetari.

1 Comment

Add a Comment
  1. Pergzimet e mija për organizimin e kësaj akademie.
    A u ka mbet ndonje ekzemplar i librit,Lufta e Trojes.
    Me dëshire qe ti kaloni festat e fundvitit me shëndet e me gëzime
    Me respekt Beqir Musa

Lini një Përgjigje te Beqir Musa Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.