SOROVA BIZANTINESh

NIHILIZËM TENDENCIOZ
(apo mosbesim në vetvete)

Mbrëmë në emisionin e Arian Canit, Zonë e Lirë, edhe njlherë u ballafaquan e vërteta historike e pakontestueshme e prezentuar dhe mbrojtur denjësisht nga Elena Kocaqi, përballë Kaprit dhe Curit që përfaqësuan mosbesimin, dyshimin …dhe ndoshta më tepër se kaq në lidhje me Luftën e Trojës..? Të cilët në përgjigjet e zbrazëta të tyre fsheheshin pas thënies qesharake “përrallë” dhe “mitologji” duke treguar kështu një nihilizëm të skajshëm ndaj pasurisë historike kulturologjike shqiptare që është vazhdimësi e katëremërshit PIASh(PELlAZGË-ILIRË-ARBËR(Albanë)-ShQIPTARË) nga parahistoria e deri më sot.
Shtrohet pyetja përse shqipfolësit i japin të drejtë vetes në emër të “shkencës kritike” ta vënë në dyshim atë që me mijëra herë e kanë thënë dhe provuar shkencëtarët e huajt për shqiptarët si vijë e drejtpërdrejtë e trungut pellazg në të gjitha pikëpamjet si ato: gjuhësore, zakonore, tradicionale, etnografike, epike, letrare muzikore, antropologjike, toponimike, historike gjeografike, sociologjike, anatomike… madje edhe në legjenda dhe mite….! Cinizmi finok,qe ne esence te jete i skajshem, me ngjyren bardhe e blu provokon madje edhe prejardhjen e studiuses shqiptare, ah kjo sprove bizantinesh kure dhe ku do te ndaloje?!

© Kasam ShAQIRVELA

Shperndaje ne
Updated: 6 Janar, 2019 — 07:04

The Author

Kasam SHAQIRVELA

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.