Isa Buletini- “Vërtet,unë nuk di shkrim dhe këndim,por di ti lexoj kufijtë e Shqipërisë”!

Isa Buletini
“Vërtet,unë nuk di shkrim dhe këndim,por di ti lexoj kufijtë e Shqipërisë”!
Kështu thoshte heroi ynë kombëtarë Isa Buletini.
Isa Boletini u vra bashkë me shtatë nga njerëzit e tij në Podgoricë, mbi Urën e Moraçës, ne drejtim te Rozhajes,më 23 janar 1916.
Ne nje prit,ne pabesi siq din armiqet tane, te ngritur nga qetniket srbo-malazez,ku prej tyre,afersishte ne ate betej mbeten afer 30 prej tyre te vrare dhe shume te tjere plagosen.
Qofte i perjetshem nderi dhe kujtimi per TRIMAT e Shales se Bajkores, Buletinve, me prijes,heroin tone kombetare Isa Boletini.

Shperndaje ne
Updated: 24 Janar, 2019 — 02:43

The Author

Islam Idrizi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.