Nëntoka thërret: Donika Kastrioti – VITI MBAREKOMBETAR- 2019-ta

Donika Kastrioti
-VITI MBAREKOMBETAR- 2019-ta

-Te nderuar dhe shume te respektuar miq dhe familjar!
Me kete foto,une jam perpjekur te paraqes,si ishte sa kishim Gjergjin, si duket sot!
“Flamurin dhe shpaten e ndare”… !
Nese ne mobilizohemi me gjithe energjit qe kemi, per te kthyer eshtrat e mbretereshes Donika dhe birit te saj Gjon Kastrioti, ne menyr qe te prehen ne vendin e lindjes.
Deri sa te realizohet kthimi i saj! Une e shoh keshtu dhe qendroj mbrapa kesaj.
Ateher kur te jetesohet kjo “deshire”-DETYRE- ne japim kuptim ngjyrave te flamurit tone kombetare,Gjergjit dhe shpates se tij, qe beri te jetojme ne sot, me nder.

Keto vargje i ndaj me ju pikerishte per tu bere thirrje te gjithe juve te jemi nje dhe me nder siq na mesuan te paret.

“Nëntoka thërret”

Jo,jo nuk është siq ishte më parë,
siq ishte,sa qe Gjergji gjallë,
jo,jo pa mbretëreshën e parë,
deri sa të kthehen eshtrat,të varrosen,
siq e do nderi shqipëtarë.

Kur ishte Gjergji,
qielli ndriqonte,
toka lulëzonte,
e gjithë Arbëria gëzonte.

Vajza e djem,pleq e plaka edhe fëmija,
në këmb ishin të gjithë,kur prekej liria,
kështu thot,shkruan historia,
Epoka më e art që njeh njerëzia.

Malet i kthyen n’mburoj,
gurët nxinin nga shkëndija,
e hekurt,e pathyer ishte ushtria,
tokën e Arbërit,e tëra mbuluar nga lavdia.

Me shpat dhe nder,ikën-mbetën në përjetësi,
vdekje për këdo,që prekte flamurin e tij,
nën hijen e të cilit,po shkruhej një histori,
këtë lan pas,Gjergji dhe ushtarët e tij.

Sot kohë dhe njerëz që të ç’nderojnë,
të ndajnë edhe në varre të poshtrojnë,
nuk dim ku,për kë t’këndojmë apo t’vajtojmë,
kocka që tretën,nën këmbët tona,
zërin e tyre,bëjmë sikur s’dëgjojmë!

Të tjerë, tretur larg e të harruar,
për çfarë kujtoni o ju,qofshi të bekuar,
ishim,jemi, kemi një t’kaluar,
nderi të thërret,jo një jetë që të bënë të ndjehesh i turpëruar.

Pal Islam Idrizi -27.12.2018.Ingolstadt

Shperndaje ne
Updated: 27 Dhjetor, 2018 — 22:03

The Author

Islam Idrizi

1 Comment

Add a Comment
 1. NENËTOKA PRET-NËNËLOKJA THËRRET;EPOKA EPOKËS-EPTOKA EPTOKËS;PALË-PALË VARRET MASIVE-
  VALË-VALË,
  ZJARRET MARRËZIVE,MAFIVE;ESHTA,ASHTA-KRESHTA,RRASHTA;GURI MBI GURI-O,MURI MBI MURI;
  ORE-MORE,
  MURANA-GURANA;ÇELE GURI GOJËN-NGELË MURI PLOJËN;TEMPULL TEMPULLORE-SHEKULL SHWKULLORE;
  AHIII,MILE
  MILENIUME-ÇILE ÇILELUME;KUMTI I KUMTIT-LUMTI I LUMTIT;KUMTESA KUMTESËS,LUMPRESA OH,
  LUMPRESËS,
  VARRE MBI VARRE-ZJARRE GRI ZJARRE;FLAKA FLAKËRUAR-DALLKA DALLKËRUAR;MALLKIMI GJAKUT-KALLKRIMI
  PRAGUT;NDIZEN VARRET-ÇKRIZËN ZJARRET;ZËRI RIZGJIMI-NDERI I RIHIMNIT;SHQIPJA FLAMURI-SHKRIPJA
  PRAGURI;RIHAPJA SEKRETIT-RIKAPJA DEKRETIT;OUUU,PRAP TEPRAP,PRESRITJE-VRAP TEVRAP TERSENGRITJE;
  THELLË-THELLË,SHTATË PALË NËNTOKE-KËSHTJELLË-KËSHTJELLË,SHTATË VALË OJ NËNËLOKË;LARTË-LARTË
  SHTATË PALË QIELLI;
  ZJARRTË-ZJARRTË,SHTATË VALË DIELLI;RIGUFI HYREGJENDA-TRIUMFI KRYLEGJENDA;SI PËRJETËMOT OU
  I MADHI ZOT;GJEGJI
  I ZOTI KËTI DHEU;GJERGJI KASTRIOTI SKËNDËERBEU,BASHKA-DASHKA,KRY UÇK.HYREGJNDARIN OU OREEE,
  ADEM KRYLEGJENDARIN;
  QË NA GJEGJKA NË TANDEMA-PLOT PËRPLOT;GJERGJA MË ADEMA;OH OREEE;GJERGJA MË ADEMA;PËRGËZUAR
  KY VITI RI 2019-TA
  KURORËZUAR HY HIRTI ILIRI-LIRI;PËR RIBASHKIM,RIATDHESIM,RITRASHËGIM,KTHEJMË FAMËN-NGREJMË O,NAMËN;FLAKA FLAKADANE,
  FALKA FALKAZANE;SHKABË-BABË SI DHE,NËNË-GJENË;GJITHË KOMBEVE-GLOBEVË,DHE GJUHËVE-RUHËVE TË
  MBARË BOTËS-FARË SORTËS,
  FILLIMI-TFILLIMI,RIGJALLËRIMI-RISTRALLËRIMI;SHTATË KONTINENTË-SHTATË KONDITË TRENDE-RENDE,
  VËLLAZËRO RIHIRO FARË
  SHKRIPKA VRRIA-PELLAZGO-ILIRO-MBARË SHQIPTARIA,OUUU-OREEE,MBARË SHQIPTARIA!!.
  SHUMË TË FALA RFUGJAT LUFTË KOSOVË-NEW JERCEY,USA.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.