Letërsi Kombëtare: ARDHACAKËVE HELEN

ARDHACAKËVE  HELEN

Ptolemejtë  e  lashtë  qenë çam
Pirrro Burri i Epirit  ishte  gjak  i
tyre, ai  prapa  vetes  la  epokë
vepra e tij s´ishte aq e përsosur

Nuk dua të kem  fqinjin aq afër
shpiri i njeriut është det i gjerë
Çamëria ia di rëndësinë vendit
shqiptar është   i  tërë  Deti Jon

Tokë e  bekuar  është  Çamëria
është dhéu i rrënjës së trungut
gjithësia rreth nesh  është  me
yje, dritën e saj  e  konsmojmë

Gjak çam i ptolemejve, hiri im
ardhacak është heleni në Greqi
kur do ta kemi kohën të mirë
Çamërisë greku po i ha mishtë

Pirro Burri, ty të këndon kënga
armën e penës e kam mprehur
prapa meje ka dhe armë tjera
Ptolemejtë e lashtë  qenë  çam…

Autor Rrustem Geci – Frankfurt, 2017

 

Shperndaje ne
Updated: 30 Mars, 2017 — 20:36

The Author

Atdhe Geci

Rrustem Geci është një poet i njohur. Ai u lind në Roganë të Dardanës. Mësimet e para i bëri në vendlindje, kurse shkollën e mesme e kreu në Gjilan dhe Dardanë. Rrusta u kulturua më tej në Universitetin e Prishtinës, në Fakultetin Ekonomik. Rrustem Geci 15 vjet ishte gazetar, në Radio Televizionin e Prishtinës. Ndërsa pas mbylljes së RTP-së nga regjimi fashistoid serbian ai mërgon në Dortmund të Gjermanisë, ku edhe tani jeton e vepron. Deri më tash ka shkruar dhe botuar 17 vepra; 1. “Demonstratat e luleve”, 2. “Antolologjia personale" 3. “Jeta në Letër”, 4. ”Mielli dhe uji”, 5. “Lirikë”, 6. “Dridhjet e barit”, 7. “Atdheu”, 8. ”Erdhëna”, 9. “Arbëreshët”, 10. “Shqipëria”, 11. “Trojet e mia” , 12. “Rogana”, 13. “Heroika”, 14. “Gacat e prushit”, 15. “Atdhetarët”, 16. “Pasha këtë tokë”, 17. “Kanuni poetik”, libri më i vëllimshëm në gjuhën shqipe me poezi, 2 mijë faqe, dhe mbi 23 mijë vargje. Motivet në poezinë e Gecit janë motive të zemrës dhe të shpirtit. Shndërrimi i jetës së jetuar në tekst poetik, është natyrshmëria e të qenit poet. Poezia përfiton shumë nga e bukura, nga dashuria. Rrustem Geci është anëtar i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës, prej vitit 1995, dhe është i përfaqësuar në gjashtë Antologji me poezi, dhe në një Antologji për gazetari.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.