Pal Islam Idrizi: HERONJEVE NDER dhe LAVDI përjetë…

Adem Jashari,Zahir Pajaziti,Luan Haradinaj,Fehmi e Xheva Lladrovci,të gjithë këta dhe shumë bashkëpatriot,luftëtarë tjerë të atdheut,ëndërr kishin ta shihinin Gjergj Kastriotin në qendër të Prishtinës.
-“A do të vijë ajo ditë…eehëë, kur edhe ne ta kemi Gjergjin,mu në qendër të Prishtinës,ashtu…si e ka Tirana dhe Kruja”!
Përveq Luanit që nuk e kam njohur apo dëgjuar më perpara!
Të tjerët (disa) i kam dëgjuar edhe përsonalishtë,duke u shprehur,sikur donin të nxirrnin flak nga gjoksi…dhe me sy të përlotur.
Citoj edhe fjalët e shokëve që ishin në stërvitje ushtarake në Shqipëri në vitet -90-ta !
Dhe sot,trimat i ke kudo,edhe në flamurin e Gjergj Kastriotit.
Gjaku i tyre,është i shtrirë mbi ngjyrat e tij, dhe volusor në këtë flamurë të bekuar nga të parët.
Nder dhe LAVDI përjetë.

–“Mbaje shenim Lekë trimi:
Gjaku i Arbërit nuk shuhet kurrë.
Do ta gëzojnë e trashigojnë brez pas brezi pasardhësit tanë.
Këtë tokë t’bekuar nga të parët,nuk do t’mund ta shkeli këmba e huaj kurrë.
Sa herë ka qenë nevoja,është mbrojtur e nderuar nga trupat tanë.
Lindur,rritur,në fushë t’betejës kemi ra me nderë,dhe prap…gjak nga gjaku ynë do të derdhet,
për lirinë,për mëmëdheun e t’parëve”.

Pal
Islam Idrizi 10.02.2019

Shperndaje ne
Updated: 23 Shkurt, 2019 — 16:52

The Author

Islam Idrizi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.