KUSHTËZIMET PRESIONET E SHANTAZHET E BE-se , PËR INTEGRIME PAS VITEVE TË 90-TA

 

Autor: Dashamir Alliu

”SA NA KANE KUSHTUARE  NE TE KALUAREN,  DHE PO VAZHDOJNE TE NA KUSHTOJNE , KETO  KUSHTËZIMET PRESIONET SHANTAZHET , PËR INTEGRIME NË BE TE SHTETIT TONE SHQIPTARE -LONDINEZ NE KETO VITET E PAS-90-TAVE ”

Rruga e Shqipërisë për integrime në BE për ne si shqiptarë, na është thënë, imponuar, bërë para faktit të kryer se kjo trase  gjatë sistemit monist 50-të vjeçarë kur ne si shqiptarë londineze ishim përkohësisht pjese aleatë me paktin ushtarak të lindjes Varshavës, pra presionet shantazhet lindore  bolshevike staliniste  kan qënë  se rruga jonë për këto integrime  lindore , kalonte nga Beogradi ishë Jugosllavija e Rankoviçit – Titos.

Kurse në këto vitet e pas 90-tave, të pseu-demokracisë pseudo-pluralizmit , po na ripërsëritet e njëjta histori telenovel simfoni helenizuse shkomtarizuse ”identik si me ishë paktin ushtarak të Varshavës” dhe në këto vitet e pas 90-tave po na shantazhojn kërcënojn  se për këto integrime  për ne si shqiptarë londinez  , kjo rrugë trase kalon nga Greqia, Athina zyrtare.

 Kurse e kundërta” KA NDODHUR DHE VAZHDON TE ” ndodh kundrejt shtetit serb, sepse vendet SHBA-te dhe  BE-së ia kushtëzojnë intergimin-pranimin në BE se rruga, traseja e tyre për t’u integruar, kalon nga Kosova, Prishtina.

Interesantja, e paimagjinueshmja për ne si shqiptarë londinezë, në këto vitet pas të 90-tave të pseudemokracisë, të pseudopluralizmit, të pseudoreformave integruese në Bashkimin Europian, në NATO, pra këto pseudointegrime në këto organizma na janë kushtëzuar, jemi shantazhuar, kërcënur pikërisht, ndoshta nga qeveritarët tanë shqipfolës, të shitur te fqinjët tanë grabitqarë, konkretisht te fqinji ynë jugor grekoshovinist, se kinse rruga e ne shqiptarëve londinezë (kalon nga Athina zyrtare), për integrime në këto dy organizma ndërkombëtare politike ushtarake, pra për t’u integruar në këto dy organizma, ne si shtet shqiptar londinez duhet t’u bëjmë koncesione, tolerime, lëshime shkombëtarizimeve, helenizimeve, sipas kërkesave e dëshirave, apetiteve të qeverive grekoshoviniste kundrejt ne shqiptarëve londinezë. 

Kurse e kundërta ndodh me fqinjin tonë verior, Serbosllavinë. Pikërisht ish-Serbisë okupatore, në këto 20 vjetët e pasçlirimit të Kosovës nga SHBA-të, Bashkimi Europian i bën presion duke i thënë dhe kushtëzuar se rruga, traseja integruese e saj për në BE kalon nga Kosova, Prishtina.

 Pra, Serbia për t’uintegruar, pranuar në BE, duhet t’i normalizojë marrëdhëniet me Kosovën dhe ta njohë pavarësinë e saj. Paradoksi, tragjikomedia, e paimagjinueshmja, e pakonceptueshmja ka qenë dhe vazhdon të jetë se pikërisht ne si shtet shqiptar londinez mbi 100-vjeçar, i njohur ndërkombëtarisht, kushtëzohemi, kërcënohemi, shantazhohemi nga fqinji ynë jugor grabitqar grek se rruga, traseja jonë për t’u integruar. bashkuar në BE kalon nga Greqia, Athina zyrtare, kurse Kosova, që u çlirua para 20 vjetësh dhe që 10 vjet ka shpallur pavarësinë e saj nga kthetrat e Serbisë okupatore genocidiste mbetet peng i bisedimeve, që i kushtezohen t’ bëjë me Serbinë për t’u integruar në BE, duke thënë se rruga e Serbisë për në BE kalon nga Kosova, Prishtina.

 Por ne si shqiptarë londinezë nuk po arrijmë ndoshta ta kuptojmë, analizojmë, deshifrojmë se këto kushtëzime, shantazhe, koncesione helenizuese në dobi të shtetit grek dhe në dëm të interesave tona kombëtare, pikërisht në këto vitet pas të 90-tave, si presione, kërcënime për t’u integruar, bashkuar në këto organizma ndërkombëtare politiko- ushtarake, nuk na i kanë bërë në të kaluarën, por po na i bëjnë edhe në këto momente përfaqësuesit e institucioneve të SHBA-ve, NATO-s. apo të BE-së.

 Këto pseudopresione, shantazhe, koncesione helenizuese në dobi të shtetit grek (siç po shihet, po na lë të kuptojmë, nënkuptojmë ) se na i kanë bërë, imponuar pikërisht të gjithë qeveritarët grekë, nëpërmjet qeveritarëve tanë shqipfolës filogrekë, që na kanë pseudoqeverisur helenikisht, e jo shqiptarisht, por kanë vepruar sipas direktivave, udhëzimeve të qeveritarëve grekë, që i kanë financuar, mbështetur për ardhjen, instalimin e tyre në pushtetet qeverisëse,

kancerogjene, shkatërrimtare, jo vetëm për ne si shtet shqiptar londinez, por në tërësinë tonë kombëtare gjeografike etnike. 

Mendojmë se duhet të ishte e kundërta, që sa i përket me fqinjin tonë jugor, pikërisht përfaqësuesit tanë qeveritarë shqipfolës, SHBA-të, BE-ja duhet t’i kërkojnë, bëjnë presion shtetit helenist grek në raport me çështjen e krahinës shqiptare të Çamërisë, pagimin e vrasjeve, shpërnguljes, që i bëri popullatës çame dhe kërkimin e rikthimit të kësaj popullate të shpërngulur në vatrat dhe shtëpitë e tyre stërgjyshore nga genocidi shtetëror zervist grekoshovinist.

Shkruar artikuluarë nga Dashamir Alliu.

Datë 17.12-2018-të.

Shperndaje ne
Updated: 19 Dhjetor, 2018 — 20:44

The Author

Dashamir Alliu

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.