“Shkëmbinjtë panë dhe dëgjuan”

“Shkëmbinjtë panë dhe dëgjuan”

Një mal me porosi,
derdhur n’shekuj,
për brezin e ri,
të gjitha i thot flamuri,ngjyra e ti.

Mbështjellu me të,t’jep ngrohëtësi,
mbaje të palosur në gji,
të bënë t’kujtosh, bijtë dhe bijat e ti,
që ranë me nder, në luftë për liri.

Ne,para këtij flamuri,
para Gjergjit,që la nam në histori,
të gjithë jemi si Gjoni,
fëmija i vetëm i tij.

S’kam dhe s’dua të njoh,
tjetër perendi,
Gjergjin dhe flamurin e tij,
i mbaj dhe i dua,sy syt e mi.

Te nderuar miq,kjo poezi eshte shkruar nga une,pak para luftes ne Kosove!
E ndaj me ju me kete foto,ku une jam perpjekur te paraqes kryeheroin tone Gjergj Kastriotin me te birin e tij Gjonin!
Sigurisht qe une bera perpjekje te pershtatej fotoja dhe poezia.

Pal
Islam Idrizi

Shperndaje ne
Updated: 9 Janar, 2019 — 20:33

The Author

Islam Idrizi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.