Letërsi Kombëtare: MALLKIM TOKE

DARDANI PËRSE RËNKON

Dardani, ç’është ky mallkim në ty?
Ç’nëmë ke lëshuar përmbi ne?
Ti nuse pa burrë dhe s’je e ve!
Dy s’të bëhen një, njëshi të bëhet dy!

Dardani, përse po të bien dardhat?
Dhe po të mbijnë gjemboçe ferrat!
Dimrat e gjatë veshun me të bardhat
Ah, sa po të shkurtohen pranverat?!

DARDANI, pse po mallkon,
Bijtë e tu a s’të kanë besë?
S’ka ilaç që t’i shëron
Plagët e tua që i ke pesë!

Mos m’prek më n’plagë të vjetra!
Se shpirti e zemra m’janë molisur
Sa më mbyllet njëra m’hapet tjetra
Ngjyra e gjakut më ka stolisur..!

© Kasam ShAQIRVELA

Shperndaje ne
Updated: 23 Shkurt, 2019 — 16:26

The Author

Kasam SHAQIRVELA

1 Comment

Add a Comment
 1. MALLKIM TOKË-KALLKRIM KRROKË;NDIHEJ ZERI-NGRIHEJ NDERI;LARTË MË LARTË,ARTË MË ARTË;TEK BREZE
  QIELLI-
  SHTEK RREZE DIELLI;NA RREZATON-SA BREZATON;PËR GJENË TOKË-TERË KRENE LOKË;SHTATË SHTATDHJETA-FATË FATËPJETA,
  FATEFJETA;KLLAPIE TRAGJEDIE-MALËVRIE,PRAGJEGRIE;OKUPATORË-UZURPATORË,PËR GLLABËRIM-SHKATËRRIM,
  VRER NË
  NDARJE-PRERË ÇARJE,SHKARJE;NË TË SHTATE,MË TË SHVATË;SHTATË PLAGË SHTATIT-SHTATË VRAGË OH,TË FATIT,NGRATIT;
  TEPTISË-DEGTISË,NE SHTATË KONTINENTË-SHTATË TRONDITË TRENDE;BANDA KANIBALË-TRANDA TANISHKALË;PORSI
  OH,SI LUBI-
  HORRZI,GURgri;PËR T’NA PËRBI,KËRDI,GËRDI;SI SHTRIGA ZGJUAR NGA VARRI;SHI,MË LIGA,SHKUAR NGA ZJARRI,
  SHI SI,
  KULÇEDËR-GRI TRUQVEKËR;TË NA GLLABROJË SËGJALLI-TË NA SHKATËRROJË STËRRKALLI;NA MORI MALLI,NA NXORI HALLI,O,
  STRALLI;PËR NËNËLOKËN,PËR GJENËTOKËN,PËR KRENEKOKËN;QË SI PËRJETËMOT,EDHE NGA I MADHI ZOT,NA GJEGJKA DHE SOT;
  I ZOTI KËTI DHEU;GJERGJI KASTRIOTI SKËNDËRBEU,BASHKA,DASHKA,HYREGJENDARIN,KRY UÇK.KRYLEGJENDARIN,OH,
  ME ADEM
  KRYLEGJENDARIN;QË NA GJEGJKA NË TANDEMA;PLOT PËRPLOT,GJERGJA MË ADEMA;OUUU,GJERGJA MË ADEMA!!.
  SHUMË TË
  FALA,NJË REFUGJAT LUFTË,PËRZENË ME DHUNË,NGA KOSOVA NË NEW JERCEY,USA.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.