Historia do të ndëshkoj gjithsecilin, pamëshirshëm.

Me keqardhje…por, duhet ta them!
Prap jemi të detyruar të kthejmë kokën pas!
Të sigurohemi nga të papriturat,nga pabesit që vijnë pas shpine.
Mjerishtë,jo të gjithë i kemi të pathyeshum,bindës,luftëtar besnik si Vrana Konti, atëher dhe sot!
Por, në mos sot…nesër, do të thyhen, një nga një, e do të jenë të poshtëruar për gjithë jetën,dhe përtej.
Historia do të ndëshkoj gjithsecilin, pamëshirshum. Dhe që të ndodhi kjo, duhet edhe ne…të hidhemi në veprim, t’ia lehtësojmë brezave e historisë,duke paksuar numrin e gjakprishurve,servilëve, të cilët gjithmonë i gjenë, gjat gjithë historisë,të jen ulur herë në një prehër, e her në prehrin tjetër,gjithmon duke menduar për të përfituar… por,gjithmonë përfunduan në kosh të plehërave.
Mbetjet-mbështetësit e perandoris së vdekur (turke) osmane,duhet ndaluar.
Ata nuk i lidh asgjë me historinë Pollazgo-Iliro-Arbërore.
Nuk gëzojnë të drejtën, të identifikohen si Shqiptarë.
Këto mbetje osmane, përdorin identitetin-pasaportën shqiptare, vetëm kur është fjala…përfituar diçka,të kndërten e bëjnë me veprimet e tyre, duke shpërndarë kulturën,gjuhën e pushtuesëve turk.
Të fyhesh figurat kombëtare si Idriz Seferi! E të tjerë, të shumtë si ai…këtë nuk bënë ai që në gjakë e zemër është Shqipëtarë.

Shperndaje ne
Updated: 25 Korrik, 2019 — 20:42

The Author

Islam Idrizi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.