Vlerat për të cilat e gjithë bota u vu në krahë të këtyre vlerave kombetare shqiptare…

Nëse dje bëhej nga mos dija,por sot, çfarë po ndodh me shqiptarët në mërgim!???
-Punëtorët Shqiptarë në kohën e ish Jugosllavisë,
kur dikush i pyeste se nga vjen,jam dhe vij nga Jugosllavia!
Deri diku edhe “arsyetohet” ky veprim, por jo edhe a’i që e thoshte me mburrje.

-“Kultura,feja turke”,e injoruar nga Europa!
Arrin nëpërmes imamëve shqipfolës të deportoj,të manipuloj edhe me Shqiptarët e vërtet nëper Europ!
Duke rrezikuar me të vërtet jo vëtem identitetin…!
Shumë xhamia turke,këtu ku unë jetoj në Gjermani,ishin të prag të mbylljes,nga organet shtetërore gjermane,përshkak të numrit të vogël të atyre që preferonin këto objekte!
Dhe qudia fillon tek gjaku i prishur i haxhi Qamilave,njërizit me bindje si ai,shtojnë numrin,duke u”vllazëruar”me ta(turkun),me apo pavetëdije?
Arrijnë deri aty,sa ti z’brapsin ndërhyrjen e shtetit!
-Dhe kush fitoi nga gjithë kjo?
Një është e vërtet,Shqiptarët dalin jo vëtem të humbur por për mos më keq.Humbës në të gjitha fushat.
Tashmë të injoruar edhe në nga Europa,dhe me plot të drejtë.
Në vend të kultivimit të kulturës,historisë dhe traditave tona të pazëvendësueshme,ata bejnë të kundërtën,njëllosin,fundosin në pafundësi!
Vlerat për të cilat e gjithë bota u vu në krahë të këtyre vlerave,na mbështeti në luftë për LIRI.
Sipas pskopatëve “hoxhallare”(imamëve) muslimanët na paskan qenë të rrezikuar!?
-Lufta ishte kundër ish Jugosllavisë.
Pra,Shqipëtarët kundër pushtuesëve jugosllavë.
Asgjë më shumë apo më pak,bile në shumë raste hoxhallarët me fenë e tyre,i gjenë të rreshtuar krah jugosllavëve.
-A harruan këta matrapaz gjakprishur,se pikrishtë kjo fe,
shekuj më parë u vendos FORCERISHTE në tokat shqipëtare,dhe ashtu vazhdon të qëndroj akoma,me kërcënime,e me gjëra tjera primitive.
-Atje,vendi ku buroi kjo fe,janë në”luftë”për mbijetes!
Vritën,çfarë nuk bëjnë me njëri tjetrin,kurse psikopatët hoxhallar, flasin për paqe!
Unë shohë gjithçka tjetër,por paqe në horizont nuk shohë.
Pikrishtë predikuesit e kësaj feje janë ata që shkotërrojnë këte paqe.
Por,mua s’më duhet së çfar bëhet gjithandej,do të doja të kishte vërtet paqe dhe harmoni.
Mua më intereson,vetëm ajo që ka të bëjë me vendin tim,popullin të cilit i përkas.
Nuk ka vend për kultur tjetër,as për gjuhë dhe histori tjetër,përveç asaj që ne trashiguam nga të parët.
Ty, në çoftë se nuk të pëlqen…!
Turku ka pranuar-asimiluar miljona Shqiptarë,shko,do të ketë vend edhe për ty.
Ne nuk do pranojm kurrë që tokat tona të tjetërsohen.
Akoma pa e shijuar lirinë,lirinë e fituar me gjak,ti don te instalosh mu atë gjuhë dhe kultur,që deri dje,vrau e ndau Shqiptarët!
Shkurt dhe SHQIP-JO.
Mua më ke armik gjithë jetën.
Nuk lejoj qe ti, ne emer te tolerances nder fetare te shkaktosh rrubuj gjithandej dhe duke perfituar nga zemergjersia e shqipetarit.

Shperndaje ne
Updated: 12 Maj, 2019 — 19:10

The Author

Islam Idrizi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.