Gjergj Araniti Komneni – 1376-1470

Gjergj Arianiti
(Miku mikut i n’gjanë) thot një fjal e urtë popullore!
Gjergj Araniti Komneni-1376-1470-
U nda nga jeta në moshën 94 vjeçare.
Kundërshtoi dhe fitoi ndaj ushtrive të Perandorisë aziatike,
duke u barazçmuar nga Evropa si një Gjeneral.
Ishte shembull edhe për vet Gjergj Kastriotin!
Pa e menduar se një ditë do ti printe edhe ushtrisë së tij,se një ditë do ta kishte,bashkëluftëtarë dhe Vjehërr!
T’bëmat e Gjergj Arianitit,kishin arritur-dëgjuar aq largë…”ndoshta”, ishte edhe një motiv më shumë për vet Gjergj Kastriotitn dhe trimat e tij,për të marr vendimin,
kthimin në atdhe.

Ky shkrim i shkurter apo nje permbledhje e te gjitha shkrimeve qe kam lexuar mbi jeten dhe vepren e Gjergj Arianitit…!
Perpjekja ime eshte, te paraqes para juve miqt e nderuar,perfundimin e asaj cfar une kam kuptuar ,rreth dy STRATEGEVE me te medhenje te gjitha koherave.

Shperndaje ne
Updated: 11 Shkurt, 2019 — 01:36

The Author

Islam Idrizi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.