Skenderbeu: Të lodha,të mundova sot aq shumë…o trim,ishin shumë, por ne u treguam të zot,të fortë e të pathyeshëm, qëndrove besnik …

Gjergj Kastrioti dhe Kali i tij Besnik.
Thuhet se;Kali i Gjergjit,nuk lejonte njëri tjetër të kaluronte,
përveç kryetrimin,Gjergj Kastriotin.
-Pasi hidhte një sy gjithë ushtarëve të tij,dhe sigurohej që ishin mirë,kthehej edhe tek kali i tij besnik,përgëdhelte dhe falenderonte,pas çdo beteje.
-“Të lodha,të mundova sot aq shumë…o trim,ishin shumë,
por ne u treguam të zot,të fortë e të pathyeshëm,
qëndrove besnik urdherave,dhe nuk më le asnjëherë në baltë,
nuk më turpërove kurrë,as mua dhe as ushtarët e mi,bashk pamë vdekjen,në çdo betejë, në përballëje me armikun,por ti,ti mu binde,dhe nuk u z’brapse asnjëherë!
Andaj,të falenderoj me gjithë zemër”.

Shperndaje ne
Updated: 18 Prill, 2019 — 20:30

The Author

Islam Idrizi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.