Mos guxo të prekësh historinë…….

Dom Nikoll Kaçorri.Hasan Prishtina,Luigj Gurakuqi,Idriz Seferi,Bajram Curri,Ded Gjon Lul,Tringë Smajli,i madhi, At Gjergj Fishta dhe shumë bashkëpatriot tjerë të kohës,bënë të jemi sot këtu ku ne jemi,KRENAR.

-Pa këto figura të ndritëshme të kombit shqiptarë,Isamjl Qemajlin (njëlloj si shumë të tjerë),historia…thjeshtë do ta kujtonte si një ish deputet në parlamentin turk.

-Të nderuar miq,para dy ditëve postova një shkrim timin me foto të patriotit ton të madh Luigj Gurakuqi!
Komentet tuaja,ishin me shumë vlerë.
Në pamundësi për tu përgjigjur të gjithve,vendosa, shkurt dhe me pa fjal… tu përgjigjem apo për të pletësuar pak a shumë mendimin tim lidhje me anashkalimin e figurave tona kombëtare.
-Kryengritja e përgjithshme e vitit 1910-1912, roli i patrioteve Skripta,të penës e të pushkës…!
I gjenë gjithmonë në qendër të gjitha zhvillimeve të atyre viteve,(foto) do mbetën një thesar shumë i ç’muar në historinë e kombit shqiptarë.-Shpallja e pavarësisë së Shqipërisë,
nuk do të kishte qenë e mundur, pa lëvizjet e armatosura paraprake,në të gjitha trojet shqiptare.
Pikërishtë për të ardhur tek 28.11.1912, kontribuan i gjithë populli shqiptarë.
Në krye të këtyre zhvillimeve, ishin patriot më në zë të kohës,ndaj të cilëve sot”historianët-historia hesht”!!!
Sot këta trima dhe trimëresha,me një kontribut të jashtëzakonshëm,patriot të atdheut,
si këta,edhe shumë të tjerë,anashkalohen në përvjetorët tanë historik,nga instancat më të larta të shtetit!
Si unë edhe ju,dëgjuam por nuk e besuam,të nderuar miq, para pak viteve,u shtrua një kërkes nga ana e
shtetit turk,”të bëhen disa ndërhyrje në tekstet shkollore”në adresë të dy shteteve tona kukull!
Për fatin tonë të keq,kjo është duke ndodhur!
Por ne,ne nuk do të lejojmë,gjokset tona do ti vejmë përball vrasësve të historisë,si Mic Sokoli dikur.
Kësaj dukurie primitive,e ndihmuar nga servilët,qofshin ata në “politikëbërje apo njerëz të fesë”, duhet bërë e qartë se ne jemi gjallë.
Ndal me veprimet antikombëtare, mos guxo të prekësh historinë,apo deformimin e saj.

Pal
Islam Idrizi 01.12.2018

Shperndaje ne
Updated: 5 Dhjetor, 2018 — 20:15

The Author

Islam Idrizi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.