Kujtojme dhe nderojme historine 100% Shqipetare: “Vallen e Fitores”

-Arbëresh-Arvanitas-Shqipëtarë, kudo ndodheni,të festojmë bashkë ditët e lavdishme të historisë sonë të përbashkët.
Dasmen e Gjergj e Danika Kastriotit,-23.04.1451-me te madhen e degjuar ndonjeher gjate gjithe historise qe lam pas…!

-“Vallen e Fitores”
Fest e cila nga gjithe ne nuk duhet harruar,por kujtuar e nderuar gjithmone.
Pasi mposhten forcat pushtuese osmane (rrethimi i tret i Krujes 23.04.1467) fest e cila po ashtu plot zgjati tri dite…!

-Po ashtu kemi 24 Prillin te vitit 1479 (e dhembshme…por jo per fajin tone) rezistenca e hekurt,mbrojtja e Keshtjelles e Rozafes nga te paret tane ARBER.
Dhe dredhija nga nje “komandant” i forcave te Venedikut,marveshja e tij (e cila ne ate kohe u ndeshkua nga Papa) me forcat osmane per dorezimin e kesaj Keshtjelle e cila kishte plot 8 muaj qe po rrezistonte, ishte Keshtjella e fundit qe po mbahej ne kembe nga ushtaret e Arberit !
Perkunder kundurshtimit te ushtareve Arber,mareveshja firmoset nga “komandanti” Venedikas, dhe perfundimishte me 24.04.1479- bie ne duarte e pushtueseve me te eger qe njeh hitoria perandorise osmane.

-Kujtojme dhe nderojme historine 100% Shqipetare.

Pal Islam Idrizi

Shperndaje ne
Updated: 5 Prill, 2019 — 15:34

The Author

Islam Idrizi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.