Trimat nderohen

Krujë 23.04.1467.
Rrethimi i kështjellës së hekurt,nga pushtuesit osman.
Njëra nga betejat më të përgjakshme.
Humbjet…ishin të pallogaritëshme.
Pas një beteje të tejzgjatur,një luftë për jetë a vdekje,ushtria e Arbërit me në krye Gjergj Kastriotin, rimerr nën kontrollë gjithë Krujën,23.04.1467.
Pas zemërimit,dhimbjës për gjithë ushtarët e humbur në betejë,një betejë,për të cilen…në vend të kremtohej për fitore,
vendi ishte kthyer i gjithi në zi,vajtonin të gjithë,për bijtë dhe bijat e rënë në fushën e betejës,por edhe për gjithë ata njerëz të maskruar nga barbarët osman,të cilët në pamundësi për të m’poshtur ushtrinë Arbërit,po zhvillonin një masakër në qytetin e Krujës dhe rrethinat e tij.
Të kapur në befasi,dhe në pamundësi për tu strehuar
në pikat e vendosura nga Gjergji,në rast sulmi,kishin mbetur pa mbrojtëje.
Zakonishtë,pleq e fëmijë,të gjithë ata që e kishin të pamundur të parballeshin me armiqt,vendoseshin në një vend të sigurtë,
me qëllim që ushtarët të ishin të lirë për t’u përballur me armikun,pa pasur “barrën”e të pa aftëve për luftë.

-Megjithatë Gjergji ynë i madhë,po atë ditë -23.04.1467- thërret kamandatët e tij,i urdhëron që të ndalohet vaji,trimat nuk nderohen me lot trishtimi.
Populli të festoj për fitoren,bijtë e bijat e tij duhet nderuar,me këngë e me valle,ashtu siq na nderuan,në fushën e nderit,duke dhënë jetën për lirin e mëmëdheut,ashtu do ti nderojmë edhe ne,siq nderohen trimat.
Le t’ja marrim të gjithë bashkë…”Vallen e Fitores”.
GEZUAR perjete GEZUAR
Nga une Pal Islam Idrizi dhe gjithe familja ime.

Shperndaje ne
Updated: 12 Maj, 2019 — 18:21

The Author

Islam Idrizi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.