Do te kete vetem Shqiptare!

“NDERI,SHPATA E TRIMIT,KRYEHEROIT TONË GJERGJ KASTRIOTI!
THËRRET: PËR MOS GJUNJËZIM,TË JEMI NJË,PËRBALL SFIDAVE TË KOHËS”.

“Manipulatorët dhe armiqët,gati janë”!
Por,a do të lejojmë ne vallë,prap të na përsëritet historia!???

Dje, nga Arbër në Shqipëtarë!?
Sot,nga Shqipëtarë në Kosovar!?

Gjatë pushtimit jugosllavë,neve na etikitonin si… jo”Shqeipëtarë”!
“Nëse je i tillë,atëher ik në Shqipëri,vetëm atje ka të tillë-thonin”!
Nëse ti bëje të kundërtën e asaj çfar deklaroje me fjalë: Trajtimi më pas ishte ç’njerëzor,që aty fillonin pastaj përndjekjet,keqtrajtmet,burgosjet,eliminimet e një pas njëshme,(shumë raste mbetën enigmë)vrasjet ditën për diell,
vrasjet e natës(ditën bënin sikur të qanin) nga dora fsheht e servilëve të pushtetit jugosllavë.
“Për fatin ton të mirë apo të keq”!?
Ishte refuzimi i shtetit Shqipëtarë në atë kohë, për të pranuar të ikurit Shqipëtarë nga përndjekja e fashistëve jugosllavë!
Arsimimi,punësimi etj.ishin të pamundura të zhvilloheshin normalisht, pa ndërhyrje,diku hapur e diku nga dora e fsheht e pushtetarëve-servilëve jugosllavë.
Gjithmonë, nëse ti arrije përtej njohurive që ti servizonte pushteti!
Pastaj, fillonin paragjykimet,etiketimet e kështu me rradhë,deri tek denancimet pumblike,”si prishës i rendit-bashkim vëllazërimit”etj.!
Nëse sheh në thelb gjithë zhvillimin e ngjarjeve,është gjithçka e kopjuar nga shtypësit -5- shekullor,Perandorisë Osmane!
E njëjta ndodhi gjatë pushtimit otoman!
Përndjekja e Arbënorve ishte në pafundësi,edhe përtej detit,e gjetiu,duke i shpërndar në të gjithë Globin,duke e bërë të pamundur rikthimin e tyre në tokën e të parëve,Arbër.
Ata që mbetën pas,u detyruan (pa e kuptuar) të ndryshojnë identitetin,më pas diku në “heshtje”diku me një forc të sh’renuar,varrje në litar,prerje kokash dhe internime në vendet më të largta,Azi e gjetiu,gjithmonë nëse ti nuk pranoje konvertimin në fenë e tyre!
Shumë kush e mori si me “pahir”,një vendim të tillë,qëllimi ishte,për të mbijetuar përball një përbindëshi!
Pra skenari është i njejtë. Autorët e krimit,të mirë strukturuar kishin për qëllim ç’orjentimin, humbjën e
identitetit,shpërndarjen e tij,eliminimin e bërthamës ku të parët tanë kishin vendosur shtetin Arbër!
Një gjë në gjithë këtë histori,dallon!
Italia dhe të tjerët,nuk bënë të njejtën siç bëri shteti Shqipëtarë gjatë pushtimit jugosllavë qe i kthente mbrapsht të gjithë të ikurit.

Pal
Islam Idrizi 20.12.2018 Ingolstadt

Shperndaje ne
Updated: 21 Dhjetor, 2018 — 23:12

The Author

Islam Idrizi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.