Letërsi Kombëtare: LAVDI, O PËLLUMB I BARDHË!….

LAVDI, O PËLLUMB I BARDHË!….
(Gjeneralit Abedin Rexha-SANDOKANIT)

Zymer MEHANI

Sa po i shëmbëllejnë yjet e qiellit
Trimit të Vajnikut
Me pushkën në dorë
E dëgjoi kushtrimin
Zërin e kullës së lashtë
Zërin e flamurit kuq e zi…..

Komandant shembullor
Para ushatrëve
Para gjakut
Para fjalës dhe betimit
Bir i denjë drenicas….

Heu, o trim lirie
Komandant SANDOKAN
Sa të madhe e pate
Dashurinë për vatan!

Dhe poezitë
E këngët që këndohen edhe pa mua
Për ty s’do të ndalen kurrë o trim
Se po të mos ishte gjaku yt
I motrave e vëllezërve tu çlirimtarë
S’do të dihej emri i lirsë
Që prehet nën hijen tënde
Lavdi, o pëllumb i bardhë!

Shperndaje ne
Updated: 29 Janar, 2019 — 10:28

The Author

Prof. Zymer Mehani

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.