Njëlloj si Arbëreshët-Arvanitasit jane shqiptare

Të dashurit e mi Arbëresh-e…ju mbijetuat! Merita është e juaja dhe e askujt tjetër.
Të vini në tokën e të parëve…me kujtimet dhe simbolet e tyre,me ëndrrën e tyre për të parë nënqiellin arbërorë tek ri’gjallërohet.
-Fatkeqësishtë,jo të gjithë u treguan miq dhe bashkëpunues si mbreti i Napolit Alfonso.
Tek unë,dhe jo vetëm,falë juve Arbëresh-e,Italia dhe italianët,
gëzojnë një respektë të jashtëzakonshëm.
Pa juve do të ishte e kundërta,kam parasyshë 1921-ta,para dhe sidoms pas këti viti.
-E di,ju do më paragjykoni! Por është një “kritik”vëllazërore.-
-Nëse kthejmë kokën pas në kohë…jeni ju,të parët,gjak nga gjaku i Arbërit që bëtë këtë Itali,çfarë kemi sot.
Si psh. Gjergj Bashta.Papa Klementi XI, Xhanfrançesk Albanit,e shumë të tjerë.
Njëlloj si Arbëreshët-Arvanitasit,pa ta…nuk do kishte sot Greqi.
Njëlloj si Arbëreshët-Arnautët,pa ta nuk do të kishte një shtet me emër, çfarë ka sot shteti turk.
Të vini,pa pushim,ndoshta edhe përgjithmonë.
T’ia kthejmë buzqeshjen mbarë hapsirës ARBENORE.
Me gjuhë,kulturë dhe simbolet kombëtare arbërore,dhe me kokë lartë e krenar.
Nëse juve si Arbëresh-e paraqisni”simbole dhe kulturë iataljane”,ata të greqisë me të grekëve,ata të tuqisë me të turqëve etj.atëher ku mbetemi ne,lashtesia-historia jone e përbashkët!?
Mjaftë kemi parë flamuj të huaj mbi kokat tona.
Sot më shumë se kurrë vendi ynë ka nevojë për prezencën e secilit.
Simbolet e tija dhe porosit që lanë të parët,një komb,një gjuhë,një kulturë,e lartë e më lartë flamurin që i parapriu KUVENDIT të LEZHES.
Thjesht dhe pak fjale,me leht per tu kuptuar bashke!

Me shume respekte
Pal
Islam Idrizi 14.05.2019

Shperndaje ne
Updated: 17 Maj, 2019 — 21:23

The Author

Islam Idrizi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.