Politika eshte mashtrim e hipokrizi!

Lutfi coka / Apel!

Të ndryshojmë politikën të shumë vjetruar,në këtë shekull të RI!

Autor: Lutfi coka

Asnjë fe nuk nuk e ka kryer rolin e sajë në shënjtërimin e njerëzve.Asnjë popull nuk ka krijuar një edukatë të mirëfillt. As shteti në qeverisjen e tij nuk ka realizuar drejtësinë e mirëqenjen e plotë midis njerëzve . Asnjë politike nuk ka harmonizuar dijen me shkencën,edukatën me edukimin,zhvillimin me mirëqenjen e njerëzve. Kur mendoi dhe analizoj luftën politike pozitë –opozitë në ekranet e televizionit , kur ke në dorë gazetat e shumta me çfarë lloj-lloj maskarellëku të shkruar në to,kur dëgjon polemikat e analistëve në emisione,kur dëgjon debate deri në grushte në kafene midis njerëzve të papunë,kur dëgjon debatet në parlament , kur ballafaqohesh me kontrastet e jetës sociale te jetës njerëzore e shumë e shumë të tjera,nuk gjen më motive për jetën dhe të zen turpi, pse jami ne njerëz dhe,aq më tepër pse na ka falë zoti mend më shumë se ato!…..
E logjika e njeriut të urtë e të menḉur të ḉon atje larg shumë larg se kjo shoqëri mizere e ndërtuar nga këta politikanë të vjetër në shekullin e ri, duhen larguar ,nuk durohen më tutje.Grabitën sa deshen,shkatrruan cdo gjë,u pasuruan dhe ,pasi janë ngopur me pasuri marramendëse,nuk u ka metë aftësi drejtuese e komanduese për shekullin e ri.Pra duhen gjetur njerëzit që i kërkonte Diogjeni,me qiri në dorë në mes të qytetit dhe në mes të ditës.
 Ҫdo njeri duhet të gjykojë dhe të arsyetojë se ḉdo fenomen që shohim është një mesazh për ne.Të gjitha fetë kanë misionin e tyre që t’i japin njeriut hapësirë shpirtërore,tolerancë njerëzore,t’i zbusin e t’i afrojnë njeri me tjetrin,të shtojnë dashurinë dhe respektin reciprok midis tyre.Partitë përfaqësojnë e përkrahin shtresat e tyre.Atë e realizojnë nëpërmejt propogandës e programeve të tyre.

Ҫ’po ndodh sot me fetë e partite!?
Si fetë ashtu dhe partitë në vend që t’i afrojnë njerëzit,po i përḉajnë deri në ekstrem. Në vend që të krijojnë mirëqenje për të gjithë,po krijojnë ekstreme varfërije e pasurije. Në vend që krijojnë kulturë njerëzore të komunikimit,po kultivojnë dhe edukojnë një dialog antinjerëzore. Në vend që te tjetri të kërkosh të gjesh pozitiven,kërkohet vetëm të zbulosh negative dhe atë t’a errësosh deri në maksimum.Në vend që njerëzimi të jetojë një jetë të qete,të sigurtë,e të lumtur,po jeton trazira,pasiguri,terror e papunësi.

Në vend që njerëzit të përqafojnë shkencën e punën,artin e kulturën,miqësi e argëtim,po përjetojnë strese,grindje,urrejtje,vrasje,varfëri e mjerim të tejskanshëm.Ndonëse shumë vonë,ti pastrojmë me vote këto figura shumë të urryera ,shumë të vjetruara,që na shkatërruan superstrukturën shpirtërore.Ky shekull i ri kërkon zhvillimin e vonuar me politikanë të ri me energji pozitiv, me vision të qartë e largpamës për një zhvillim real e trasformues në çdo fushë.

Lutfi coka

Shperndaje ne
Updated: 10 Mars, 2020 — 10:05

The Author

Admin

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.